Reserved coraz częściej angażuje się w  działania mające na celu odświeżenie wiedzy na temat historii mody polskiej. Po mecenacie nad wystawą Jerzego Antkowiaka w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, oraz retrospektywą fotograficzną „NIEBEZPIECZNE UJĘCIA. 100 LAT FOTOGRAFII MODY W POLSCE” marka została partnerem ekspozycji z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Wystawa  startuje już  6 lipca i będzie można ją zobaczyć w Muzeum Miasta Gdyni. – Jej bohaterem, chociaż jest to już szósta odsłona projektu, po raz pierwszy będzie kobieta – i to kobieta niezwykła, projektantka mody Barbara Hoff


W Gdyni są prezentowane liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.


Barbara Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta, wykształconego zwykle na uczelni artystycznej czy politechnicznej. Hoff jest bowiem historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, ale pisanie – swoje teksty o modzie publikowała w kultowym tygodniku „Przekrój” od 1954 roku. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. Jej Hoffland stał się dla milionów Polaków synonimem „modnej masówki”.


Hoff, określana jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen, dla kilku pokoleń Polaków była przede wszystkim projektantką, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część „ikonosfery codzienności” Polski lat 70., 80. i 90. XX wieku. Poznajmy Barbarę Hoff i pozwólmy zainspirować się jej pomysłami – nie tylko na modę!


W ramach projektu powstała sesja zdjęciowa autorstwa Zuzy Krajewskiej, która prezentuje spojrzenie artystów na codzień współpracujących z Reserved wpisująca projekty z kolekcji Hoffland w świat estetyczny, bliski współczesnym kampaniom marek modowych. Sesje stylizował Michał Kuś.

 

Barbara Hoff - Polskie Projekty Polscy Projektanci
Muzeum Miasta Gdyni,
ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Wystawa czynna do 20 października 2019