Retuszowanie zdjęć nie jest zjawiskiem nowym. Pierwsze przykłady korygowania tego, co udało uchwycić się na taśmie celuloidowej, pochodzą z XIX wieku. Jednak poprawianie estetyki fotografii jeszcze nigdy nie było tak proste jak dziś. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji, żeby wyszczuplić policzki, wygładzić skórę czy zmienić kształt nosa. Wyidealizowane ciała i twarze, które nieustannie oglądamy w mediach społecznościowych, nie wpływają dobrze na postrzeganie własnego odbicia w lustrze. O psychiczny dobrostan szczególnie najmłodszych użytkowników Internetu postanowiła zadbać niedawno Norwegia. W skandynawskim kraju obowiązuje już wymóg klarownego oznaczania postów podanych obróbce.

Niestety podobne zapisy są wciąż rzadkością, a użytkownicy social mediów chętnie korzystają z upiększających filtrów i „magicznej różdżki” Photoshopa. Gwiazdy nie są tutaj wyjątkiem. O korzystanie z dobrodziejstw programów graficznych oskarżono między innymi Kendall Jenner. Zupełnie odmienne reakcje wywołała z kolei jej starsza siostra. Kourtney Kardashian zebrała mnóstwo pochwał za fotografie ukazujące „prawdziwe ciało”. Na udostępnienie kadrów nie tylko pozbawionych filtrów, ale także makijażu zdecydowała się również Kim Kardashian. Mimo to wiele sław wciąż publikuje w sieci zdjęcia, którym daleko jest do naturalności. Ostatnio gromy spadły na Naomi Campbell.

Naomi Campbell krytykowana za nieumiejętny retusz zdjęcia

Ikona mody i niekwestionowana gwiazda modelingu wywołała na Instagramie prawdziwą burzę. Supermodelka podzieliła się z obserwatorami dwoma zdjęciami z oscarowego afterparty Vanity Fair. W opisie podziękowała swoim współpracownikom za przygotowanie na wielkie wyjście. Oznaczyła między innymi stylistę Carlosa Nazario, który wybrał dla niej spektakularną kreację Schiaparelli z cekinów w waniliowym odcieniu. Nie zabrakło też wzmianki o styliście fryzur i makijażyście. Wysiłki zespołu profesjonalistów nie zostały jednak należycie docenione przez... nieudolny retusz zdjęć wybranych przez Naomi.

Internauci natychmiast zwrócili uwagę na bardzo niedyskretną obróbkę graficzną. „To najgorzej sfotoszopowane zdjęcie, jakie widziałam” – piszą zniesmaczeni. Apelowali do idolki, aby nie przesadzała z ingerencją w swój wizerunek i zapewniali ją, że jest wystarczająco piękna. „Proszę, usuń to, wyglądałaś niesamowicie bez Photoshopa”, „Nie musisz poprawiać swoich zdjęć! Jesteś oszałamiającą, a oryginalne zdjęcia są niesamowite. Nie potrzebujesz programów i filtrów. Jesteś naturalnie zachwycająca”.

Pojawiły się też podszyte złośliwością propozycje zawodowe: „Może mnie zatrudnisz? Zrobię to lepiej niż twój grafik”. Głos zabrali też obrońcy modelki. „Zostawcie ją w spokoju. Prezentuje się tak samo pięknie jak zawsze. Może robić, co jej się podoba, w końcu jest prawdziwą królową” – pisali w kontrze do krytycznych komentarzy.