Mimo trwającej pandemii filmowcom udało się zaprezentować swoje dzieła. Filmy 2020 to trzymające w napięciu tytuły sensacyjne, zabawne komedie, biografie, adaptacje słynnych powieści oraz produkcje omawiające głośne wydarzenia czy problemy społeczne. W naszym zestawieniu znajdziecie zarówno filmy wyprodukowane w Hollywood, jak i kino europejskie, oczywiście z plejadą gwiazd. Filmy 2020 - czy widzieliście je wszystkie?

Najlepsze filmy 2020: "Tenet"

Jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2020 roku. Jedni są zachwyceni, inni... trochę zawiedzeni, a poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko!

Uzbrojony tylko w jedno słowo — Tenet — bohater przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić ludzkość. Do tego jednak nieodzowne okazuje się skorzystanie ze zjawiska wykraczającego poza czas realny.

"Tenet": ten film ma sprawić, że tłumy widzów wrócą do kin. Czy tak będzie? Nowa produkcja Christophera Nolana wciąga już od pierwszych sekund >>

reżyseria: Christopher Nolan

obsada: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh, Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson, Michael Caine

 

Najlepsze filmy 2020: "Judy"

Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie, Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach. Czy Judy jest wciąż gotowa na kolejny skok w nieznane? Czy aby zapewnić szczęście dzieciom, zdecyduje się zostawić je na długie miesiące? Czy tajemniczy młody mężczyzna, może być tym na którego czekała całe życie?

reżyseria: Rupert Goold

obsada: Renée Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell, Michael Gambon, 

 

Najlepsze filmy 2020: "Małe szczęścia"

Kochająca życie 40-kilkuletnia Lea pracuje w centrum handlowym i jest szczęśliwą żoną Marca, konserwatysty i w pewnym stopniu niewierzącego w siebie sprzedawcy. Lea od dawna uważana jest za marzycielkę, zwłaszcza przez swoją najlepszą przyjaciółkę Karine, która jest zadowolona ze swojej kierowniczej posady w reklamie i życia z Francisem oraz dwójką ich dzieci. Coś jednak zburzy spokój tej czwórki. Pewnego wieczoru, podczas kolacji, Lea niespodziewanie ogłasza, że spróbuje swoich sił jako pisarka. Jednak jej mąż nie jest do końca przekonany do tego pomysłu. Nagły przypływ kreatywności u Lei powoduje, że także jej przyjaciółka Karine zdecyduje się także spróbować swoich sił w pisarstwie, a jej mąż odkryje na nowo swoje kreatywne oblicze. Kiedy jedno z wiodących wydawnictw zainteresuje się książką Lei, wydaje się, że czekają ją same sukcesy. Tylko czy jej przyjaciele i mąż będą w stanie to udźwignąć?

reżyseria: Daniel Cohen

obsada: Vincent Cassel, Bérénice Bejo,Florence Foresti,François Damiens, Daniel Cohen

 

Najlepsze filmy 2020: "Gorący temat"

Stacja The Fox News to jedna z największych telewizji informacyjnych w USA. Praca w niej otwiera drzwi do wielkiej dziennikarskiej kariery i równie wielkich pieniędzy. Żeby ją dostać i utrzymać, a potem wspiąć się po szczeblach kariery trzeba zadowolić jej twórcę i despotycznego szefa Rogera Ailesa. W przypadku kobiet pracujących w stacji, słowo „zadowolić” ma bardzo dosłowne znaczenie. Zaczyna się od niewybrednych żartów, aluzji, a kończy na erotycznych propozycjach nie do odrzucenia. Ten stan rzeczy trwa przez lata, a dziennikarki stacji przechodzą koszmar. Odmowa obcowania z Ailesem grozi nie tylko zastopowaniem kariery, ale wyrzuceniem z pracy i wilczym biletem na rynku. Trzy kobiety będące na różnych szczeblach medialnej drabiny znajdują w sobie siłę, by wreszcie powiedzieć DOŚĆ. Jednak Ailes nie zamierza się poddać bez walki. 

reżyseria: Jay Roach

obsada: Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie, John Lithgow, Kate McKinnon

 

Najlepsze filmy 2020: "1917"

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.

reżyseria: Sam Mendes

obsada: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth, Benedict Cumberbatch

 

Najlepsze filmy 2020: "Małe kobietki"

Kolejna ekranizacja słynnej XIX-wiecznej powieści Louisy May Alcott pod tym samym tytułem.

W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca, walczącego na wojnie secesyjnej, wyłączną opiekę nad czterema dorastającymi córkami sprawuje Marmee. Matka wyraźnie wyprzedza swoją epokę wpajając córkom ideały wolności i niezależności, zachęcając je przy tym, aby samodzielnie poszukiwały swego miejsca w życiu. Jest to tym trudniejsze, ponieważ każda z nich jest inna: najstarsza, Meg, ma najbardziej konserwatywne poglądy na świat i tradycyjnie pojmuje rolę kobiety chcąc być przede wszystkim żoną i matką. Jo jest indywidualistką o zainteresowaniach artystycznych, ma za sobą pierwsze próby literackie i okres fascynacji teatrem. Delikatna idealistka Beth marzy o poświęceniu się pracy społecznej, czego wyrazem jest jej pełna oddania opieka nad jedną z najbiedniejszych rodzin w okolicy. Swoje oddanie Beth przypłaci ciężką chorobą, z której cudem uchodzi z życiem. Najmłodsza z sióstr, Amy, jest nieco zbyt zapatrzoną w siebie romantyczką. 

reżyseria: Greta Gerwig

obsada: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern, Timothée Chalamet, Meryl Streep, Tracy Letts

 

Najlepsze filmy 2020: "Poznajmy się jeszcze raz"

Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor (Daniel Auteuil), nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie. Mężczyzna przyjmuje ją tym chętniej, że jego małżeństwo się sypie, a żona Marianne (Fanny Ardant) w niczym nie przypomina cudownej dziewczyny, w której kiedyś się zadurzył. Wybiera więc lata 70., by znów móc wejść do baru "Belle Epoque", bezkarnie zapalić papierosa przy stoliku i z drżącym (po raz pierwszy od tak dawna!) sercem czekać, aż w drzwiach pojawi się rudowłosa, seksowna, niezależna Marianne. Odtworzona na jego życzenie epoka wydaje się Victorowi o wiele prawdziwsza niż współczesność, w której wszystko - od międzyludzkich relacji przez pracę, po sztukę - staje się wirtualne.

Wróćmy do czasów, gdy byliśmy szczęśliwi i zakochani [recenzja filmu] >>

reżyseria: Nicolas Bedos

obsada: Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant, 

 

Najlepsze filmy 2020: "Dżentelmeni"

Londyński półświatek obiega plotka, że Mickey Pearson, Amerykanin, który zbudował tu narkotykowe imperium, chce się wycofać z rynku. Może nie służy mu klimat albo obawia się Brexitu? Grunt, że rodowici brytyjscy bandyci węszą okazję do przejęcia jego biznesu. Sypią się oferty, groźby, pochlebstwa. Niektórzy próbują szantażu albo przekupstwa. Pearson jednak najwyraźniej nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. By mu w tym pomóc, niektórzy bardziej niecierpliwi sięgają po broń. A pewien cwany i dowcipny dziennikarz szykuje przekręt, który może zmienić reguły gry. Pearson okazuje się jednak mistrzem gangsterskiej "wolnej amerykanki". 

reżyseria: Guy Ritchie

obsada: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farrell, Hugh Grant, Henry Golding, Michelle Dockery

 

Najlepsze filmy 2020: "Nędznicy"

Na paryskim przedmieściu Montfermeil stan rzeczy od wieków nie uległ zmianie. Szeregi lokalnego posterunku policji zasilił nowy brygadier Stéphane Ruiz. Z bronią w kaburze i pałkami w rękach jego nowi towarzysze czynią na dzielnicowych ulicach to, co określają mianem sprawiedliwości. Wątpliwy porządek zaprowadzają do czasu, aż pewnego dnia zostają uwiecznieni przez drona pewnego chłopca.

reżyseria: Ladj Ly

obsada: Damien Bonnard, Djibril Zonga, Alexis Manenti, Jeanne Balibar

 

Najlepsze filmy 2020: "Jojo Rabit"

Gdy niemiecki chłopiec o imieniu Jojo znajduje młodą Żydówkę, którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka, jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, a jest nim... sam Adolf Hitler, bohater musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi.

reżyseria: Taika Waititi

obsada: Roman Griffin Davis, Sam Rockwell, Scarlett Johansson, Archie Yates, Taika Waititi, Thomasin McKenzie, Rebel Wilson

 

Najlepsze filmy 2020: "Kłamstewko"

Gdy mieszkająca w Nowym Jorku Billi dowiaduje się o chorobie ukochanej babci Nai Nai, w pierwszym odruchu chce wskakiwać do samolotu, żeby się z nią pożegnać. Jednak rodzina Billi decyduje się zataić przed Nai Nai informację o jej stanie zdrowia i postanawia zorganizować rodzinne spotkanie pod pretekstem skleconego naprędce absurdalnie wielkiego, hucznego wesela jednego z kuzynów. Co z tego, że pan młody zna się ze swoją narzeczoną zaledwie od kilku tygodni! 

reżyseria: Lulu Wang

obsada: Awkwafina, Shuzhen Zhou, Diana Lin, Tzi Ma

 

Najlepsze filmy 2020: "Matthias i Maxime"

Tytułowi bohaterowie przyjaźnią się od dziecka. Matt ma poważną pracę i poważny związek, natomiast Max postanawia wyjechać i zacząć wszystko od nowa, zostawiając za sobą toksyczną relację z matką. Życie chłopaków zmieni jednak pocałunek, zaaranżowany na potrzeby szkolnego filmu koleżanki. Do głosu nagle dojdą skrywane przez lata uczucia.

reżyseria: Xavier Dolan

obsada: Gabriel D'Almeida Freitas, Xavier Dolan, Pier-Luc Funk, Samuel Gauthier, Antoine Pilon

 

Najlepsze filmy 2020: "Emma."

Piękna, mądra i bogata Emma Woodhouse jest królową pewnego sennego angielskiego miasteczka. Nie ma konkurencji, ponieważ nie dorównuje jej nikt - urodzeniem, majątkiem oraz urodą. W tej błyskotliwej satyrze na podziały klasowe, Emma musi zmierzyć się z bólem dorastania oraz miłosnymi pomyłkami, zanim odnajdzie miłość, której zawsze pragnęła.

reżyseria: Autumn de Wilde

obsada: Anya Taylor-Joy, Johnny Flynn, Bill Nighy, Josh O'Connor, Mia Goth, Gemma Whelan

 

Najlepsze filmy 2020: "My dwie"

Nina i Madeleine są na emeryturze. Przez ostatnie kilka dekad ukrywały swoją miłość i nawet ich najbliżsi są przekonani, że są dla siebie tylko sąsiadkami. Nina uważa jednak, że w dzisiejszych czasach nikt nie będzie zwracał na nie uwagi. Namawia Madeleine, żeby wyjechały do Rzymu i zamieszkały w końcu razem. Madeleine jest skłonna powiedzieć o ich związku i planach swojej córce, jednak wypadki potoczą się w zupełnie nieprzewidziany sposób.

reżyseria: Filippo Meneghetti

obsada: Barbara Sukowa,Martine Chevallier, Léa Drucker

 

Najlepsze filmy 2020: "Tylko zwierzęta nie błądzą"

Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięcioro nieznajomych zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko we Francji. Każda z postaci ma coś na sumieniu i nie chce dzielić się wszystkimi swoimi sekretami. Większość z nich to idealiści, którzy marzą o ucieczce od szarej rzeczywistości, odnalezieniu miłości czy spełnienia. Łączy ich poczucie frustracji oraz nietypowa sytuacja, w jakiej się znaleźli. 

reżyseria: Dominik Moll

obsada: Denis Ménochet, Valeria Bruni Tedeschi, Laure Calamy, Nadia Tereszkiewicz, Damien Bonnard

 

Najlepsze filmy 2020: "Błąd systemu"

Dziewięcioletnia Benni nie ma domu. To znaczy ma - system opieki społecznej ciągle jej proponuje jakiś dach nad głową. Co z tego, skoro Benni chce być z matką, która jest już w nowym związku, a w nim brak miejsca na "stare", a do tego trudne dziecko?

reżyseria: Nora Fingscheidt

obsada: Helena Zengel,Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister, Melanie Straub

 

Najlepsze filmy 2020: "Sala samobójców. Hejter"

Główny bohater Tomek, zostaje przyłapany na plagiacie, przez co ten student prawa Uniwersytetu Warszawskiego zostaje wydalony z uczelni. Nie chcąc pogodzić się z tą decyzją ukrywa ten fakt przed innymi, co więcej, nadal pobiera środki finansowe od rodziców przyjaciółki z dzieciństwa, państwa Krasuckich. Kłamstwo wychodzi jednak na jaw. "Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy – Pawła Rudnickiego. Wkrótce plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, a droga do jego realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej". Ponownie poznamy czym jest internetowy hejt i jak kanały społecznościowe oddziałują na nasze życie.

"Hejter" Jana Komasy. O tym, jak odrzucenie może przerodzić się w eksplodujące zło >>

reżyseria: Jan Komasa

obsada: Maciej Musiałowski, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander, Jacek Koman

 

Najlepsze filmy 2020: "Babyteeth"

Poważnie chora nastolatka Milla zakochuje się w drobnym handlarzu narkotyków Mojżeszu. Ten fakt staje się najgorszym koszmarem jej rodziców. Nie tak wyobrażali sobie chłopaka córki. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Sprawy wymykają się spod kontroli, a tradycyjna moralność przestaje obowiązywać. Milla pokazuje rodzicom, Mojżeszowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia. 

reżyseria: Shannon Murphy

obsada: Eliza Scanlen, Ben Mendelsohn, Toby Wallace, Essie Davis, Emily Barclay

 

Najlepsze filmy 2020: "Niedosyt"

Hunter ma przystojnego męża, wielki dom, bajecznie bogatych teściów i wyniki badań jednoznacznie wskazujące na to, że w jej ciele zaczyna rozwijać się dziecko. Zamknięta w swojej złotej klatce dziewczyna poddaje się całkowicie woli rodziny, która przejmuje coraz większą kontrolę nad jej życiem. Hunter wykształca w sobie nietypowy mechanizm obronny: nieodpartą potrzebę połykania drobnych przedmiotów, takich jak szklane kulki czy pinezki i inne znalezione w zakamarkach domu rzeczy. 

reżyseria: Carlo Mirabella-Davis

obsada: Haley Bennett, Denis O'Hare, Elizabeth Marvel, Austin Stowell, Luna Lauren Velez

 

Najlepsze filmy 2020: "Jak najdalej stąd"

Siedemnastoletnia Ola z niedużego miasta rusza na własną rękę do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.

reżyseria: Piotr Domalewski

obsada: Zofia Stafiej, Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Dedek, Sebstian Kryspin

 

Najlepsze filmy 2020: "Gniazdo"

Rory dostaje propozycję pracy i namawia swoją żonę Allison na przeprowadzkę do Londynu, gdzie wreszcie ma szansę zarobić wielkie pieniądze i wieść luksusowe życie, o jakim zawsze marzył. Bez względu na koszty, wynajmuje imponującą posiadłość na przedmieściach, a kiedy upragniony prestiż i wysoka pozycja społeczna wydają się być na wyciągnięcie ręki, Rory idzie o krok dalej i łamie wszelkie zasady, podejmując coraz większe ryzyko. Bez skrupułów dążąc do swojego celu, wpada w spiralę kłamstw, a w pozornie idealnym życiu małżeńskim zaczynają pojawiać się rysy. Wielki dom obnaża wzajemnie skrywane tajemnice.

Jude Law w kolejnej zaskakującej roli. Dokąd zaprowadzą go kłamstwa? Poznaj film "Gniazdo"/"The Nest" >>

reżyseria: Sean Durkin

obsada: Carrie Coon, Jude Law, Michael Culkin, Oona Roche, Charlie Shotwell

 

Najlepsze filmy 2020: "Szarlatan"

Czechosłowacki zielarz oraz uzdrowiciel Jan Mikolášek był człowiekiem wielu tajemnic, a jego dokonania powodowały w latach 30., 40. i 50. XX wieku mnóstwo pozytywnych i negatywnych emocji. Ludzie różnych klas społecznych szukali u niego remediów na swe fizyczne i mentalne problemy, głęboko wierząc, iż Mikolášek będzie w stanie postawić trafną diagnozę, wpatrując się w kolor i konsystencję przynoszonych mu próbek moczu. Zielarz leczył wszystkich, i biednych, i bogatych, i obywateli Czechosłowacji, zarówno nazistowskich oficjeli, którzy jego ukochany kraj okupowali, jak i komunistycznych dygnitarzy nowej rzeczywistości zrodzonej po II wojnie światowej. Mikolášek stał się przez lata istnym celebrytą, ludowym bohaterem bardziej znanym od polityków i przedstawicieli świata rozrywki, ale w pewnym momencie musiał nastąpić komuś na odcisk. 

reżyseria: Agnieszka Holland

obsada: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan, Jaroslava Pokorná, Joachim Paul Assböck