Czym jest nafta kosmetyczna?

Nafta kosmetyczna to inaczej ciekła parafina, która w składach kosmetyków pojawia się pod nazwą paraffinum liquidum. Pozyskuje się ją w procesie destylacji z węgla brunatnego, smoły, torfu lub ropy naftowej. Wyróżnia się żółtawym bądź przejrzystym kolorem, tłustą konsystencją i charakterystycznym zapachem. Ze względu na niską cenę i właściwości przyjazne dla skóry jest powszechnym składnikiem kremów, maseczek i odżywek.

Jak działa nafta kosmetyczna?

Nafta jest zaliczana do grupy tzw. emolientów. To substancje, które zazwyczaj nie mają właściwości odżywczych, a ich zadaniem jest natłuszczenie i ochrona. Tworzą na powierzchni włosa czy skóry niewidoczny film, który zapobiega ucieczce wody i chroni struktury przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak suche powietrze, wiatr, czy chłód. Dzięki temu, włosy są mniej podatne na zniszczenia i nie elektryzują się, a skóra pozostaje nawilżona.

Nafta kosmetyczna na włosy

Zastosowanie nafty jako preparatu do włosów to stary i sprawdzony sposób. Efekty widoczne są już po pierwszym użyciu. Pasma stają się bardziej błyszczące, gładsze i zdyscyplinowane.

Nafta działa wyłącznie od zewnątrz i nie wnika w głąb struktury włosów, dlatego sama w sobie ich nie odżywia ani nie nawilża. Jeśli zależy nam na kompleksowym działaniu, warto zdecydować się na wersję z aktywnymi składnikami. W takiej sytuacji dobrym wyborem będzie nafta kosmetyczna z olejkiem rycynowym, biopierwiastkami lub wyciągami ziołowymi.

Jeżeli chcemy ograniczyć wypadanie włosów, warto stosować naftę na skórę głowy, aby wzmocnić cebulki. Kosmetyk ten poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu przyspiesza także porost włosów. Ponadto nafta zwalcza łupież. Wystarczy nakładać ją dwa razy w tygodniu na pół godziny przed myciem włosów. Jej działanie wzmacnia ciepło, dlatego dobrym pomysłem będzie przykrycie głowy czepkiem bądź ręcznikiem.

Maseczka z nafty na włosy

Bardzo suchy włos może potrzebować intensywniejszej kuracji, na przykład maski. Jej wykonanie jest niezwykle proste:

  • naftę (około 2 łyżeczki) wymieszaj z jednym żółtkiem i łyżką oleju kokosowego, arganowego lub rycynowego,
  • nałóż na całej długości włosów i pozostaw na 20 minut (możesz dodatkowo owinąć włosy ręcznikiem i lekko ogrzać suszarką),
  • po upływie wskazanego czasu, dokładnie spłucz maskę ciepłą wodą i umyj włosy i skórę głowy łagodnym szamponem.

Stosuj maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Szybko zauważysz, że włosy stają się bardziej elastyczne, a końcówki nawilżone. Możesz też sięgnąć po gotową maskę na bazie nafty:

Nafta kosmetyczna na twarz

Jak stosować naftę kosmetyczną na twarz? Przede wszystkim jest ona świetnym wyborem dla cery suchej i dojrzałej, gdyż zatrzymuje wodę w naskórku. Najlepiej nanosić ją w tuż po wklepaniu kremu nawilżającego. Dzięki temu substancje aktywne lepiej się wchłoną. Kilka kropli nafty dodać można także do maseczki lub serum.

Dzięki swoim właściwościom ochronnym nafta dobrze sprawdzi się również w trudnych warunkach atmosferycznych. Zapobiegnie uszkodzeniom zewnętrznej warstwy skóry wywołanym przez mróz i wiatr. Cienką warstwę tego preparatu warto nałożyć wacikiem na twarz tuż przed wyjściem na zewnątrz.

Kosmetyk ten może pomóc także cerze trądzikowej, jednak należy stosować go ostrożnie, gdyż w dużych ilościach wykazuje działanie aknegenne. Najlepiej więc dodać do nafty olejku pichtowego lub herbacianego i taką miksturę nakładać punktowo na niedoskonałości.

Nafta kosmetyczna na wszy

Nafta kosmetyczna przydaje się również podczas zwalczania wszy. Skutecznie zabija nie tylko dorosłe pasożyty, ale także likwiduje gnidy. W razie potrzeby należy nałożyć ją na włosy oraz skórę głowy i pozostawić na kilka godzin. Z uwagi na specyficznych zapach warto przykryć pasma czepkiem. Po upływie wskazanego czasu martwe wszy można łatwo wyczesać grzebieniem. Na koniec wystarczy dokładnie zmyć naftę z włosów.

Nafta kosmetyczna – efekty uboczne

Nafta kosmetyczna ma wiele zalet, lecz należy stosować ją z umiarem. Nakładana na włosy zbyt często lub w dużych ilościach może je obciążyć, przez co stracą objętość i będą sprawiały wrażenie przetłuszczonych. Skóra głowy może się natomiast stać podrażniona i przesuszona.

Płynną parafinę trudno jest zmyć, dlatego przy jej stosowaniu zwykle trzeba używać szamponów z silnymi detergentami, które wysuszają włosy. Również z tego względu warto zachować umiar przy pielęgnacji naftą. W przypadku cienkich lub zniszczonych pasm wskazane będzie mieszanie jej z lekką odżywką, która ułatwi późniejsze mycie.

Nie wszystkim odpowiada również specyficzny, chemiczny zapach preparatu, który pozostaje na włosach nawet po ich umyciu. Aby go zwalczyć, można dodać do kosmetyku kroplę olejku eterycznego.

Nafta nakładana na twarz może zaszkodzić wrażliwej cerze, wywołując podrażnienia i pieczenie. Nie jest polecana także skórze naczynkowej. Może powodować reakcje alergiczne, dlatego przed jej zastosowaniem na twarzy warto wykonać próbę uczuleniową.

Nafta kosmetyczna – opinie

W internecie znaleźć można wiele opinii na temat nafty kosmetycznej, a nawet poświęcone jej całe wątki na forach. Użytkowniczki najczęściej dzielą się w nich swoimi doświadczeniami związanymi z używaniem nafty do włosów. W komentarzach przeważają spostrzeżenia dotyczące zwiększonej objętości i blasku pasm oraz zredukowanego wypadania włosów.

Jako główna wada nafty wskazywana jest trudność ze zmyciem jej z włosów. Okazuje się to szczególnie kłopotliwe zwłaszcza przy pierwszych użyciach. Aby tego uniknąć, forumowiczki zalecają zaczynać od aplikowania niewielkich ilości kosmetyku.

Nafta kosmetyczna – cena, gdzie kupić?

Nafta kosmetyczna dostępna jest w każdej aptece oraz w niektórych drogeriach. Butelka o pojemności ok. 150 ml kosztuje poniżej 10 złotych. Można kupić wiele rodzajów tego preparatu, które wzbogacane są witaminami, olejkami czy wyciągami z ziół. Używamy jej w niewielkich ilościach, dlatego nawet małe opakowanie wystarcza na długi czas.