"And then we danced", reż. Levan Akin

Film był pokazywany na festiwalu w Cannes w ramach sekcji "Directors' Fortnight".

Merab, uparty młody tancerz, desperacko walczy o wzniesienie się ponad przeciętność i otaczającą go biedę. Przechodząc przez rygorystyczne przesłuchania, poświęca swoje życie zdobyciu miejsca w prestiżowym Georgian National Ensemble. Dodanie do grupy w ostatniej chwili Irakliego grozi zniszczeniem marzeń, o które tak bardzo walczył główny bohater.  Irakli jest wszystkim, czym Merab nie jest. Tańczy bez wysiłku, z niezachwianą pewnością siebie. Merab postanawia zaryzykować wszystko po to, aby osiągnąć upragniony sukces.

"Homeward", reż. Nariman Aliev

Utraciwszy swojego najstarszego syna w wojnie między Rosją a Ukrainą, Mustafa postanawia sprowadzić ciało chłopca na ziemię swojego urodzenia, a mianowicie na Krym. Razem z młodszym synem mężczyzna wyrusza w podróż, która głęboko odbije się na ich relacji.

 

"Monos", reż. Alejandro Landes

Patagrande, Rambo, Leidi, Sueca, Pitufo, Lobo, Perro i Bum Bum. Ośmiu nastolatków tworzy paramilitarny oddział na odległym wzgórzu. Instynktownie przyciąga ich hedonizm i okrucieństwo. Pewnego dnia posłaniec dostarcza im instrukcje od Organizacji: mają opiekować się krową mleczną o imieniu Shakira i uprowadzoną kobietą z USA znaną jako Doctora. Ich beztroski czas dobiega końca, gdy śmierć składa im wizytę. Ich pozycja jest zagrożona, dlatego zmuszeni są przenieść się do dżungli. 

"Sasha was here", reż. Ernestas Jankauskas

Jurga i Tomas jadą na spotkanie z sześcioletnią dziewczynką, którą planują adoptować. Po przybyciu do sierocińca okazuje się, że nastąpił błąd: zamiast dziewczyny wita ich 12-letni chłopiec o imieniu Sasha. Dyrektor oferuje im jedną opcję: albo spędzają dzień z chłopcem, a w tym czasie ona wyjaśni błąd agencji adopcyjnej, albo odmówią. Wtedy urzędniczka zarejestruje odmowę i para nie dostanie dziewczynki. Jurga postanawia zaakceptować ofertę bez uprzedniej konsultacji z Tomasem. Pod koniec dnia będą musieli znaleźć odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę oznacza rodzina.

"Tel Aviv on Fire", reż. Sameh Zoabi

Salam, uroczy 30-letni Palestyńczyk mieszkający w Jerozolimie, pracuje jako stażysta w popularnej palestyńskiej operze mydlanej "Tel Awiw w ogniu". Każdego dnia musi przejść przez żmudny izraelski punkt kontrolny, aby dotrzeć do studia telewizyjnego. Spotyka tam m.in. dowódcę punktu kontrolnego Assi, którego żona jest wielką fanką serialu. Aby zaimponować jej, Assi angażuje się w pisanie scenariusza do serialu. Salam wkrótce zdaje sobie sprawę, że pomysły Assiego mogą sprawić, że chłopak otrzyma w końcu upragniony etat. Jak w końcu skończy się ta historia?

"The Man Who Bought the Moon", reż. Paolo Zucca

Tajny agent z północnych Włoch musi zbadać dość dziwny przypadek: ktoś na Sardynii przejął Księżyc. Wyszkolony przez zrzędliwego emigranta, by zachowywał się jak prawdziwy sardyński mężczyzna, przybywa na wyspę, ale już w pierwszym barze upija się i ujawnia swoją tożsamość. Pobitemu prawie na śmierć mężczyźnie udaje się uciec. Ratuje go rybak, który ujawnia mu tajemnicę księżyca.

"The Souvenir", reż. Joanna Hogg

W tym filmie zagrały Tilda Swinton oraz jej córka Honor Swinton Byrne.

To opowieść o związku Julie, studentki filmówki z charyzmatycznym, ale destrukcyjnym mężczyzną (Tom Burke), osadzoną w latach 80. ubiegłego wieku. 

"Uncle and house", reż. Luo Hanxing

Kiedy Xiao Bang  po studiach za granicą wraca do Chin, razem z dwoma przyjaciółmi rozpoczyna działalność windykacyjną. Ich metody są niekonwencjonalne. Dong Rui, kolega 11-letniego brata Xiao Bangsa, Liu Dun, uważa, że umiera. W zamian za 100 juanów, Dong Rui prosi Xiao Bang, aby ten pomógł mu odstraszyć rywala. 100-yuanowy banknot podróżuje z rąk do rąk w okolicy, rysując żywy portret społeczności.

 

"The orphanage", reż. Shahrbanoo Sadat

Pod koniec lat 80. 15-letni Qodrat mieszka na ulicach Kabulu i sprzedaje bilety do kina na czarnym rynku. Jest wielkim fanem Bollywood, więc w ciągu dnia marzy, że gra w swoich ulubionych scenach filmowych. Pewnego dnia policja zabiera go do sowieckiego sierocińca. Ale w Kabulu sytuacja polityczna się zmienia - Qodrat i pozostałe dzieci chcą bronić swojego domu.

 

"Królowa Kier", reż. May el-Toukhy

Anne (Trine Dyrholm) jest szanowaną prawniczką, która pomaga nieletnim ofiarom molestowania seksualnego. Jej mąż, Peter (Magnus Krepper) to ceniony lekarz. Wysoki ekonomiczny, zawodowy i towarzyski status pozwala im wieść komfortowe życie w eleganckiej posiadłości, w której wychowują córki bliźniaczki. Pewnego dnia w ich domu zjawia się Gustav (Gustav Lindh) – zbuntowany nastoletni syn Petera z pierwszego małżeństwa. Jego obecność obudzi w Anne uśpione pragnienia, podsycane przez spojrzenia, gesty, przypadkowy dotyk. Czy zakazana relacja, w której do zyskania jest chwila erotycznego spełnienia, a do stracenia – wszystko, jest warta ryzyka?

"Oko na delikwenta", reż. Quentin Dupieux

Odpowiedzialni za rozwiązanie sprawy morderstwa policjanci przesłuchują podejrzanego przez całą noc. 

"Initials S.G.", reż. Rania Attieh, Daniel Garca

Starzejący się Argentyńczyk, Serge Gainsbourg boryka się z karierą (nadal nie osiągnął sukcesu), romansem (którego nie chce) oraz przestępstwem, którego nie chciał popełnić.