W zeszłym roku Netflix też świętował Dzień Kobiet. Wtedy powstała "Ponieważ obejrzała", specjalna kolekcja filmów i seriali, która powstała przy współpracy z ONZ Kobiety. Stworzyły ją znane kobiety, m.in. Sophia Loren, Yalitza Aparicio, Salma Hayek, Yalitza Aparicio, Millie Bobby Brown, Laverne Cox, Lana Condor, Cecilia Suarez, Mina El Hammani, Mindy Kaling i Ava DuVernay. Panie wybrały historie o inspirujących kobietach oraz tytuły podejmujące ważne tematy, które zapoczątkowały społeczne dyskusje w różnych częściach świata. W 2021 roku platforma również zwraca uwagę na kobiety i ich rolę w przemyśle filmowym. 

Netflix wspiera kobiece inicjatywy

Zaczęło się od badań. Netflix jako pierwszy postanowił zweryfikować, czy w swoich produkcjach "wszystkie grupy społeczne i etniczne mają odpowiednią reprezentację zarówno na ekranie jak i za kamerą". Badacze z Annenberg Inclusion Initiative z Uniwersytetu Południowej Kalifornii zanalizowali filmy i seriale zamówione w USA w okresie między 2018 a 2019 rokiem. Sprawdzono obsadę aktorską, twórców, producentów, scenarzystów i reżyserów. "Raport pokazał, że w kwestii uwzględniania w swoich produkcjach osób z różnorodnych kręgów społecznych i kulturowych Netflix z roku na rok robi postępy, nadal ma jednak szerokie  pole do dalszego rozwoju i podwyższenia standardów" - możemy przeczytać w informacji prasowej. "Spośród 22 wskaźników integracji poprawę było widać w aż 19 z nich. Ewidentnie Netflix jest liderem branży jeśli chodzi o zatrudnianie kobiet oraz współpracę z reżyserami różnego pochodzenia etnicznego. Widoczna jest też równość płci przy obsadzaniu głównych ról". Mimo tak dobrych wyników i tak powstał Fundusz Netflix na rzecz Równości Twórczej z budżetem w wysokości 100 mln dolarów mający na celu wsparcie rozwoju następnego pokolenia twórców. 5 mln dolarów już przeznaczono na programy, których celem jest odkrywanie i szkolenie młodych utalentowanych kobiet z całego świata, by następnie pomóc im w zdobyciu wartościowej pracy. Nie tylko chodzi o aktorki, ale również reżyserki, scenarzystki czy producentki.

Przypomnijmy, to właśnie dzięki Netflix mogliśmy poznać się na talencie Yalitzy Aparicio (jest pierwszą nominowaną do Oscara rdzenną Meksykanką), Park Na-rae (koreańska stand-upperka), Giny Prince-Bythewood (to pierwsza afroamerykańska reżyserka filmu o superbohaterach), czy Janet Mock (jest pierwszą transpłciową pisarką, reżyserką i producentką, która podpisała kontakt z serwisem streamingowym). W Polsce dla Netflix tworzą: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Anna Jadowską czy Jagoda Szelc. A to nie koniec: „Pasjonatki i nonkonformistki - wyraziste i charyzmatyczne. Polskie kobiety - reżyserki, scenarzystki, operatorki i aktorki. Praca z nimi, zarówno z tymi doświadczonymi, jak i zdolnymi debiutantkami, za każdym razem nadaje polskim produkcjom nowego rytmu i tempa" - mówi Anna Nagler, która w Netflix odpowiada za lokalne seriale oryginalne w regionie CEE i Rosji. "Już wkrótce premiera nowego polskiego serialu „Sexify”, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć cudowną kobiecą obsadę. (...) Polskie talenty coraz częściej dostrzegane są przez zagranicznych twórców - przykładem może być Joanna Kulig, która zagrała we francusko-amerykańskiej produkcji „The Eddy”. Kobiety z całego świata mają ogromną siłę i potencjał, a my w Netflix chcemy im dać przestrzeń do kreatywnego rozwoju".

Netflix z okazji Dnia Kobiet tworzy specjalną kategorię z filmami i serialami

Na platformie znajdziecie już nową kategorię o nazwie "Międzynarodowy Dzień Kobiet", gdzie znalazły się niesamowite filmy i seriale o kobietach. M.in. "Firefly Lane", Ania, nie Anna", Orange is the new black", "Własnymi rękoma. Historia Madam C.J. Walker", "The Bold Type", "Słodkie magnolie", "Miss Americana",  "Córki przeznaczenie", "Gloria Bell", "Julie i Julia", "Rozważna czy romantyczna", a nawet polska "Sztuka kochania". Jest z czego wybierać!

Koniecznie zajrzyjcie na netflix.com/miedzynarodowydzienkobiet.