Kamfora i olejek kamforowy od dawna znane są ze względu na cenne właściwości. Używa się ich w medycynie, kosmetologii, a w niektórych krajach też jako dodatek do potraw czy do ceremonii religijnych. Na co pomaga olejek kamforowy, jak go stosować i gdzie można go kupić? Przeczytaj i poznaj najpopularniejsze zastosowania olejku kamforowego.

Kamfora to organiczny związek z grupy terpenów, będący pochodna kamfenu. Uzyskuje się go z drzewa kamforowego, nazywanego też kamforowcem lub cynamonowcem kamforowym. Kamfora w czystej postaci ma postać białych kryształków, które pozostawione w otwartym pojemniku potrafią zniknąć. Dzieje się tak dlatego, że związek ten ulega sublimacji czyli przejściu z postaci ciała stałego bezpośrednio w stan gazowy.

Olejek kamforowy, to naturalny olejek eteryczny, uzyskiwany z kamfory metodą ekstrakcji. Można go też produkować syntetycznie. Ma bardzo intensywny, mentolowy zapach, porównywany do olejku eukaliptusowego. Czysty olejek ma najwięcej cennych składników, jednak jeśli chcemy go nakładać na większe partie skóry, lepiej użyć wersji rozcieńczonej.

Olejek kamforowy – właściwości

Olejek kamforowy ma bardzo dużo różnorodnych zastosowań. Znane są jego właściwości mocno rozgrzewające. Działa też rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwwirusowo i wzmacniająco. Świetnie sprawdza się jako środek odkażający. Dodaje energii i pomaga rozluźnić spięte mięśnie, dlatego też doskonale nadaje się do relaksujących kąpieli.

Czysty olejek kamforowy nałożony bezpośrednio na skórę zwiększa jej ukrwienie i poraża zakończenia nerwów czuciowych, dzięki czemu może działać znieczulająco. To również naturalny lek, pomagający na przeziębienie, a także skuteczny kosmetyk, który szczególnie sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Olejek kamforowy do ucha

Do najpopularniejszych zastosowań olejku kamforowego należy używanie go do bolącego ucha. Skutecznie rozgrzewa i łagodzi ból przy zapaleniu ucha spowodowany np. przewianiem. U dorosłych można go stosować bez rozcieńczania. Choć opinie na ten temat są różne, lepiej zachować ostrożność we wkrapianiu olejku bezpośrednio do kanału słuchowego. Według niektórych specjalistów może to grozić uszkodzeniem błony bębenkowej. Na pewno bezpieczniej będzie nasączyć wacik lub gazę kilkoma kroplami olejku kamforowego i zrobić delikatny okład na bolące ucho.

Olejek kamforowy na katar i zatoki

Znanym, domowym sposobem na ból zatok i zatkany nos jest olejek kamforowy. Należy go delikatnie wmasować w skronie i czoło, a następnie obwiązać te miejsca chustką, aby maksymalnie je rozgrzać. Innym sposobem jest zakropienie odrobiny olejku do gorącej wody, a następnie pochylenie się nad miska i wdychanie aromatycznych oparów, najlepiej z głową zakrytą ręcznikiem. Taka inhalacja przyniesie ulgę zatokom i pomoże szybciej zwalczyć katar, a intensywny zapach olejku kamforowego skutecznie udrażnia zatkany nos.

Olejek kamforowy na kaszel

Olejek kamforowy jest pomocny także przy przeziębieniu. Nie tylko ułatwia on oddychanie, ale jest również jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów wspomagających leczenie kaszlu. Dzięki swoim właściwościom skutecznie ułatwia odkrztuszanie. Kilka kropel należy wetrzeć w klatkę piersiową, a następnie szczelnie okryć się kołdrą lub założyć ciepły sweter. Olejek z kamfory rozgrzewa znacznie skuteczniej niż większość aptecznych maści.

Olejek kamforowy w ciąży

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, olejku kamforowego nie powinno się stosować w ciąży. Choć ma on wiele korzystnych właściwości i jest produktem naturalnym, nie należy zapominać, że jest to substancja, która może być toksyczna w zbyt dużych dawkach. Z tego względu w ciąży, kiedy organizm jest bardziej podatny na różne niebezpieczne związki, a także w okresie karmienia piersią, lepiej unikać go całkowicie, chyba, że mamy wyraźne wskazanie lekarza do jego użycia. Z podobnych powodów nie powinno się go stosować u dzieci do szóstego roku życia.

Olejek kamforowy na włosy

Olejek kamforowy to także doskonały kosmetyk do pielęgnacji włosów. Nakłada się go na skórę głowy, najlepiej na noc. Jest niezwykle skuteczny w walce z łupieżem. Reguluje też wydzielanie sebum, dzięki czemu zapobiega przetłuszczaniu się włosów i pomaga utrzymać zdrową skórę głowy. Regularnie stosowany olejek kamforowy pobudza wzrost włosów, sprawiając, że są mocne i dobrze odżywione. Wyraźne efekty można zauważyć już po kilku tygodniach takiej kuracji.

Olejek kamforowy – cena, gdzie kupić

Olejek kamforowy to produkt, który jest bardzo łatwo dostępny. Bez problemu można kupić go w aptekach, wielu drogeriach lub zamówić przez Internet. Zazwyczaj sprzedawany jest w małych buteleczkach z zakraplaczem, o pojemności 7-10 ml. Cena olejku zawierającego około 10% kamfory to od 2 do 3 zł. W zależności od tego, jakie będzie jego zastosowanie, można też kupić stuprocentowy, nierozcieńczony olejek kamforowy, który ma silniejsze działanie. Może on być nieco droższy, jednak jego cena wciąż będzie bardzo przystępna i nie powinna przekraczać 10 zł.