Olej tamanu coraz częściej zastępuje w naszych kosmetyczkach popularny do tej pory olejek z drzewa herbacianego. Ma jednak jeszcze szersze spektrum działania i pomaga nie tylko likwidować trądzik. Co może zyskać dzięki niemu twoja skóra?

Co to jest olej tamanu?

Olej tamanu (inaczej zwany kameni) to naturalny olej roślinny pozyskiwany z orzechów drzewa tamanu. Drzewo to naturalnie rośnie w tropikalnych lasach, w Indiach i na Madagaskarze.

Olej tamanu nierafinowany otrzymuje podczas tłoczenia orzechów na zimno. Zawdzięczamy tej metodzie ciekawe działanie oleju, dzięki niej zachowuje on wiele swoich cennych właściwości.

Olej tamanu zawiera przede wszystkim kilka rodzajów kwasów tłuszczowych. Ma w swoim składzie, chociażby jednonienasycony kwas oleinowy typu Omega-9 (w który bogata jest również oliwa z oliwek) oraz nienasycony kwas linolowy typu Omega-6 (obecny też w oleju z wiesiołka). Mają one działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Olej tamanu – właściwości

Nierafinowany olej tamanu znakomicie nawilża i natłuszcza skórę. Zawartość wcześniej wspomnianych kwasów tłuszczowych zapewnia mu pomoc we wchłanianiu innych substancji aktywnych oraz zmiękczanie naskórka. Są one zbliżone do budowy naturalnych lipidów zawartych w naskórku, dlatego nie obciążają cery. Olej tamanu ma przy tym właściwości przeciwzapalne i ochronne, a więc znakomicie sprawdzi się w przypadku cer problematycznych.

Olej tamanu na trądzik może okazać się zbawieniem. Dzięki właściwościom antybakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybiczym pomaga zahamować namnażanie się bakterii powodujących wykwity. W ten sposób w krótkim czasie może pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych zmian skórnych typu krosty, pryszcze czy zaskórniki zamknięte.

Olej tamanu dobrze działa też na rozstępy i blizny. Znacząco je rozjaśnia, zmniejsza widoczność blizn oraz przede wszystkim nawilża skórę. Ma to duże znaczenie również przy zapobieganiu rozstępom – nawilżając skórę regularnie sprawiamy, że jest bardziej elastyczna, co zmniejsza szanse na pojawianie się nowych zmian. 

Olej tamanu – efekty

Olej tamanu nawilża i regeneruje – takiego efektu możemy spodziewać się bardzo szybko zarówno na skórze, jak i na włosach. Możemy używać go na skórę podrażnioną, suchą lub z poparzeniami słonecznymi. Złagodzi podrażnienia, zminimalizuje niewielkie rany, przyspieszy proces regeneracji skóry i doskonale zmiękczy naskórek.

Kolejnym efektem stosowania oleju tamanu jest zmniejszenie ilości stanów zapalnych na twarzy za sprawą jego działania antybakteryjnego.

Olej tamanu na włosy ma działanie nabłyszczające i zmiękczające. Użycie go w trakcie swojej rutynowej pielęgnacji, np. z maską czy odżywką zapewni ci miękkość, blask i sypkość, za to zastosowanie go na skórę głowy pomoże z problemem łupieżu czy zapaleniem mieszków włosowych. Nakładany na skórę głowy olej tamanu redukuje przetłuszczanie się włosów i powoduje, że można rzadziej je myć.

Olej tamanu – jak stosować?

Ze względu na intensywny zapach i działanie, nie zaleca się stosowania oleju tamanu na skórę w postaci nierozcieńczonej. Najlepiej połączyć 2-3 krople z taką samą ilością żelu hialuronowego albo innego oleju, np. jojoba, arganowego czy migdałowego. Można dodać też odrobinę do porcji kremu nawilżającego. Czysty olej tamanu sprawdzi się jedynie do aplikacji punktowej na aktywne niedoskonałości - nałożony opuszkiem palca albo za pomocą patyczka kosmetycznego, spowoduje szybsze zagojenie się pryszcza.

Olej tamanu na włosy możemy zastosować podczas mycia, jak i przed. Podczas mycia wystarczy dodać troszkę oleju do ulubionej odżywki i pozostawić na włosach na 5-10 minut. Skorzystać z niego można również na etapie mycia! Dodajemy kroplę do ulubionego szamponu i rutynowo myjemy głowę (pamiętajmy, aby nie przesadzić! Przy za dużej ilości skóra może pozostać tłusta).

Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza w walce z łupieżem czy przetłuszczaniem się włosów, będzie zastosowanie oleju tamanu przed ich myciem. By to zrobić, nakładamy niewielką ilość oleju na skórę głowy (najłatwiej jest nałożyć z pomocą pipety lub strzykawki bez igły) i pozostawiamy na 20-30 minut. Nie jest to jednak sposób dla każdego, może nie podpasować skórom wrażliwym czy źle reagującym na inne oleje nakładane na skalp.

Olej tamanu na opryszczkę wargową najlepiej nakładać punktowo, 2 razy dziennie. 

Olej tamanu – opinie

 Olej tamanu cieszy się wyjątkowo dobrymi opiniami wśród użytkowniczek

Olej nawilżył moją skórę, po użyciu była bardziej miękka oraz zauważyłam działanie przeciw niedoskonałościom. Szybko się wchłania i pomaga z trądzikiem. Produkt bardzo wydajny, buteleczka starczyła mi na długo, polecam” – Aleksandra, wizaz.pl

Bardzo pomaga mi przy podrażnionej skórze. Przy długim używaniu regeneruje skórę. Kiedy zdarzyło mi się zadrapać, olej naprawdę pomógł. Do tego dobrze działa gdy skóra jest wysuszona. Czasem dodaje do kremu na noc, skóra do rana jest super nawilżona” - Magda, kafeteria

Świetnie sprawdza się jako dodatek do maseczki na bazie glinki w proszku. Podobnie jako dodatek do maski do włosów. Nie przepadam za takim olejowaniem, ale ta metoda dobrze na mnie działa, na pewno kupie ponownie” - xjulia, forum Vinted

Olej tamanu – gdzie kupić, cena

Olej tamanu można zakupić w wielu popularnych drogeriach online. Rzadziej spotkamy się z nim stacjonarnie w drogeriach, okazjonalnie pojawia się w aptekach. Cena zależy również od jakości oleju, jednak zwykle dobrej jakości olej możemy nabyć za ok. 20 zł za buteleczkę 30ml.

Przechowywać go należy ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej i nie należy podgrzewać do temperatury wyższej niż 40 stopni Celsiusza.