Olejek sosnowy, czyli Pinus Sylvestris Oil, powstaje w wyniku destylacji igieł, szyszek i gałązek sosny. Tak, jak i inne olejki eteryczne, wykorzystywany jest w aromaterapii – działa nie tylko relaksująco, ale i wykazuje właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zwykle ma żółtą lub jasnożółtą barwę. Wyróżnia się świeżym, drzewnym zapachem, który znajduje wielu zwolenników.

Olejek sosnowy – właściwości

Olejek sosnowy działa:

  • przeciwbakteryjnie, antyseptycznie
  • przeciwgrzybicznie
  • przeciwbólowo
  • ściągająco i tonizująco
  • łagodząco
  • rozgrzewająco – rozszerza naczynia krwionośne
  • wykrztuśnie – poprawia oddychanie
  • odprężająco – pomaga zapaść w głębi sen
  • odświeżająco

Można używać go na kilka różnych sposobów – wszystko zależy od tego, które właściwości olejku chcesz wykorzystać i jaki efekt osiągnąć.

Przeciwwskazania – olejek sosnowy

Olejków eterycznych, w tym olejku sosnowego, nie powinno nakładać się na skórę bezpośrednio – jego działanie jest zbyt mocne. Wystrzegaj się stosowania olejku na błony śluzowe czy podrażnioną skórę. W żadnym wypadku nie spożywaj olejku sosnowego – stosuj go tylko zewnętrznie. Olejki eteryczne mają działanie alergizujące – jeśli masz skłonność do alergii, warto wykonać próbę uczuleniową zanim nałożyć olejek na skórę.

Co więcej, po olejek sosnowy nie powinny sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Pamiętaj również, aby zachować umiar. Inhalacje olejkiem sosnowym mogą pomóc w leczeniu infekcji dróg oddechowych czy pomóc w zwalczeniu kaszlu, jednak zbyt częste korzystanie z olejku może przynieść odwrotny efekt. W razie wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą i nie zapominaj, że aromaterapia tnie zastąpi profesjonalnego leczenia.

Olejek sosnowy jako dodatek do kosmetyków

Naturalna pielęgnacja przynosi efekty. Jednak, przygotowywanie domowych masek do włosów czy twarzy, dla niektórych może wydawać się zbyt czasochłonne. Nie musisz jednak robić kosmetyków DIY od początku do końca – wystarczy dodać kilka kropel olejku, aby zwiększyć efektywność drogeryjnego produktu.

Dodawanie olejków do gotowych kosmetyków to świetny sposób na wzmacnianie ich działania. Przykładowo, ze względu na przeciwstarzeniowe właściwości oleju z opuncji figowej, kremy czy maseczki anti-aging, do których dodano zaledwie kilka kropel olejku, działają dużo lepiej.

Jak wykorzystać olejek sosnowy w pielęgnacji?

  • Jeśli stosujesz olejowe mycie twarzy, wlej kilka kropel olejku sosnowego do pozostałych olejów bazowych.
  • Ze względu na to, że olejek sosnowy działa stymulująco na cebulki włosów, możesz dodać go do wcierek i wmasowywać w skórę głowy.
  • Odrobiną olejku sosnowego wzmocnisz działanie balsamów do ciała, dzięki czemu osiągniesz lepsze efekty w walce z cellitem.
  • Olejek sosnowy ma działanie tonizujące i łagodzące – możesz dodać go także do kremów do twarzy

Pamiętaj o limitach dermalnych i nie przekraczaj zalecanych stężeń. W przypadku olejku sosnowego zaleca się stężenie 0,5%, czyli około 15 kropel na 100 ml produktu.

Olejek sosnowy do masażu

Masaż olejkiem sosnowy sprawi, że mięśnie zostaną rozluźnione i rozgrzane, co może okazać się pomocne w łagodzeniu bólów reumatycznych i artretycznych. Co więcej, regularne masowanie może przynieść efekty w zwalczaniu cellitu.

Jak wykonać masaż za pomocą olejku sosnowego?

  1. Sięgnij po olej nośnikowy – na przykład olej jojoba, oliwę z oliwek, olej kokosowy. Nakładanie olejku sosnowego bezpośrednio na skórę może okazać się niebezpieczne. Działanie olejków eterycznych jest bardzo mocne – mogą wywołać podrażnienia czy nawet poparzenia.
  2. Dodaj kilka kropel olejku sosnowego i dokładnie wymieszaj.
  3. Powstałą mieszankę użyj do wykonania masażu.

Jeśli masz skłonność do alergii, zanim przejdziesz do masażu, wykonaj próbę uczuleniową.

Olejek sosnowy do kąpieli

Olejek sosnowy można dodawać do kąpieli. Trzeba jednak pamiętać, że olej nie rozpuszcza się w wodzie – zanim wlejesz go do wanny, rozcieńcz w innym, bazowym oleju, aby nie wpłynął na skórę drażniąco.

Sosnowy zapach nie tylko sprawi, że kąpiel stanie się wyjątkowo relaksująca i odprężająca. Co więcej, może pełnić właściwości lecznicze – jeśli zmagasz się z katarem, infekcją zatok czy przeziębieniem, nie wahaj się nad aromaterapeutyczną kąpielą. Oprócz tego, że pomoże ci się zrelaksować, wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie.

Nie tylko olejek sosnowy dodawany jest do kąpieli – odprężające właściwości olejku rozmarynowego także mogą cię pozytywnie zaskoczyć. Zwłaszcza, jeśli zależy ci na przyniesieniu ulgi zmęczonym mięśniom.

Olejek sosnowy do aromaterapii

Zapach lasu iglastego, żywicy i zachwycającej przyrody – olejek sosnowy pachnie wyjątkowo. Aromaterapia z wykorzystaniem olejku sosnowego:

  • pomaga w zrelaksowaniu się
  • ułatwia zasypianie i zapadanie w głęboki sen
  • wspiera w leczeniu migren
  • łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych

Jak widać, aromaterapia za pomocą olejku sosnowego przynosi wiele pozytywnych efektów. Może zarówno pomóc w relaksacji, jak i wesprzeć w zwalczaniu infekcji.

Aromatyzacja powietrza

Ze względu na antybakteryjne właściwości, olejek sosnowy wpływa odkażająco na powietrze. Dodatkowo, co może okazać się przydatne zwłaszcza latem, działa odstraszająco na komary i insekty.

Aby nadać pomieszczeniu leśnego zapachu, wlej kilka kropel olejku do dyfuzora oraz kominka aromaterapeutycznego. Wystarczy 5-10 kropel olejku.

Inhalacje lecznicze

Inhalacja olejkiem z sosny:

  • pomaga w oczyszczeniu zatok
  • łagodzi objawy nieżytu nosa
  • wpływa wykrztuśnie, dzięki czemu łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny
  • łagodzi kaszel

Jak zrobić inhalację z olejkiem z sosny? Wystarczy, że wlejesz 5-10 kropli olejku do miseczki z wodą. Następnie pochyl się nad miseczką i głęboko oddychaj – możesz również narzucić na siebie ręcznik, aby opary z olejku nie rozprzestrzeniły się po całym pomieszczeniu. Tak przeprowadzona inhalacja powinna przynieść ulgę i wsparcie w leczeniu infekcji.