Ocet jabłkowy kojarzony jest przede wszystkim z przygotowywaniem potraw. Mało kto wie, że świetnie odnajduje się także w pielęgnacji. Doskonale wpływa na ph skóry głowy i włosów, wzmacnia, odżywia i wygładza pasma oraz pobudza cebulki do wzrostu. Warto stosować go jako alternatywę dla produktów o składach przepełnionych chemią. Jabłkowy ocet działa - sprawdziłyśmy. Już pół łyżki, a nawet łyżeczki octu potrafi zdziałać cuda. Scrollujcie w dół po więcej konkretów.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy i skórę głowy?

Na bazie octu jabłkowego można przygotować szampon, wcierkę lub płukankę do włosów. Jest niezastąpiony w pielęgnacji włosów. Oczywiście, ocet możesz też po prostu pić – jest bogaty w ogrom dobroczynnych substancji, które pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i tym samym poprawią wygląd włosów. Możliwości jest wiele, dzięki czemu możesz wybrać opcję, która najbardziej odpowiada tobie i potrzebom twoich włosów.

PS Nieprzyjemny zapach octu to mit - jest znacznie łagodniejszy niż mogłoby się wydawać.

Ocet jabłkowy na włosy – właściwości i działanie przy regularnym stosowaniu

Jak działa ocet jabłkowy na włosy, jakie są właściwości octu jabłkowe i czy specyfik ten naprawdę pomaga? Wszystko za sprawą wartościowego składu. Ocet jabłkowy powstaje po fermentacji jabłek i, jak wiele sfermentowanych produktów, zawiera naturalny osad bogaty w wiele odżywczych substancji, aminokwasów, związków mineralnych i witamin. W occie jabłkowym możemy znaleźć m.in:

  • kwas mlekowy – pobudza cebulki i przyspiesza wzrost włosów,
  • bioflawonoidy – odpowiadają za sprężystość włosów,
  • wapń – wzmacnia włosy,
  • magnez – stanowi budulec tkanki włosowej,
  • witaminę E – wpływa na wygładzenie, regenerację, regulację produkcji sebum oraz tworzenie naturalnej warstwy ochronnej
  • witaminy z grupy B – pozytywnie wpływają na wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu,
  • witaminę A – odżywia włosy, wpływa na ich gęstość i witalność. Dzięki niej uzyskamy błyszczące włosy

Za sprawą składu bogatego w regeneracyjne substancje ocet jabłkowy skutecznie pielęgnuje włosy i kondycję skóry głowy. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu stanowi dobrą profilaktykę i zapobiega powstawaniu chorób skóry głowy – takich jak łupież.

 

Często poleca się używanie octu jabłkowego na wypadanie włosów – i faktycznie, ocet wzmacnia kosmyki i pozytywnie działa na porost włosów. Za sprawą witamin z grupy B (przede wszystkim B1 i B6) oraz budulców, takich jak magnez, włosy stają się bardziej odporne na wypadanie i zniszczenia.

Ocet z jabłek na włosy – efekty

Gładkie, lśniące, sypkie włosy niczym z reklamy szamponów? W zasięgu ręki. Regularne i konsekwentne stosowanie tego specyfiku pozwoli pozytywnie wpłynąć na stan włosów. Szczególnie jeśli Twoje włosy są suche. Jakich efektów możesz się spodziewać?

  • oczyszczona skóra głowy,
  • dodatkowa objętość,
  • łatwiejsze rozczesywanie się,
  • wzmocniony skręt (w przypadku kręconych włosów),
  • szybszy wzrost włosów,
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne – mniejsza łamliwość,
  • profilaktyka przed chorobami bakteryjnymi skóry głowy,
  • rzadsze przetłuszczanie się włosów.

Włosy przetłuszczające się

Dlaczego używanie octu jabłkowego na przetłuszczające się włosy ma sens? Wszystko za sprawą witaminy E, która wpływa na mniejszą produkcję łoju. Jeśli więc twoje włosy bardzo szybko potrzebują mycia, są tłuste i oklapnięte u nasady – sięgnij po ocet jabłkowy.

 

Pamiętaj jednak, że na pierwsze efekty trzeba trochę poczekać. Może się okazać, że kuracja octowa zaskoczy włosy – daj im szansę na przyzwyczajenie się i nie zniechęcaj się, jeśli po pierwszym użyciu nie uda ci się osiągnąć zdumiewających efektów. Jak z każdym produktem pielęgnacyjnym, potrzeba czasu i konsekwencji – regulacja pracy gruczołów łojowych nie nastąpi z dnia na dzień. Ostatecznie ocet jabłkowy pomaga - gwarantujemy. Naprawdę warto go stosować.

Włosy kręcone

I co najważniejsze – ocet jabłkowy można stosować bez względu na to, jaki masz rodzaj włosów. To na tyle uniwersalny i pełen odżywczych substancji produkt, że poradzi sobie z każdym typem pasm. Jednak, w przypadku włosów wysokoporowatych i kręconych, efekty mogą okazać jeszcze lepsze. Ocet poprawia sprężystość łodygi włosa, dzięki czemu skręty stają się o wiele mocniejsze. A więc – jeśli jesteś posiadaczką burzy loków, bez obaw stosuj ocet jabłkowy. Sprawdź również, jak obciąć kręcone włosy oraz, jakich odżywek używać, aby utrwalić rezultaty kuracji octowej. Natomiast, jeśli zależy ci na zupełnie odwrotnym efekcie i nie chcesz wzmocnić skrętu – może zainteresować cię nanoplastia włosów.

Ocet na włosy farbowane – czy zaszkodzi?

Specyfik ten nie tylko nie zaszkodzi włosom farbowanym, ale im pomoże. A to dlatego, że dobry ocet jabłkowy ma właściwości głównych właściwości zamykania łuski włosa. Dzięki temu włosy są mniej odporne na uszkodzenia i łatwiej się rozczesują.

Otwarte łuski włosów często pojawiają się właśnie po rozjaśnianiu i farbowaniu. Włosy reagują w ten sposób na zabiegi koloryzacyjne i tym samym ich stan może ulec pogorszeniu. Sięgnięcie po ocet jabłkowy na włosy pomoże odwrócić tę tendencję i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Zadba o ładną i zdrową strukturę włosów.

Jednak, trzeba pamiętać o rozjaśniających właściwościach octu. Jeśli obawiasz się, że kolor twoich włosów ulegnie zmianie – zrezygnuj z octu jabłkowego, a zwłaszcza ze stosowania płukanek. Możesz przeprowadzić test i wypłukać w occie niewielkie, nierzucające się w oczy pasmo, aby sprawdzić, jak ocet wpłynie na kolor twoich włosów.

Rozjaśnianie włosów za pomocą octu jabłkowego

Jednym z efektów regularnego stosowania octu jabłkowego jest rozjaśnienie włosów. Oczywiście, efekt rozjaśniania nie będzie piorunujący, w szczególności na bardzo ciemnych czy czarnych włosach. Jeśli jednak zależy ci na rozjaśnieniu włosów lub zrobieniu jaśniejszych pasemek bez nadwyrężania kondycji włosów – zacznij od płukanek z octu jabłkowego. Ewentualnie możesz też sięgnąć po ocet winny, który można stosować do każdego typu włosów.

Jak rozjaśnić włosy octem jabłkowym?

  1. Przegotuj 2 szklanki wody, dodaj 2 łyżki octu.
  2. Wystudź mieszankę.
  3. Wypłucz nią włosy.
  4. Zmyj ocet.
  5. I voilà - osuszone ręcznikiem włosy będą piękne i wyraźnie rozjaśnione.

Inny sposób polega na dodaniu odrobiny octu jabłkowego do szamponu lub odżywki do włosów. Używanie octu może okazać się zbawienne dla platynowych blondynek – pomoże w utrzymaniu jasnego odcienia włosów, a przy okazji zadba o odżywienie po farbowaniu.

Mycie włosów octem jabłkowym

Z octu jabłkowego możemy przygotować maski, odżywki do skóry głowy i włosów, płukanki oraz… szampon. Jak go zrobić?

  1. Wymieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z połową szklanki wody. Tak przygotowana masę nałóż na skórę głowy i wykonaj delikatny masaż.
  2. Spłucz włosy mieszanką wody i octu – użyj 1/3 szklanki octu i ½ szklanki wody.

Stosowanie szamponu z sody i octu pozytywnie wpływa na nasze włosy i może przynieść ciekawe efekty, jednak – aby z pewnością odpowiednio zadbać o oczyszczenie skóry głowy – raz na jakiś czas sięgnij po mocniejszy szampon z detergentami lub wykonaj peeling. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu warstwy krystalizacyjnej, czyli mieszanki brudu, zanieczyszczeń i martwego naskórka. Ocet jabłkowy działa antybakteryjnie co dodatkowy wzmocni efekt mycia.

Płukanie włosów octem – przepis na płukankę octową

Dzięki płukance octowej do włosów możesz zyskać lśniące i sypkie włosy. Będą mniej się kołtunić i plątać, a rozczesywanie przebiegnie bez większych problemów. Jak to możliwe? Okazuje się, że ocet jabłkowy przywraca włosom ich naturalne pH – a to wpływa na utwardzenie łuski włosa. Zamknięta i twardsza łuska umożliwia szybkie i wygodne rozczesywanie.

Jeśli efekty płukanki cię przekonały, nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z jej dobroczynnych właściwości.

  1. Przygotuj 1 litr wody – przefiltruj ją lub ugotuj i wystudź wcześniej. Dodaj 1-2 łyżki octu i wymieszaj.
  2. Po umyciu włosów przepłucz je w przygotowanej mieszance.
  3. Spłucz wodę z octem z włosów po upływie kilku minut. Użyj ciepłej wody.
  4. Płukanie powtarzaj co drugie mycie.

Używaj płukanki także, jeśli zależy ci na rozjaśnieniu włosów. Wówczas możesz płukać tylko wybrane pasma, aby osiągnąć efekt refleksów.

Ocet jabłkowy do pielęgnacji ciąg dalszy, czyli wcierka z octu jabłkowego – przepis

Nie wystarczy dbać o włosy – równie ważna jest skóra głowy. Dlatego staraj się regularnie wykonywać peelingi oraz używać wcierek.

Jak przygotować wcierkę z octu jabłkowego, która na na 5 z plusem oczyszcza skórę głowy oraz włosy?

  1. Wymieszaj ze sobą ocet i wodę. Zastosuj proporcję 1:4
  2. Wykonuj masaż skóry głowy, wcierając przygotowany roztwór.
  3. Pozostaw mieszankę na parę minut, a następnie spłucz włosy ciepłą wodą

Do łatwiejszej aplikacja wcierki może się przydać rozpylacz lub strzykawka.

Ocet spirytusowy na włosy

Może się wydawać, że skoro stosowanie octu jabłkowego przynosi efekty, to podobnie będzie z octem spirytusowym. Niestety, ocet spirytusowy nie ma żadnych szczególnych właściwości odżywczych – w odróżnieniu od jabłkowego, nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, ani nie pielęgnuje włosów.

A co więcej – płukanie włosów octem spirytusowym może je nadmiernie wysuszyć. Tyczy się to przede wszystkim zniszczonych i suchych włosów. W efekcie mogą stać się matowe i sztywne, a wówczas może się okazać, że niezbędne będzie sięgnięcie po nawilżający kolagen na włosy.

Ocet winny na włosy

Co ciekawe, ocet winny był wykorzystywany w pielęgnacji już w czasach starożytnych – przede wszystkim dlatego, że w jego składzie można znaleźć wspominany wcześniej magnez, wapń czy witaminę C. Stosowano go, aby wygładzić skórę.

A jak ocet winny działa na włosy? Podobnie jak jabłkowy, posiada właściwości rozjaśniające. Jeśli zależy ci na rozjaśnieniu włosów lub zrobieniu pasemek, możesz przygotowywać płukankę z jego wykorzystaniem.

  1. Zastosuj mieszankę octu i wody w proporcji 1:4
  2. Wymocz włosy w roztworze.
  3. Pozostaw na parę minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Zarówno ocet winny, jak i ocet jabłkowy można spożywać – dzięki ich prozdrowotnym działaniom mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry i włosów, a tym samym odżywić je od wewnątrz. Koniecznie wypróbuj ocet jabłkowy w swojej rutynie pielęgnacyjnej.