Zresztą, nie tylko miód należy do wartościowych składników, z których można stworzyć wiele domowych produktów do pielęgnacji włosów. Coraz częściej stosuje się krople żołądkowe na włosy, płukanki octowe czy maseczki na bazie jogurtu naturalnego. Daj szansę kosmetykom DIY – mogą cię zaskoczyć, a przy tym są tanie i proste do wykonania. O wielu z nich przeczytacie już na ELLE.pl. Dziś skupiamy się na bardzo konkretnym składniku, wytwarzanym przez pszczoły i sprawdzamy, jak (i dlaczego) działa miód na włosy.

Jak działa miód na włosy?

Składniki, którymi pielęgnujemy włosy można podzielić na trzy kategorie:

  • proteiny – są budulcem włosa, ich zadaniem jest uzupełnienie uszczerbków i odbudowa,
  • emolienty – mają przede wszystkim właściwości wygładzające,
  • humektanty – dostarczają włosom odpowiedniego nawilżenia.

Miód należy właśnie do humektantów. Przede wszystkim nawilża włosy, co jest wyjątkowo ważne – włosy pozbawione nawodnienia, staną się przesuszone i będą miały większą tendencje do łamania się i kruszenia. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu końcówki nie są tak skłonne do rozdwajania. Jednym słowem – włosy są w lepszej kondycji, dzięki czemu rzadziej wypadają i rosną szybciej.

Stosowanie miodu przede wszystkim poleca się osobom z wyjątkowo suchymi, wręcz przesuszonymi włosami. Wówczas dobrze połączyć miodową kurację z kolagenem. Miód nawilża, natomiast kolagen na włosy działa regeneracyjnie i zapobiega utracie nawodnienia. Ale nie tylko suche włosy podziękują za odrobinę nawilżenia – każdy rodzaj włosów potrzebuje od czasu do czasu nawodnienia.

Jakie są efekty stosowania miodu na włosy?

Włosy stają się:

  • miękkie, przyjemne w dotyku,
  • uniesione u nasady,
  • sypkie,
  • nawilżone,
  • rozjaśnione.

No właśnie – rozjaśnienie. To właściwość miodu, która nie każdego ucieszy. Jednak spokojnie, rozjaśniające działanie miodu widoczne jest przede wszystkim u naturalnych blondynek. Miód nie powinien znacząco zmienić koloru ciemnych włosów, może jednak nadać im cieplejszego tonu.

Maseczka z miodu na włosy

Składniki:

  • łyżka miodu
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki oliwy lub oleju naturalnego

Jak zrobić maseczkę z miodu?

  1. Roztrzep żółtko.
  2. Dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj.
  3. Następnie nałóż maseczkę na umyte i odsączone z nadmiaru wody włosy.
  4. Wczesz maskę i pozostaw na 30 minut.
  5. Spłucz.

Właściwości: Odżywka z miodu, jajka i jogurtu działa na włosy kompleksowo. Oprócz nawilżenia, które zapewni miód, możesz spodziewać się wygładzenia – za nie odpowie oliwa z oliwek. Natomiast jogurt i żółtko wzmocnią i odżywią łodygę włosa.

Wskazówka: Żółtko na włosy można stosować także w pojedynkę. Działa wygładzająco i regenerująco.

Woda z miodem na włosy przed olejowaniem

Składniki:

  • około 100 ml ciepłej wody.
  • pół łyżeczki wody.

Jak zrobić miodowy podkład pod olejowanie?

  1. Dokładnie wymieszaj miód i rozpuść go w wodzie.
  2. Przelej powstałą mgiełkę do butelki z atomizerem i spryskaj włosy tak, aby stały się lekko wilgotne.
  3. Następnie przejdź do olejowania włosów.

Właściwości: Włosy olejowane na podkładzie z miodu będą głęboko nawilżone. Olej sprawi, że woda pozostanie dłużej w łusce włosa, na co wskazuje również Agnieszka Niedziałek, ekspertka w pielęgnacji włosów: „Olejowanie na podkład nawilżający zwiększa szansę dostarczenia nawilżenia włosom i zamknięcia nawilżenia we włosie, co jest głównym celem świadomej pielęgnacji włosów”.

Wskazówka: Jeśli chcesz zrobić olejowanie na podkład nawilżający, a akurat nie masz w domu miodu, użyj zwykłego cukru. Posiada podobne, nawilżające właściwości.

Płukanka z miodu na włosy

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • pół litra ciepłej wody

Jak zrobić płukankę z miodu?

  1. Rozpuść miód w wodzie.
  2. Po umyciu włosów, nałożeniu i spłukaniu odżywki, przepłucz włosy w powstałej mieszance wody i miodu.
  3. Następnie możesz od razu wysuszyć włosy lub dodatkowo opłukać je czystą wodą.

Właściwości: Płukanki z miodu przede wszystkim są stosowane w celu rozjaśnienia włosów lub nadania im cieplejszego odcienia. Ale również, dzięki nawilżającym właściwościom miodu włosy staną się odżywione, miękkie i puszyste.

Wskazówka: Uważaj, żeby nie użyć zbyt gorącej wody. W temperaturze powyżej 45 stopni miód traci swoje cenne właściwości. Jeśli natomiast przede wszystkim zależy ci na rozjaśnieniu włosów, wzmocnij działanie płukanki odrobiną soku z cytryny. Regularne stosowanie miodu i cytryny na włosy sprawi, że staną się jaśniejsze.

Odżywka z miodu na włosy

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • pół awokado

Jak zrobić odżywkę z miodu?

  1. Rozgnieć awokado widelcem lub zblenduj.
  2. Dodaj miodu i dokładnie wymieszaj.
  3. Nałóż odżywkę na umyte włosy na włosy, rozczesz je i po kilku minutach spłucz mieszankę.

Właściwości: Awokado w połączeniu z miodem stanowią parę składników, która idealnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych codziennym prostowaniem czy suszeniem. Odżywka wzmocni włosy, nawilży je i wspomoże w regeneracji.

Wskazówka: Jeśli masz więcej czasu, możesz użyć mieszanki awokado i miodu jako maski. Wówczas pozostaw je na włosach przez 30 minut. Aby dodatkowo wzmocnić działanie maski, nałóż na włosy ręcznik – pod wpływem ciepła substancje odżywcze zawarte w miodzie i awokado wnikną głębiej w strukturę włosa.

Mycie włosów miodem

Składniki:

  • 1 łyżka miody
  • 3 łyżki wody
  • kilka kropli naturalnego olejku

Jak zrobić miodowy szampon?

  1. Wymieszaj składniki ze sobą. Jeśli miód nie chce się rozpuścić, podgrzej delikatnie wodę.
  2. Namocz bardzo dokładnie włosy.
  3. Wmasuj miodowy szampon w skórę głowy.
  4. Spłucz szampon z włosów, opcjonalnie możesz nałożyć odżywkę.

Właściwości: Okazuje się, że miód pozytywnie wpływa także na skórę głowy – jego pH jest lekko kwasowe i wynosi 4, a więc przywraca odpowiedni, naturalny poziom pH skóry. Co więcej, miód ma działanie antybakteryjne, co pomaga w walce z łupieżem i innymi chorobami skóry, a do tego jest wyjątkowo delikatny i nie powinien wywoływać podrażnień.

Wskazówka: Konsystencja szamponu z miodu może być bardziej wodnista niż standardowych, drogeryjnych szamponów. Dlatego, aby było wygodniej, staraj się nakładać szampon porcjami.

Zaskoczeni działaniem miodu na włosy? Stosujcie ten składnik regularnie podczas odżywiania i dbania o swoje kosmyki zgodnie z 5 przedstawionymi przez nas sposobami, a szybko zauważycie różnicę w ich kondycji, wyglądzie czy nawet wzroście.

Woda brzozowa - sposób na piękne włosy i czystą cerę. Działanie, efekty, jak pić?>>