NFT słowem roku 2021

NFT to skórt od "non-fungible token", czyli niewymienialny token. To rodzaj cyfrowego certyfikatu  o niespotykanych dotąd cechach w cyfrowym świecie – jest niepowtarzalny, niezmienny technicznie i niemożliwy do sfałszowania. Według Collins Dictionary, NFT to „unikalny certyfikat cyfrowy, zarejestrowany w łańcuchu bloków, który służy do rejestrowania własności zasobu, takiego jak dzieło sztuki lub przedmiot kolekcjonerski”. Jeden z przedstawicieli Collinsa, Alex Beecroft uznał to za niezwykłe, że skrót doświadczył tak ogromnego wzrostu użycia - o 11000% w 2021 roku. 

NFT wydaje się być wszędzie, od sztuki po finanse, w galeriach i domach aukcyjnych oraz w mediach społecznościowych. To czy NFT będzie miało trwały wpływ, nie zostało jeszcze ustalone, ale jego nagła obecność w rozmowach na całym świecie sprawia, że to słowo tego roku - powiedział Alex Beecroft z Collins Dictionary

NFT stanowi jedno z trzech słów opartych na technologii, które tworzą nową listę słów słownika Collinsa. Poza nim są jeszcze słowa "krypto", czyli skrót od kryptowalut oraz "metaverse", opisujące trójwymiarową wirtualną rzeczywistość. 

Pozostałe słowa roku 2021 według Collins Dictionary

Według słownika Collinsa, powszechna idea rewolucji cyfrowej została ujęta również w innych słowach będących kandydatami do słowa roku 2021. Są to m.in. "krypto", czyli skrót od słowa "kryptowaluta", stanowiące cyfrowe pieniądze oraz "metaverse", które zyskało na popularności po tym jak Facebook zmienił nazwę firmy na Meta. Inne wybrane słowa odzwierciedlają trwającą pandemię koronawirusa, czyli "podwójna szczepionka" oraz "praca hybrydowa". Kolejne to "lęk o klimat", które odzwierciedla rosnące zaniepokojenie szkodami wyrządzanymi przez człowieka oraz "neopronoun", czyli bezosobowy sposób określenia osoby. Dopełnienie tej listy stanowią słowa "regenecycore" oraz "cheugy". Pierwsze z nich definiuje estetykę mody inspirowaną ubraniami z końca epoki, które można zobaczyć np. w serialu "Bridgertonowie" na Netflixie. Z kolei "cheugy" używane jest do określenia czegoś jako nieaktualne lub niefajne. 

Wzrost popularności NFT

Większość ludzi nie miała pojęcia, czym tak naprawdę jest NFT. Zmieniło się to w tym roku, kiedy wzrosła sprzedaż wywołana przez aukcję cyfrowego kolażu NFT, wykonanego przez artystę Beeple. Został on sprzedany za zawrotną kwotę prawie 70 mln dolarów! W jego ślady poszedł także dyrektor generalny Twittera - Jack Dorsey sprzedał swojego pierwszego Tweeta, jako token NFT za 2,9 mln dolarów. Posługiwanie się NFT jest coraz częściej zauważane w wielu branżach, nawet w modzie. Marka Dolce & Gabbana zdecydowała się na stworzenie kolekcji ubrań w postaci cyfrowego tokena. Wirtualna kolekcja została nazwana "Collezione Genesi" lub "Genesis Collection".