Australian 2022 bez Novaka Djokovicia 

Stało się – Novak Djokovic nie zagra w tegorocznym Australian Open i musi opuścić Antypody. Taki wyrok wydał w niedzielę australijski sąd federalny. Podtrzymując tym samym decyzję tamtejszego ministra ds. imigrantów, Alexa Hawke'a o uchyleniu Serbowi wizy. To oznacza, że lider światowego rankingu na dziesiąty tytuł na kortach w Melbourne będzie musiał poczekać przynajmniej rok. W najgorszym przypadku nawet trzy lata. Według obecnie panujących przepisów, 20-krotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych nie będzie mógł pojawić się w Australii przez najbliższe trzy lata. Zwarzywszy na wiek zawodnika (przypomnijmy – w tym roku skończy 35 lat) prawdopodobnie już nigdy więcej nie zagra w pierwszej lewej Wielkiego Szlema, ani poprzedzających go imprezach. 

Istnieje jednak jeden warunek. „Djokovic może zwrócić się do rządu z prośbą o uchylenie zakazu z ważnych powodów. Wyobrażam sobie, że jeśli chciałby zagrać w przyszłorocznym Australian Open, może spróbować tej drogi. Podejrzewam, że ktokolwiek byłby ministrem, prawdopodobnie udzieliłby takiej zgody" – zapewniał jeszcze przed decydującym wyrokiem były zastępca sekretarza australijskiego Departamentu Imigracji Abul Rizvi. 

Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy serbski tenisista skorzysta z takiego prawa. Wiadomo natomiast, że Djokovic i jego sztab opuścili już Kraj Kangurów. Jak informuje agencja AFP, pierwsza rakieta świata tuż przed godz. 13:00 czasu polskiego wyleciała z Australii.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach „Nole" odkryje karty i zdradzi swoje plany startowe na kolejne miesiące, które z pewnością ulegną zmianie po wyroku australijskiego sądu. W przeszłości pierwszym turniejem Novaka po Australian Open był organizowany pod koniec lutego Dubai Tennis Championships w ZEA. 

Novak Djokovic i Jelena Djokovic – historia związku. Jak się poznali?

Djokovic w tych trudnych dla siebie chwilach może liczyć nie tylko na wsparcie rodzimych fanów, ale także swoich bliskich. Na czele z żoną Jeleną, która wielokrotnie udowodniła, że mąż jest dla niej wszystkim, a razem potrafią pokonać każdą przeszkodę. Nie inaczej było i tym razem. „Dziękuję ludziom z całego świata za wyrazy miłości przesyłane w kierunku mojego męża. Biorę głęboki oddech, aby się uspokoić i znaleźć w tym momencie wdzięczność (i zrozumienie) za wszystko, co się dzieje. Jedynym prawem, którego wszyscy powinniśmy przestrzegać ponad każdą granicą, jest miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Miłość i przebaczenie nigdy nie jest błędem, ale potężną siłą. Życzę wszystkim dobrze!" – napisała Jelena na Instagramie. 

Wspólna przygoda Novaka Djokovicia i Jeleny Ristic rozpoczęła się w 2005 roku. Para poznała się w liceum i zakochała się w sobie od pierwszego wejrzenia. Na kolejny rok, czyli zaręczyny, fani serbskiego tenisisty musieli jednak trochę poczekać. Mianowicie osiem lat. „Nole" poprosił o rękę swoją ukochaną w 2013 w trakcie pobytu w Monte Carlo, gdzie na co dzień rezydentuje. Rok później zakochani stanęli na ślubnym kobiercu. Ceremonię zorganizowano w tajemnicy przed mediami na czarnogórskiej wyspie Świętego Stefana. Panna młoda miała na sobie suknię projektu Sarah Burton z domu mody Alexandra McQueena. 

Kim jest Jelena Djokovic? / fot. Getty Images

Novak Djokovic i Jelena Djokovic – dzieci

Owocem związku Novaka i Jeleny Djokovic jest dwójka dzieci: syn Stefan (ur. 2014) oraz córka Tara (ur. 2017). Obie pociechy, jak to tylko możliwe, wspólnie z mamą towarzyszą tacie podczas najważniejszych turniejów. Przykładem jest chociażby zwycięski dla Novaka Wimbledon 2018. Na ceremonii dekoracji pojawił się wówczas niespełna 4-letni Stefan, który skradł serca londyńskiej publiczności. „Nie mógł oglądać meczów, ponieważ jest za młody, ale mieliśmy nadzieję, że jeśli zdobędę puchar, będzie tego świadkiem. Nie mogę być szczęśliwszy z powodu jego obecności tutaj" – wyznał po meczu Djokovic. 

Kim jest Jelena Djokovic? Wiek, kariera, Instagram, Twitter

Jelena Djokovic urodziła się 17 czerwca 1986 w Belgradzie (w 2022 skończy 36 lat). Ukończyła studia na Uniwersytet Bocconiego w Mediolanie oraz Międzynarodowym Uniwersytecie w Monako. Na co dzień stoi na czele „The Novak Djokovic Foundation", fundacji założonej przez jej męża, której celem jest wspieranie edukacji wśród dzieci z ubogich rodzin. W ramach pełnionej funkcji kieruje także pracami magazynu „The Organic Magazine". W przeszłości Jelena zajmowała się również modelingiem – był to jednak chwilowy epizod.

Żona Novaka Djokovicia jest bardzo aktywa w social mediach. Oficjalny profil 35-latki znajdziecie zarówno na Instagrame (@jelenadjokovicndf), jak i Twitterze (@jelenadjokovic). 

Novak i Jelena Djokovic / fot. Getty Images

Może Cię zainteresować także: