Najlepsze filmy z Cate Blanchett. Niezapomniane role dwukrotnej zdobywczyni Oscara

Cate Blanchett znana jest z ról w kultowych już filmach takich jak, chociażby film z Bradem Pittem „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”. Dla miłośników fantasy na zawsze pozostanie Galadrielą z twórczości Tolkiena, a fani Woody'ego Allena zapamiętali ją za sprawą doskonałego występu w „Blue Jasmine”. Australijka nie spoczywa jednak na laurach. Już niedługo premierę ma „Tàr” – film opowiadający o życiu genialnej kompozytorki z berlińskiej filharmonii. Cate Blanchett wciela się tam w główną rolę i można się spodziewać, że będzie to kolejny projekt aktorki, który podbije najważniejsze festiwale i gale rozdania prestiżowych nagród. 

Na premierę „Tàru” poczekać musimy do 2023 roku. Zanim to nastąpi, warto przypomnieć sobie najlepsze filmy z Cate Blanchett. Jakich tytułów nie powinno zabraknąć w naszym repertuarze? 

„Aviator” reż. Martin Scorsese (2004)

„Aviator” to film z Cate Blanchett, Leonardem DiCaprio i Kate Beckinsale w najważniejszych rolach. Wrażenie robi nie tylko świetna obsada, ale i scenografia, kostiumy czy zdjęcia… Nic więc dziwnego, że film ostatecznie dostał aż 5 Oscarów! W tym jeden dla aktorki drugoplanowej, czyli właśnie Cate Blanchett. 

Skąd tak ogromne uznanie krytyków? Kultowe dzieło Martina Scorsese opowiada o losach Howarda Hughesa, amerykańskiego lotnika, wynalazcy i milionera, który wprowadzał pionierskie rozwiązania w dziedzinie latania, produkował filmy i wplątywał się w kolejne romanse. Howard Hughes urósł rangą do postaci mitycznej, a jego burzliwe życie wzbudza nieustanne zainteresowanie i stanowi gotowy materiał na film.

W kogo wcieliła się Cate Blanchett? Film o niesamowitym lotniku nie pomija wątku jego życiu prywatnego, a to pełne było sławnych kobiet. Blanchett miała okazję zagrać… Katharine Hepburn, czyli jedną z największych gwiazd złotej ery Hollywood.

„Blue Jasmine”, reż. Woody Allen (2013)

Głównymi bohaterkami „Blue Jasmine” są przyrodnie siostry, które zostały adoptowane. Ich dorosłe życia są zupełnie inne. Losy Jasmine – w tej roli Cate Blanchett – potoczyły się dość pomyślnie. Wszystko wydaje się dobrze układać. Zupełnie inaczej jednak wygląda życie Ginger. Kobieta zmaga się ze słabo płatną pracą i rozwodem.

Idealny świat Jasmine wkrótce jednak legnie w gruzach. Na skutek wielu niefortunnych wydarzeń, kobieta traci wszystko to, co dotychczas posiadała i musi przeprowadzić się do siostry. Jak radzi sobie po stracie luksusowego życia? Czy jest w stanie odzyskać szczęście i duchowy spokój?

Film Woody’ego Allena zdobył szereg nagród. I tym razem doceniono Cate Blanchett, która za rolę Jasmine otrzymała Oscara. Aktorce udało się bezbłędnie przedstawić szereg skomplikowanych emocji, które gnębiły główną bohaterkę.

„Carol”, reż. Todd Haynes (2015)

Przepiękny film o miłości pomiędzy dwiema kobietami – Carol (Cate Blanchett) oraz Theresą (Rooney Mara). Akcja filmu dzieje się w latach 50. XX wieku, co nie pozostaje bez związku dla fabuły. Miłosna relacja dwóch kobiet nie była wówczas akceptowana przez społeczeństwo.

Dlatego też Carol, tkwiąca w nieszczęśliwym małżeństwie i szantażowana przez męża, nie może go zostawić dla prawdziwej miłości, jaka wykiełkowała między nią a młodszą kobietą. Ich związek, choć pełen szczerych uczuć, nie ma szans na happy end.

Według Brytyjskiego Instytutu Filmowego „Carol” to najlepszy film LGBT wszechczasów. Dostał 6 nominacji do Oscarów, a świetna gra aktorska Cate Blanchett sprawiła, że do dziś „Carol” traktuje się jako jedną z jej najbardziej zapadających w pamięć ról.

„Elizabeth”, reż. Shekhar Kapur (1998)

Od roli Elżbiety I właściwie rozpoczęła się kariera Cate Blanchett. Oczywiście, debiutowała wcześniej, ale to kreacja królowej przyniosła jej pierwszy Złoty Glob oraz pierwszą nominację do Oscara.

Filmem „Elizabeth” Cate Blanchett udowodnia, że dobrze wypada w najróżniejszych rolach. Kostiumowy biograficzny dramat skupia się – jak sugeruje tytuł – na życiu królowej Elżbiety I Tudor. Jest ono o tyle ciekawe, że wstępująca na tron po śmierci swojej przyrodniej siostry Elżbieta jest protestantką. Jej poprzedniczka natomiast przywróciła w kraju katolicyzm. Sytuacja polityczna w XVI-wiecznej Anglii nie jest stabilna. Jak poradzi sobie nowa królowa?

Jeśli lubisz kostiumowe produkcje, polecamy ci także „Camelot” – w rolach głównych Jamie Campbell Bower oraz Eva Green. Filmy opowiadające o rodzinach królewskich, walkach o tron i politycznych przepychankach z pewnością nie zanudzą.

Filmy kostiumowe. Przypominamy najlepsze produkcje >>

„Notatki o skandalu”, reż. Richard Eyre (2006)

I tym razem rola Cate Blanchett nie przeszła bez echa. Za drugoplanowy występ w „Notatkach o skandalu” Blanchett otrzymała nominację do Oscara.

Cate Blanchett wciela się w Shebę, nauczycielkę, która zaprzyjaźnia się z pracującą w szkole znacznie dłużej Barbarą (w tej roli Judi Dench). Doświadczoną koleżankę po fachu traktuje jak bratnią duszę i mentorkę. Także dla Barbary nowa towarzyszka staje się przyjaciółką, której od dawna jej brakowało. Dlatego też olbrzymim rozczarowaniem dla doświadczonej pedagożki staje się odkrycie, że Sheba romansuje z 15-letnim uczniem...

Czy wyjawi światu skandaliczny sekret nowej przyjaciółki? W filmie nie zabrakło przedstawienia skomplikowanej ludzkiej natury – „Notatki o skandalu” są psychologicznym dramatem, który nie boi się sięgnąć po tematy trudne, kontrowersyjne i nierzadko przysłonięte tabu.

„Ocean’s Eight”, reż. Gary Ross (2018)

Do tej pory przedstawialiśmy Cate Blanchett w cenionych produkcjach, które zyskały najważniejsze dla współczesnego kina nagrody. Aktorka jednak dała się poznać także w lżejszych historiach, popularnych komediach – taką jest „Ocean’s 8”.

„Nie ma nic przyjemniejszego niż grać w takim towarzystwie” – mówi Cate Blanchett. W „Ocean’s Eight” zagrała u boku największych sław – towarzyszyła jej Sandra Bullock, Rihanna, Helena Bonham Carter, Sarah Paulson czy Anne Hathaway. Filmy z serii rozpoczętej „Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra” opowiadają o świetnie dopracowanym oszustwie – i tak też dzieje się i tym razem.

Cate Blanchett wciela się w rolę Lou, przestępczyni, która wraz z grupą sprytnych oszustek planuje niezapomniany skok. Celem szajki kobiet jest diamentowy naszyjnik, którego wartość sięga 150 mln dolarów. Czy udało się go zdobyć? Nie przekonasz się, jeśli nie sięgniesz po film. Cate Blanchett i tym razem wypadła świetnie!

Pozostałe filmy z Cate Blanchett

Cate Blanchett udowodniła swój talent i w wielu innych produkcjach. Oprócz zaproponowanego przez nas TOP 6, polecamy również i pozostałe filmy, w których zagrała.

Jakie filmy z Cate Blanchett warto obejrzeć?

 • „Władca Pierścieni: Powrót króla”
 • „Władca Pierścieni: Dwie wieże”
 • „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
 • „Thor: Ragnarok”
 • „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”
 • „Kawa i papierosy”
 • „Gdzie jesteś Bernadette?”
 • „I'm Not There. Gdzie indziej jestem”
 • „Utalentowany pan Ripley”
 • „Babel”
 • „Nie patrz w górę”
 • „Veronica Guerin”
 • „Człowiek, który płakał”

Interesujące są także seriale z Cate Blanchett – a zwłaszcza jeden z nich, czyli „Mrs. America”, w którym Cate Blanchett gra główną rolę. Serial opowiada o walce o prawa kobiet, a Cate Blanchett wciela się w strażniczkę patriarchatu i przeciwniczkę równości płci. Jej fenomenalna rola sprawiła, że serial HBO doczekał się wielu wyróżnień!