Wprowadzenie retinoidów do rutyny pielęgnacyjnej

Włączenie tak silnych składników jak retinoidy do rutyny pielęgnacyjnej zdecydowanie wymaga posiadania pewnego know-how. Każda z nas, która poważnie podchodzi do kwestii związanych z pielęgnacją skóry i prewencją przeciwstarzeniową, choć raz pomyślała o włączeniu retinoidów lub innej pochodnej retinolu do swojej rutyny pielęgnacyjnej. W końcu efekty jakie daje stosowanie najlepszych kosmetyków z retinoidami bywają lepsze niż zabiegi medycyny estetycznej.

Efekty stosowania retinoidów:

  • redukują zmarszczki,
  • stymulują produkcję kolagenu, 
  • poprawiają elastyczność skóry,
  • ujędrniają
  • rozjaśniają przebarwienia
  • wyrównują teksturę,
  • poprawia nawilżenia skóry,
  • regulują produkcję sebum
  • redukują zmiany trądzikowe.

Być może już stosujesz kosmetyki retinoidami. Wiemy jednak, że wśród szerokiej gamy produktów, czasami trudno jest wybrać odpowiedni kosmetyk. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy ranking top 5 najlepszych kosmetyków z retinoidami według redakcji ELLE.pl

Czym się różni retinol od retinoidów?

Retinoidy to grupa związków chemicznych, do której należy retinol, retinaldehyd, tretinoin, adapalen i inne pochodne witaminy A. O dokładne wyjaśnienie różnicy między retinolem, a retinoidami zapytaliśmy eksperta dr. n. med. Tadeusz Witwicki. “Retinol i retinoidy to dwa rodzaje związków chemicznych, które są związane z witaminą A. Główna różnica między nimi polega na tym, jak są przetwarzane przez skórę i ich siłę działania” - mówi doktor Witwicki. 

Kurację retinoidami warto rozpocząć od łagodniejszych form, takich jak retinol, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym składnikiem. “Kiedy retinol jest stosowany na skórę, musi być przetworzony przez ciało w retinoidy aktywne, aby mógł działać. Jest mniej skuteczny niż retinoidy, ale łagodniejszy dla skóry i może być stosowany przez osoby o wrażliwej skórze.” - tłumaczy doktor Witwicki.

Zatem jeśli twoja skóra jest wrażliwa lub nigdy nie korzystałaś z tak silnych substancji aktywnych, swoją przygodę z retinoidami możesz zacząć od łagodniejszego retinolu. “Retinoidy to grupa związków chemicznych, które obejmują zarówno naturalne, jak i syntetyczne formy witaminy A. Są one silniejsze niż retinol i mogą działać bezpośrednio na skórę, ponieważ są już w aktywnej postaci. Retinoidy, takie jak tretinoin czy adapalene, są powszechnie stosowane w leczeniu trądziku i starzenia się skóry.” - dodaje doktor Witwicki.

Najlepsze kosmetyki z retinoidami - TOP 5 redakcji ELLE.pl

W redakcji ELLE.pl wybraliśmy 5 najlepszych kosmetyków z retinoidami, uwzględniając ich skuteczność i popularność. Wśród nich znajdują się produkty o różnych stężeniach retinoidów, więc nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym składnikiem, w naszym zestawieniu znajdziesz propozycję dla siebie.

Kiehl's, Dermatologist Solutions Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Serum przeciwzmarszczkowe Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose zawiera czysty retinol, wzmacniające skórę i zapewniające lepsze przyjmowanie retinolu peptydy oraz uszczelniające barierę hydrolipidową ceramidy. Serum pomaga wygładzić zmarszczki, ujędrnić skórę, wyrównuje jej teksturę i przyśpiesza odnowę komórkową.

BasicLab, Korygujące serum z retinalem 0,07% fitosfingozyną i karnozyną 2.0 redukcja i stymulacja

Serum z retinalem marki BasicLab działa przeciwstarzeniowo, zagęszcza skórę i sprawia, że odzyskuje młodzieńczy blask, jak również pomaga zwalczać objawy trądziku. Oprócz retinalu w stężeniu 0,07% serum zawiera łagodzące i zapobiegające stanom zapalnym ceramidy, Karnozynę 2.0, która ujędrnia i uelastycznia skórę oraz rozświetlającą cerę witaminę C. Stosuj wieczorem na skórę twarzy, szyi i dekoltu.

CeraVe, Odbudowujące Serum z Retinolem

Serum z retinolem bijącej rekordy popularności marki CeraVe to znakomita propozycja dla osób dopiero zaczynających przygodę z retinoidami. Serum dedykowane jest skórze trądzikowej i może być używane przez każdego, nawet przez posiadaczki cery wrażliwej. Serum ma za zadanie zmniejszyć widoczność porów i zredukować zmiany potrądzikowe. Pomaga odbudować barierę ochronną i wygładzić skórę, w tym samym czasie dbając o jej nawilżenie.

The Ordinary Granactive Retinoid 5% In Squalane

Serum marki The Ordinary z aż 5% stężeniem retinoidów to preparat dedykowany do walki z oznakami starzenia się skóry. Serum skutecznie redukuje zmarszczki, wygładza drobne linie, poprawia napięcie i elastyczność skóry oraz naprawia uszkodzenia skóry spowodowane ekspozycją na słońce. Produkt został wzbogacony o antyoksydacyjny wyciąg z pomidora  oraz ograniczający przesuszanie się skóry olej jojoba.

Medik8 Crystal Retinal 6 serum przeciwstarzeniowe z retinalem o stężeniu 0.06% 

Serum zawiera pochodną witaminy A o stężeniu 0,01%, która skutecznie zwalcza starzenie się skóry, nie powodując przy tym podrażnień. Dodatkowo kwas hialuronowy, gliceryna i witamina E nawilżają skórę na każdym poziomie, zapewniając gładką i bardziej młodzieńczą cerę. Co więcej, działa antybakteryjnie, zapobiegając powstawaniu niedoskonałości. 

Jak długo można stosować retinoidy?

Stosowanie retinoidów wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Efekty kuracji z retinoidami są zazwyczaj widoczne po kilku tygodniach. Niemniej jednak, nawet jeśli sięgniesz po najlepsze kosmetyki z retinoidami z naszego rankingu, zobaczenie pełnych rezultatów kuracji może zająć nawet kilka miesięcy. Początkowo zaleca się używanie retinoidów co drugi dzień, a następnie stopniowe zwiększanie częstotliwości, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia skóry.

Z czym nie łączyć retinoidów?

Podczas korzystania z retinoidów koniecznie jest unikanie innych składników lub zabiegów, które potencjalnie mogą wywołać  podrażnienie na skórze. Należy unikać kosmetyków zawierających kwasy, takie jak np. kwas salicylowy. Należy również  powstrzymywać się od zabiegów kosmetycznych, takich jak bazujące właśnie na kwasach intensywne peelingi chemiczne.

Podsumowując, retinoidy są potężnym składnikiem w pielęgnacji skóry, ale wymagają odpowiedniego podejścia. Wybór odpowiedniego retinoidu, zastosowanie go zgodnie z zaleceniami i unikanie niektórych substancji to kluczowe kroki, które należy podjąć, aby cieszyć się piękną, zdrową skórą po zastosowaniu najlepszych kosmetyków z retinoidami.