Seriale opanowały świat, a zwłaszcza branżę filmową. Kiedy uważane były za mniej artystyczną formę, dziś zachwycają wszystkich, a zwłaszcza użytkowników internetu korzystających z popularnych serwisów streamingowych. W ciekawych produkcjach specjalizuje się właśnie Netflix, który co roku wypuszcza kilkanaście tytułów. Postanowiliśmy sporządzić listę z tymi najlepszymi, a pod uwagę wzięliśmy ocenę produkcji na prestiżowym serwisie imdb.com. Te seriale Netflix stały się też często częścią popkultury i nie wyobrażamy sobie, że nie miałyby powstać kolejne odcinki do "The Crown", "Stranger Things", "Grace i Frankie" czy "Sex Education". Co ciekawe, w tym zestawieniu znajdziecie też seriale Netflix w wersji animowanej oraz dokumentalnej. To ponad 20 tytułów, które musicie znać!

Najwyżej oceniane seriale Netflix. Poznaj najlepsze tytuły

"Strzelec" (2016–2018)

Weteran wojenny, snajper Bob Lee Swagger wraca do akcji, zwerbowany przez byłego dowódcę Isaaca Johnsona. Ma udaremnić zamach na prezydenta, jednak to właśnie on zostaje wrobiony w zabójstwo. Swagger rozpoczyna śmiertelny wyścig z czasem, aby dowieść swej niewinności i schwytać prawdziwego zamachowca

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Ryan Phillippe, Josh Stewart, Cynthia Addai-Robinson, Omar Epps, Shantel VanSanten

ocena na imdb.com: 7,5/10

"Designated Survivor" (2016-2019)

W dniu, w którym Prezydent Stanów Zjednoczonych wygłasza doroczne przemówienie "State of the Union", potężna eksplozja na Kapitolu zabija tysiąc osób, w tym prezydenta i wszystkie osoby w linii "prezydenckiej" sukcesji. Wśród ofiar nie ma  Sekretarza ds. Budownictwa Mieszkaniowego i Rozwoju Miast, Thomasa Kirkmana, który zgodnie z polityką kraju wskazany został jako "designated survivor", czyli osoba, która nie bierze udziału w takim wydarzeniu właśnie po to, aby w wypadku ataku lub innego wydarzenia (gdy żadna z najważniejszych osób w państwie nie przeżyje) mogła objąć urząd prezydenta. Kirkman zostaje bezzwłocznie zaprzysiężony na najważniejsze stanowisko w kraju. Jednak potem okazuje się, że atak na Kapitol to początek tego, co ma się jeszcze wydarzyć.

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Kiefer Sutherland, Kal Penn, Maggie Q, LaMonica Garrett, Italia Ricci, 

ocena na imdb.com: 7,5/10

"Telefonistki" (2017-2020)

1928 rok, Madryt. Otwarcie w centrum miasta siedziby państwowej spółki telefonicznej przyciąga uwagę setek dziewcząt, które pragną zacząć pracować jako telefonistki w jedynym miejscu dającym im w tych czasach możliwość zrealizowania własnych postępowych aspiracji. Cztery pochodzące z bardzo różnych środowisk kobiety rozpoczynają pracę w centrali. Zazdrość, zawiść i zdrada będą każdego dnia towarzyszyć głodowi sukcesu, przyjaźni i miłości.

liczba sezonów: 5

w rolach głównych: Blanca Suárez, Martiño Rivas, Ana Fernández, Yon González, Nadia de Santiago, 

ocena na imdb.com: 7,6/10

"Trzynaście powodów"(2017-2020)

Na podstawie bestsellerowej powieści Jay'a Ashera. Clay Jensen znajduje na ganku swojego domu tajemnicze pudełko. Znajduje w nim kilka taśm, nagranych przez Hannah Baker, koleżankę z klasy, która niedawno popełniła samobójstwo. Nastolatek postanawia je przesłuchać, aby dowiedzieć się dlaczego doszło do tej tragedii. Odkrywa trzynaście powodów samobójstwa dziewczyny.

liczba sezonów: 4

w rolach głównych: Brandon Flynn, Dylan Minnette, Christian Navarro, Miles Heizer, Katherine Langford, Alisha Boe, Justin Prentice

ocena na imdb.com: 7,6/10

"Glow" (2017-2019)

Los Angeles, lata 80. To opowieść o bezrobotnej aktorce, która - chwytając ostatnią szansę na spełnienie marzeń - postanawia wziąć udział w programie o zawodniczkach wrestlingu.

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Alison Brie, Betty Gilpin, Britney Young, Sydelle Noel, Marc Maron, Britt Baron, 

ocena na imdb.com: 8/10

"Unorthodox" (2002)

Żydówka Esty ucieka przed zaaranżowanym małżeństwem i ultraortodoksyjną społecznością zamieszkującą nowojorski Brooklyn. Wyjeżdża do Berlina, gdzie mieszka jej matka. Starając się poznać świeckie życie, zaczyna naukę w konserwatorium muzycznym. Jej mąż wraz z kuzynem jedzie do Niemiec, żeby ją odnaleźć.

liczba sezonów: 1

w rolach głównych: Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch, Alex Reid, Tamar Amit-Joseph, Aaron Altaras

ocena na imdb.com: 8/10

"Orange Is the New Black" (2013-2019)

Piper Chapman zostaje skazana na karę 15 miesięcy pozbawienia wolności, na skutek związku z dilerką narkotyków Alex sprzed blisko dekady. Kobieta musi zamienić wygodne życie w Nowym Jorku, u boku narzeczonego Larry'ego na pomarańczowy kombinezon i społeczność więzienną. Wkrótce bohaterka zaczyna kwestionować wszystko, w co dotąd wierzyła i poznaje grupę ekscentrycznych i szczerych do bólu więźniarek.

liczba sezonów: 7

w rolach głównych: Taylor Schilling, Laura Prepon, Samira Wiley, Uzo Aduba, Kate Mulgrew, Natasha Lyonne, Taryn Manning

ocena na imdb.com: 8,1/10

"Wiedźmin" (2019-)

Serial na podstawie kultowej sagi fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Geralt z Rivii, samotny zabójca potworów, usiłuje odnaleźć się w świecie, w którym ludzie bywają gorsi niż bestie, na które poluje. Przeznaczenie splata jego losy z potężną czarodziejką i skrywającą groźną tajemnicę młodą księżniczką. 

liczba sezonów: 1

w rolach głównych: Henry Cavill, Anya Chalotra, Freya Allan, Joey Batey, Adam Levy, MyAnna Buring

ocena na imdb.com: 8,2/10

"Atypowy" (2017-2021)

18-letni Sam ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale to nie przeszkadza mu w poszukiwaniu miłości i niezależności. Nastolatek próbuje osiągnąć stan samopoznania, co zmusza resztę rodziny do stawienia czoła zmianom i do znalezienia odpowiedzi na najważniejsze pytanie - co to tak naprawdę znaczy "być normalnym"?

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Keir Gilchrist, Brigette Lundy-Paine, Nik Dodani, Jenna Boyd, Graham Rogers, Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport

ocena na imdb.com: 8,3/10

"Sex Education" (2019-)

Otis jest jedynym dzieckiem dwóch terapeutów seksualnych, Jean i Remiego. Po rozwodzie rodziców, zostaje wychowywany przez matkę. Dorasta przysłuchując się prowadzonym przez nią sesjom terapeutycznym. Ten nadmiar informacji o życiu erotycznym innych ludzi w połączeniu z wczesną traumą spowodowaną odejściem ojca sprawiły, że Otis zmaga się z fobią dotyczącą własnej seksualności. Mimo niesamowitej intuicji dotyczącej spraw łóżkowych, nie ma w tej kwestii żadnego doświadczenia. Jego ogromna wiedza o ludzkiej seksualności jest zarówno jego super mocą, jak i kryptonitem. 

liczba sezonów: 2

w rolach głównych: Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Emma Mackey, Asa Butterfield, Tanya Reynolds, 

ocena na imdb.com: 8,3/10

"Sense8" (2015-2018)

Ósemka rówieśników została obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami. Każda osoba tworzącą tzw. gromadę może telepatycznie kontaktować się z pozostałymi członkami. Członek gromady może także w sytuacji kryzysowej przywołać do swojego ciała inną postać, aby skorzystać z jej zdolności.

liczba sezonów: 2

w rolach głównych: Miguel Ángel Silvestre, Doona Bae, Max Riemelt, Brian J. Smith, Tuppence Middleton, Aml Ameen

ocena na imdb.com: 8,3/10

"Grace i Frankie" (2015-)

Emerytowana kosmetyczka Grace i Frankie - nauczycielka sztuki wiodą spokojne życie u boku swoich mężów - wpływowych prawników. Wszystko ulega zmianie, gdy dowiadują się, że ich partnerzy są w sobie zakochani od lat i postanawiają opuścić swoje żony.

liczba sezonów: 6

w rolach głównych: Jane Fonda, Lily Tomlin, Martin Sheen, Sam Waterston, June Diane Raphael

ocena na imdb.com: 8,3/10

"Dom z papieru" (2017-)

Ośmioro zamaskowanych przestępców wdziera się do budynku hiszpańskiej mennicy narodowej, skąd zamierza zrabować niemal dwa i pół miliarda euro. Akcją z zewnątrz kieruje tajemniczy Profesor, który wcześniej przez kilka miesięcy przygotowywał specjalistów z różnych dziedzin do napadu stulecia. Uczestnicy skoku nie znają swoich imion, ze względów bezpieczeństwa zwracają się do siebie, używając pseudonimów zaczerpniętych od nazw światowych miast. Profesor przygotował niezwykle skomplikowany plan, mający brać pod uwagę każdą ewentualność i mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, ale nie wszystko przebiegnie tak, jak tego oczekiwał...

liczba sezonów: 4

w rolach głównych: Úrsula Corberó,Álvaro Morte, Paco Tous,Alba Flores, Miguel Herrán, Pedro Alonso, Najwa Nimri, Jaime Lorente

ocena na imdb.com: 8,3/10

"Ozark" (2017-)

Doradca finansowy ucieka z rodziną z Chicago do tajemniczej Krainy Ozark w stanie Missouri, gdzie musi wyprać "tylko" 500 milionów dolarów, by spłacić swój dług wobec bossa narkotykowego.

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz, Julia Garner, 

ocena na imdb.com: 8,4/10

"Chef's Table" (2015-)

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich foodies! Poznaj najlepszych, najciekawszych i najbardziej charyzmatycznych szefów kuchni na świecie. Jak wyglądała ich droga do sukcesu? Skąd biorą pomysły na menu? Ogromną zaletą są też świetne zdjęcia potraw - aż chciałoby się to wszystko zjeść!

liczba sezonów: 6

ocena na imdb.com: 8,6/10

"Making a Murderer" (2015-2018)

Nagranie tego serialu zajęło twórcom aż 10 lat. To historia mężczyzny, który usiłując ujawnić korupcję w lokalnych organach ścigania, zostaje głównym podejrzanym w makabrycznym morderstwie, a ostatecznie zostaje oczyszczony z zarzutów na mocy dowodów z badania DNA.

liczba sezonów: 2

ocena na imdb.com: 8,6/10

"Nawiedzony dom na wzgórzu" (2018)

"Nawiedzony dom na wzgórzu" to współczesna adaptacja powieści Shirley Jackson, która opowiada o piątce rodzeństwa, które wychowało się w najsłynniejszym nawiedzonym domu w Ameryce. Teraz wszyscy są już dorośli i muszą zmierzyć się z samobójstwem swojej najmłodszej siostry, a to zmusza ich do stawienia czoła duchom z przeszłości. Tylko niektóre z nich czają się tylko w ich głowach...

liczba sezonów: 1

w rolach głównych: Carla Gugino, Michiel Huisman, Timothy Hutton, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel, Victoria Pedretti

ocena na imdb.com: 8,6/10

"Ania, nie Anna" (2017-2019)

Niezamężne rodzeństwo Cuthbertów, Marilla i Matthew, zamieszkujące Zielone Wzgórze, pragnie adoptować chłopca z sierocińca, aby pomagał im w prowadzeniu gospodarstwa. Kiedy omyłkowo zostaje przysłana do nich rudowłosa Anne Shirley, decydują się ją odesłać. Cuthbertowie przejęci historią dziewczynki, postanawiają jednak ją przygarnąć.

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Amybeth McNulty, Dalila Bela, Geraldine James, R.H. Thomson, Lucas Jade Zumann

ocena na imdb.com: 8,7

"BoJack Horseman" (2014-2020)

To historia antropomorficznego człowieka-konia BoJacka Horsemana, gwiazdy popularnego w w latach 90. sitcomu "Rozbrykani", którego życie po zakończeniu prac nad sitcomem zamieniło się w ciąg przypadkowych rauszy. Po kilku latach staczania się postanawia rozpocząć karierę od nowa, wciąż zmagając się z uzależnieniami.

liczba sezonów: 6

w rolach głównych: Will Arnett,Aaron Paul, Amy Sedaris,Alison Brie, Paul F. Tompkins

ocena na imdb.com: 8,7/10

"Stranger Things" (2016-)

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w amerykańskim stanie Indiana. Pewien chłopiec dosłownie rozpływa się w powietrzu. Przyjaciele, rodzina i lokalna policja, którzy próbują dociec prawdy, zostają wplątani w niewiarygodnie tajemniczą intrygę, w której nie zabraknie tajnych eksperymentów rządowych, przerażających sił nadprzyrodzonych oraz... pewnej bardzo ekscentrycznej dziewczynki.

liczba sezonów: 4

w rolach głównych: Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, David Harbour, Winona Ryder, Finn Wolfhard, Caleb McLaughlin

ocena na imdb.com: 8,7/10

"The Crown" (2016-)

Polityka, romanse i wydarzenia, które zapisały się w historii Wielkiej Brytanii. Poznaj kulisy brytyjskiej monarchii za panowania Elżbiety II. 

liczba sezonów: 4

w rolach głównych: Claire Foy, Matt Smith, John Lithgow, Vanessa Kirby, Gillian Anderson, Emma Corrin, Helena Bonham Carter, Olivia Colman, Tobias Menzies, Josh O'Connor

ocena na imdb.com: 8,7/10

"Narcos" (2015-2017)

Pablo Escobar to potężny boss kartelu narkotykowego z Medelin w Kolumbii. Jego działalność związana z handlem kokainą rozrasta się. Władze federalne USA stawiają sobie za cel zlikwidować nielegalną działalność Escobara.

liczba sezonów: 3

w rolach głównych: Wagner Moura, Pedro Pascal, Maurice Compte, Alberto Ammann, Boyd Holbrook, 

ocena na imdb.com: 8,8/10

"Czarne lustro" (2011-)

Antologia nawiązująca do zbiorowego niepokoju, jaki odczuwamy względem współczesnego świata. Każdy odcinek opowiada inną, wyrazistą i trzymającą w napięciu historię, poruszającą temat współczesnej technoparanoi. 

liczba sezonów: 5

ocena na imdb.com: 8,8/10