Olej z ogórecznika lekarskiego wykorzystywany jest w pielęgnacji. Jednak ze względu na bogactwo składników odżywczych, można spożywać go jako suplement diety – jest dostępny w formie płynnej lub kapsułkach.

Pomimo tego, że roślina ta ma wiele pozytywnych właściwości, nie zawsze bywa bezpieczny.

Przeciwwskazania do używania oleju z ogórecznika: 

  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby wątroby
  • zaburzenia krzepliwości krwi

Oprócz tego, nie powinno podawać się go dzieciom do lat 3.

Olej z ogórecznika – właściwości kosmetyczne

Pozyskiwany z ogórecznika lekarskiego olej, jest bogatym w kwasy tłuszczowe, cennym składnikiem kosmetyków. Ma działanie: 

  • ochronne 
  • ściągające 
  • odżywiające
  • nawilżające

Można znaleźć go m.in. w składzie kremów do twarzy, balsamów do ciała oraz odżywek do paznokci jest jednym z najważniejszych składników, które odpowiadają za wzmocnienie i ochronę płytki paznokci. 

Za cenne właściwości oleju z nasion ogórecznika odpowiada jego bogaty skład. Zawiera:

  • GLA, 
  • witaminy C, B
  • kwasy: mlekowy, jabłkowy, octowy,
  • flawonoidy
  • związki śluzowe
  • cynk
  • żelazo
  • magnez
  • potas

Najważniejszym składnikiem jest kwas GLA (gamma-linolenowy) – to właśnie on sprawia, że skóra pozostaje w świetnej kondycji. Odpowiada za nawilżenie i wzmocnienie bariery skórnej. To wyjątkowo cenny składnik w pielęgnacji skóry problematycznej i narażonej na przesuszenia. Niedobór GLA odpowiada za powstanie zmarszczek i przebarwień.

Olej z ogórecznika na twarz

Nic dziwnego, że wyciąg z ogórecznika można znaleźć w kosmetykach przeznaczonych cerze trądzikowej. Ze względu na antyseptyczne i przeciwzapalne właściwości używa się go, aby załagodzić stany zapalne i zapewnić odpowiednie pH skórze.

Jak działa olej z ogórecznika na twarz?

  • łagodzi podrażnienia i ma właściwości przeciwzapalne – wypryski znikają szybciej, objawy trądziku stają się mniej intensywne
  • pomaga przywrócić odpowiednie nawilżenie i wspiera w odbudowie bariery hydrolipidowej
  • wspomaga w walce z trądzikiem (młodzieńczym i różowanym), koi skórę atopową (egzema), alergiami skórnymi
  • wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry
  • łagodzi zaczerwienienia, przebarwienia – pozytywnie wpływa na koloryt skóry i wzmacnia naczynka
  • przywraca skórze elastyczność i odpowiednie napięcie

Olej z ogórecznika przede wszystkim zwalcza niedoskonałości i wspiera w zachowaniu zdrowego wyglądu skóry twarzy. Ma działanie przeciwstarzeniowe, jednak – jeśli zależy ci na spowolnieniu procesu starzenia się skóry – poznaj właściwości olejku z opuncji figowej. Sprawdzi się lepiej do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Jak stosować olej z ogórecznika na trądzik?

Aby osiągnąć wymienione rezultaty, wystarczy regularnie stosować kosmetyki, które zawierają olej z nasion ogórecznika. Możesz również sięgnąć po domowe kosmetyki lub nakładać go bezpośrednio na twarz. Pamiętaj wówczas o zachowaniu odpowiedniego stężenia produktu. W kosmetykach stosowanych na skórę twarzy nie powinno przekraczać 5%.

Dobrą metodą jest też mieszanie ulubionego kremu z kilkoma kropelkami olejku. Tu warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kolejność nakładania kosmetyków. Ogólna zasada zakłada, że aplikujemy je na skórę w kolejności od „najlżejszych” do tych o bogatej konsystencji. Wszystko po to, aby skóra mogła wchłonąć jak najwięcej składników aktywnych. Bohater dzisiejszego artykułu powinien być więc ostatnią warstwą, poprzedzoną ulubionym serum, kremem czy emulsją nawilżającą.

Olej z ogórecznika na włosy

Olejowanie włosów cieszy się coraz większą popularnością – dzięki temu prostemu zabiegowi możliwe jest utrzymanie włosów w świetnej kondycji. Do olejowania najczęściej wykorzystuje się oliwę z oliwek, olej kokosowy czy jojoba. Wystarczy jednak do mieszanki dodać kilka kropel olejku z ogórecznika, aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt.

  • wpływa na włosy wzmacniająco 
  • dodaje im blasku 
  • ułatwia stylizacje 
  • sprawia, że włosy są delikatniejsze i milsze w dotyku 
  • chroni końcówki włosów 

Oprócz tego, olej z ogórecznika może być stosowany na skórę głowy. Masaż wykonany za pomocą takiej mieszanki wpłynie stymulująco na cebulki włosów i zahamuje wypadanie, a skalp będzie odżywiony i oczyszczony.

Jak stosować olej z ogórecznika na włosy?

Możesz po prostu nałożyć olejek czy skórę głowy. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich proporcji. Poleca się, aby jego stężenie nie przekraczało 5-10% – w innym wypadku może podrażniać. Wymieszaj go z innym olejem bazowym lub wcierką. 

Jeśli nie jesteś fanką naturalnej pielęgnacji, sięgnij po drogeryjne kosmetyki, które zawierają w sobie ten składnik. Na etykietach szukaj Borago Officinalis Seed oraz Borago Officinalis – pod tą nazwą figuruje w INCI.

Olej z ogórecznika do masażu

Olej z ogórecznika stosowany jest bezpośrednio na skórę, możesz więc użyć go podczas masażu. Masaż z olejem z ogórecznika jest świetnym sposobem na pielęgnację całego ciała – skóra zostanie wypielęgnowana i odżywiona.

Mimo wielu pozytywnych, nie jest on często stosowany podczas masaży – problemem jest jego zapach, który może okazać się drażniący i nieprzyjemny. Pomoże wymieszanie go z innym, bazowym olejem – wówczas zapach powinien stać się mniej intensywny.

Produkt ten przede wszystkim pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. Do masaży leczniczych, które mają na celu rozluźnienie mięśni i stawów, wybierz inne ekstrakty – sprawdź właściwości olejku tymiankowego.

Olej z ogórecznika – opinie

Doustne spożywanie oleju z ogórecznika przynosi ciekawe rezultaty, o czym piszą internauci:

"Przy regularnym i długim stosowaniu widać efekty. Skóra staje się gładsza i jakby bardziej miła. Ja biorę 2 kapsułki 2 razy dziennie i po pierwszym opakowaniu widzę różnicę" (s.o, ceneo.pl)

Pozytywnymi opiniami cieszy się także używany w kosmetyce:

"Z olejku korzystam już drugi miesiąc, stosuje go codziennie w mojej wieczornej pielęgnacji. Olejek jest świetny, fenomenalnie nawilża, łagodzi skórę. Widzę znaczną poprawę swojej cery, od kiedy zaczęłam regularnie stosować olejek" (justme12, wizaz.pl)

"Mi pomógł na na trądzik. Nie dość, że znacznie go zredukował, to skora nabrała blasku" (gosc, kafeteria.pl)

Wśród pozytywnych opinii pojawia się jednak zastrzeżenie, dotyczącego nieprzyjemnego zapachu. Miej na uwadze, że może nie pachnieć on najlepiej!

Olejek z ogórecznika – cena, gdzie kupić

Olej z ogórecznika wykazuje się najlepszymi właściwościami, gdy jest świeży. Niektóre sklepy z naturalnymi produktami oferują tłoczenie go na zamówienie klienta – jeśli zależy ci na najwyższej jakości, zainteresuj się tą opcją.

Oprócz sklepów z naturalnymi produktami, możesz kupić go w aptekach i niektórych drogeriach. Najświeższy i najwyższej jakości produkt oferują olejarnie. Buteleczka 100 ml oleju z ogórecznika kosztuje około 25-60 zł – cena różni się w zależności od tego, gdzie zdecydujesz się na zakup.

Przed kupnem upewnij się, że jest nierafinowany – tylko tłoczony na zimno posiada wszystkie swoje właściwości. Jeśli zdecydujesz się na suplementację, pamiętaj o przechowywaniu go lodówce.

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy