Olej z migdałów otrzymuje się z nasion drzewa migdałowego, które są tłoczone w temperaturze 30 stopni. W przemyśle farmaceutycznym i w kosmetyce najczęściej stosowany jest olejek ze słodkich migdałów. Rzadziej spotykany jest olej z gorzkich migdałów, który zawiera glikozyd cyjanogenny, który jest toksyczny. Jednak poprzez destylację można usunąć z olejku tą szkodliwa substancję i uzyskać dzięki temu pełnowartościowy produkt.

Naturalny olejek migdałowy ma jasnożółty kolor i delikatny, lekko wyczuwalny, słodkawy aromat. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się go się go do produkcji kremów, balsamów, mydeł, żeli do mycia, szamponów i odżywek, a także perfum.

Właściwości olejku migdałowego

Olej migdałowy zawiera cenne sole mineralne, proteiny, a także witaminy B i D oraz A i E, które uważane są za witaminy młodości. Składniki te doskonale odżywiają skórę, sprawiając, że jest ona gładka, sprężysta i pełna blasku. Duże ilości kwasu linolowego i oleinowego w olejku migdałowym czynią z niego idealny kosmetyk nawilżający. Regularnie stosowany zapobiega utracie wody z komórek.

Właściwości olejku migdałowego są nie do przecenienia. Zapobiega on starzeniu się skóry, poprawia cyrkulację krwi, regeneruje komórki, wzmacnia włókna kolagenowe, a także działa przeciwutleniająco i chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo wzmacnia włosy i paznokcie.

Olej z migdałów należy do tzw. grupy olejków suchych, które są bliskie strukturze ludzkiego ciała. Bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustej powłoki.

Olejek migdałowy na twarz

Olejek migdałowy działa jak dobry krem przeciwzmarszczkowy. Nadaje skórze naturalny blask i spowalnia procesy starzenia się. Jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Olejek w czystej postaci można co jakiś czas wmasowywać w skórę twarzy. Dobrym pomysłem jest także dodanie kilku kropli do używanego na co dzień kremu lub maseczki.

Bardzo dobrze sprawdza się olejek migdałowy pod oczy. Zarówno czysty olejek, jak i zawierające go kremy doskonale radzą sobie z problemem sińców i opuchlizny. Codzienne wklepywanie odrobiny olejku w delikatną skórę pod oczami nie tylko wygładzi ją i nawilży, ale też przyczyni się do lepszej cyrkulacji krwi w tym miejscu.

Olej z migdałów świetnie sprawdzi się także jako płyn do demakijażu. Wystarczy rozgrzać odrobinę olejku w zagłębieniu dłoni, a następnie nasączyć nim płatek kosmetyczny. Łatwo rozpuszcza kolorowe cienie, podkład czy tusz do rzęs. Zmywa nawet wodoodporny makijaż.

Olejek migdałowy na włosy

Olejek migdałowy to doskonały kosmetyk do włosów. Stanowi on składnik wielu szamponów, odżywek czy masek, szczególnie tych przeznaczonych do włosów bardzo suchych. Można wzbogacić nim kosmetyki do włosów, albo używać w czystej postaci, np. nakładając na końcówki.

Zawarte w olejku migdałowym cenne składniki pomagają uzupełnić ubytki w strukturze mocno zniszczonych włosów, przywracając im siłę, blask i sprężystość. To także doskonała ochrona włosów przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Warto np. nałożyć kilka kropel rozprowadzonego w dłoniach olejku na końcówki, przed wyjściem na plażę. Dzięki temu palące słońce i słona woda nie spowodują przesuszenia się włosów i rozdwajania końcówek.

Popularne w ostatnich czasach olejowanie włosów, to zabieg, który głęboko nawilża i odżywia kosmyki. Przy bardzo przesuszonych i zniszczonych włosach idealnie sprawdzi się do tego olejek migdałowy. Nakładamy go na włosy od nasady, aż po końce. Następnie głowę należy okręcić ciepłym ręcznikiem i pozostawić przynajmniej na 20 minut, a po zakończeniu zabiegu umyć szamponem. Taki kompres nie tylko skutecznie regeneruje przesuszone i łamliwe włosy, ale też pomaga w walce z łupieżem.

Olejek migdałowy do ciała

Olej ze słodkich migdałów może być stosowany na całe ciało. Nawilża lepiej niż balsam, pozostawiając skórę głęboko odżywioną, wygładzoną i elastyczną. Połączenie olejku migdałowego z cukrem, gruboziarnistą solą albo fusami z kawy, to doskonały peeling, który oczyszcza, pomaga usuwać martwe komórki naskórka i poprawia krążenie.

Olejek migdałowy to także skuteczny sposób na rozstępy. Regularnie stosowany już po miesiącu przynosi widoczną poprawę. Należy nakładać go po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana i jeszcze wilgotna, a następnie intensywnie masować kolistymi ruchami aż do wchłonięcia. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, jeśli wcześniej zrobimy peeling.

Olejek z migdałów polecany jest kobietom w ciąży. Regularnie stosowany uelastycznia skórę na brzuchu ułatwiając jej rozciąganie się i zapobiegając pękaniu włókiem kolagenowych. Znacznie minimalizuje ryzyko powstania rozstępów i sprawia, że po ciąży skóra szybciej wróci do swojego dawnego stanu.

Olejek migdałowy dla niemowląt

Olejek migdałowy jest niezwykle delikatny dla skóry i bardzo rzadko wywołuje alergie. Dlatego też jest bardzo często stosowany do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. Nie powoduje podrażnień i często sprawdza się lepiej niż chemiczne emolienty. Jest bezpieczny dla dzieci już od pierwszych dni życia.

Kilka kropel olejku migdałowego można dodać do wody, w której kąpiemy malucha. Dzięki temu skóra będzie gładka i doskonale nawilżona. Świetnie sprawdza się też olejek migdałowy do masażu niemowląt. Taki delikatny, kojący masaż może być wieczornym rytuałem, który pomoże dziecku wyciszyć się przed zaśnięciem.

Naturalny olejek migdałowy, to bardzo dobra alternatywa dla oliwki. Chroni delikatną skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i wzmacnia warstwę lipidową naskórka. Skutecznie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia od pieluszek, wspomaga też leczenie stanów zapalnych skóry, łuszczycy czy egzemy.

Ile kosztuje i gdzie kupić olejek migdałowy?

Olejek ze słodkich migdałów w czystej postaci można kupić w sklepach zielarskich i aptekach, w niektórych drogeriach, a także w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Często można go znaleźć w sklepach internetowych oferujących półprodukty i składniki do wyrobu własnych kosmetyków.

Cena olejku migdałowego waha się od 20 do 40 zł za 100 ml w zależności od producenta. Choć czasem warto skorzystać z przeceny lub promocji, pamiętajmy jednak, że zbyt niska cena może wiązać się ze słabą jakością produktu. Przy zakupie zwróćmy uwagę na datę ważności, a także na to, czy kupujemy czysty olejek migdałowy czy mieszankę różnych olejków, w której olej z migdałów stanowi tylko niewielki procent.

Olejek powinno się przechowywać w szklanej buteleczce, najlepiej w ciemnym miejscu, ponieważ wystawiony na działanie słońca traci swoje właściwości. Otwarty olejek migdałowy należy zużyć w ciągu 4-6 miesięcy.