"13 powodów" to jeden z najczęściej komentowanych seriali produkcji Netflix. Od początku wzbudzał wiele kontrowersji - historia opiera się przecież na samobójstwie nastolatki i kasetach, w których ujawnia powody tej decyzji. Nauczyciele i rodzice byli przerażeni, co więcej, próbowali doprowadzić do zamknięcia projektu. Jednak Netflix nie ugiął się. Kilka dni temu zapowiedziano, że powstanie 4. sezon, a jeszcze w tym roku zostanie wyemitowana 3. seria "13 powodów". Po latach od premiery amerykańska platforma postanowiła zedytować jeden z odcinków. 

"Szkoła dla elity 2": co wiemy o nowym sezonie? Rozmawialiśmy z obsadą hitu od Netflix >>

Najpopularniejsze seriale Netflix. Co najchętniej oglądamy? >>

Ten słynny serial zaraz zniknie z platformy Netflix! O jaki tytuł chodzi? >>

Netflix kasuje ważną scenę z serialu "13 powodów"!

Pierwsze odcinki "13 powodów" trafiły na platformę w 2017 roku, a pierwszy sezon oparty był na bestsellerowej powieści powieści Jaya Ashera o tym samym tytule. W jednym z "epizodów" pokazano samobójstwo głównej bohaterki, Hannah, granej przez Katherine Langford. To właśnie tę 3-minutową część Netflix postanowił zmienić, a raczej usunąć. Scena będzie zawierała jedynie reakcję rodziców nastolatki na jej czyn. 

Wiemy kiedy 2. sezon serialu "You"/"Ty" trafi na Netflix! Premiera już niedługo >>

"Dowiedzieliśmy się, że '13 powodów' sprawiło, że młodzi ludzie zaczęli dyskutować o ważnych problemach, jak depresja czy samobójstwo. Szykujemy się do letniej premiery kolejnych odcinków i wiemy, że to znów rozpocznie debatę na ten temat. W porozumieniu z ekspertami postanowiliśmy zmienić scenę z 1 sezonu, gdzie Hannah odbiera sobie życie." - ujawnił Netflix. 

"Naszym zamiarem było pokazanie brzydkiej prawdy o samobójstwach, pokazać jak naprawdę wygląda horror tego aktu i upewnienie się, że nikt nie będzie chciał tego powtórzyć. Ale gdy byliśmy gotowi na wprowadzenie 3. sezonu, Dr. Christine Moutier z American Foundation for Suicide Prevention przekazała nam swoje obawy, dlatego postanowiliśmy wprowadzić zmianę" - dodał Brian Yorkey, twórca i scenarzysta w serialu "13 powodów" i laureat nagrody Pulitzera.

To nie pierwszy raz, kiedy Netflix decyduje się na taki krok. W marcu tego roku postanowiono zmienić jedną ze scen w filmie "Bird Box" z udziałem Sandry Bullock. 

Cole Sprouse i Lili Reinhart: znamy powód rozstania pary znanej z serialu "Riverdale" >>

"13 powodów" na Netflix: kontrowersyjny serial dla nastolatków

Jedną z producentek "13 powodów" jest Selena Gomez. Słynna produkcja Netflix opowiada o samobójstwie uczennicy Hannah Baker. Dziewczyna przed śmiercią nagrała 13 kaset magnetofonowych, na których podaje powody odebrania sobie życia. Początkowo serial skupiał się na historii Clay'a Jensena. Nastolatek pewnego dnia znajduje pod drzwiami paczkę z kasetami...

5 premier Netflix, na które czekamy w tym roku >>

"13 powodów" już od pierwszych chwil miał mieszane opinie, zwłaszcza wśród rodziców i nauczycieli. Serial miał być częścią ogólnej dyskusji o samobójstwach wśród nastolatków, jednak wielu rodziców stwierdziło, że jest wręcz przeciwnie - show produkowany przez Netflix gloryfikuje ten czyn. Z tego względu powstała specjalna infolinia, a gwiazdy produkcji Netflix w ramach promocji 2. sezonu nagrały specjalne klipy, w których opowiedziały, że serial jest jedynie fikcją podejmującą ważne tematy tj. napaść seksualna, nadużywanie pewnych substancji (narkotyki i alkohol), czy samobójstwo. Doradzają też nastolatkom co mają zrobić, gdy zmagają się z podobnymi problemami i szukają pomocy.

W serialu "13 powodów" zagrali m.in. Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Devin Druid, czy Derek Luke.