Mudry dłoni - joga dłoni na lepsze samopoczucie

Czy wiesz, że w dłoniach tkwi twoja wrodzona moc uzdrawiania? W to, że ręce leczą, wierzono już w starożytności. Jeśli ćwiczysz jogę, z pewnością dostrzegłaś, że w trakcie praktyki twój instruktor składa dłonie w specyficzne gesty. To mudry dłoni, czyli układy, które wpływają na przepływ energii w ciele fizycznym, duchowym i emocjonalnym. Na Wschodzie używa się ich od tysięcy lat. Z mudr korzystało wielu przywódców duchowych, w tym Budda. Dziś nadal są popularne w jodze oraz medytacji. Czasami możesz podświadomie umieszczać ręce w pozycjach mudry, nawet o tym nie wiedząc. Gdy nauczysz się właściwie z nich korzystać, rozpoczniesz w sobie proces samoleczenia.

Mudry to energetyczne układy dłoni, które leczą. Ta starożytna technika pomaga poprawić wydolność organizmu. 

Joga dłoni - na czym polega? Mudry dłoni to delikatne miejsca znajdujące się na śródręczu i palcach, które mogą stymulować wewnętrzne uzdrawianie oraz dobre samopoczucie. Teoria stojąca za mudrą jest taka, że ​​każdy palec reprezentuje jeden z uniwersalnych żywiołów natury. Kciuk symbolizuje ogień, palec wskazujący powietrze, środkowy palec przestrzeń, palec serdeczny ziemię, a mały palec wodę. Uważa się, że gdy ciało nie jest w równowadze, umieszczenie rąk w odpowiednich mudrach może pomóc przywrócić harmonię tym żywiołom, a tym samym przywołać uzdrowienie. Istnieją setki mudr, a my wybrałyśmy dla was 5 podstawowych mudr na dobry początek:

Gyana Mudra - mudra wiedzy

Czubek palca wskazującego powinien dotykać czubka kciuka, podczas gdy pozostałe palce pozostają proste.

Korzyści: Poszerza wiedzę, stymuluje przysadkę mózgową oraz gruczoły dokrewne, poprawia pamięć, pomaga w medytacji, zapobiega bezsenności, poprawia nastrój i zapewnia jasność umysłu.

Kiedy ćwiczyć? W dowolnym momencie podczas siedzenia, stania lub leżenia w łóżku.

 

Prana Mudra - mudra życia

Palec serdeczny i mały zginają się, aby spotkać kciuk, podczas gdy palec wskazujący i środkowy pozostają skierowane prosto w górę.

Korzyści: zwiększa siłę życiową, pomaga wzmocnić umysł, ciało i ducha, wspomaga podejmowanie działania, poprawia odporność i motywację. Pomaga poprawić widzenie i zmniejsza zmęczenie.

Kiedy ćwiczyć? Zawsze, kiedy tylko możesz.

 

Shunya Mudra - mudra nieba

Palec środkowy zegnij tak, aby dotknął podstawy kciuka. Kciuk ma go objąć. Pozostałe palce powinny być lekko wyprostowane.

Korzyści: Poprawia słuch. Pomaga połączyć się z intuicją i znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Praktykowana systematycznie leczy nawet przewlekłe stany zapalne ucha środkowego. 

Kiedy ćwiczyć? Gdy czujesz roztargnienie, masz problemy i chcesz uzyskać podpowiedź, co dalej. 

 

Apan Mudra - mudra na nadciśnienie

Palec środkowy i serdeczny są zgięte pod kciukiem, podczas gdy mały palec i palec wskazujący stoją prosto.

Korzyści: pomaga uregulować ciśnienie krwi i układ trawienny, wspomaga detoksykację organizmu, stymuluje pracę jelit, łagodzi zaparcia, dodaje energii. 

Kiedy ćwiczyć? Codziennie przez 45 minut.

 

Lingra Mudra - mudra na uspokojenie

Zablokuj palce obu dłoni, ale trzymaj kciuk lewej dłoni skierowany do góry. Weź prawy kciuk i owiń go wokół kciuka tak, aby dotykał palca wskazującego prawej dłoni.

Korzyści: łagodzi stres i rozjaśnia umysł, wspomaga stymulację ciepła w organizmie, wzmacnia płuca, dodaje energii, pomaga ożywić i zrównoważyć organizm.

Kiedy ćwiczyć? W dowolnym momencie kiedy czujesz napięcie, jednak tę mudrę należy wykonywać z umiarem.

 

Wiedza z dziedziny jogi i medytacji:

  1. Medytacja uzdrawiająca - jak ukoić ciało i umysł?
  2. Jak odblokować czakry? Najlepsze techniki
  3. Pozycje jogi na spalanie kalorii 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy