Co to jest miesiąc miodowy?

Miesiąc miodowy w związku oznacza czas beztroskiego cieszenia się miłością. To tradycja, której korzenie sięgają XVIII wieku - w 1747 roku Voltaire użył tego określenia w narracji filozoficznej "Zadig".

Skąd wzięła się ta nazwa? O ile słowo "miesiąc" nie budzi żadnych wątpliwości, to określenie miodowy - już tak. Najprawdopodobniej pochodzi od tradycji podawania młodej parze miodu pitnego. Słodycz tego napitku, jak i zawartość alkoholu, miały wprowadzać nowożeńców w romantyczny nastrój, sprzyjający miłosnym uniesieniom (wiele kultur przyjmowało zazwyczaj płodzenie dziecka podczas nocy poślubnej, a miód miał być naturalnym afrodyzjakiem). Niektóre źródła wskazują, że słowo "miodowy" ma też wymiar symboliczny. Ten specjał nigdy się nie psuje, co miało stanowić odniesienie do trwałości związku małżeńskiego.

Tradycja podróży poślubnej najprawdopodobniej wywodzi się z XIX-wiecznego zwyczaju, który nakazywał angielskim nowożeńcom odbycie wspólnego wyjazdu. Nie wynikało to jednak z chęci spędzenia czasu we dwoje, a z obowiązku - mąż i żona (czasami w towarzystwie rodziców) odwiedzali tych członków rodziny, którzy nie zdołali zjawić się na ceremonii zaślubin. 

Ile trwa miesiąc miodowy? Teoretycznie 30 dni, ale w praktyce niewiele par może sobie pozwolić na miesięczny odpoczynek od pracy i innych obowiązków. Warto jednak podkreślić, że efekt miesiąca miodowego nie musi kończyć się wraz z powrotem do domu. Nowożeńcy jeszcze długo noszą w pamięci wspomnienie tych magicznych chwil, zwłaszcza jeżeli wybiorą odpowiednio romantyczny cel podróży. 

Gdzie jechać na miesiąc miodowy w Polsce?

Współczesna tradycja nieodłącznie utożsamia miesiąc miodowy z pierwszymi wspólnymi wakacjami nowożeńców. Nic dziwnego, po długich i męczących przygotowaniach do ślubu i wesela, młodej parze należy się czas beztroski. Na jakie miejsce warto się zdecydować? Priorytetem powinien być romantyczny nastrój, ale żeby go znaleźć, nie trzeba udawać się w podróż na drugi koniec świata. Poniżej przedstawiamy 5 krajowych propozycji.

Polańczyk

Bieszczady od lat królują na liście najromantyczniejszych zakątków w Polsce. To zrozumiałe. Bliskość natury, która wciąż jeszcze sprawia wrażenie dzikiej i dziewiczej, daje poczucie niesamowitej intymności. W takich warunkach łatwo zapomnieć o całym świecie. W Polańczyku na nowożeńców czekają niesamowite krajobrazy, malownicze ścieżki spacerowe, typowo sielskie atrakcje (jak choćby stadnina koni), a zimą - odrobina białego szaleństwa. 

Mrągowo

Mazury urzekają pięknem krajobrazu, bliskością natury i niezliczonymi atrakcjami. Czy młodej parze potrzeba czegoś więcej? Np. romantycznego gniazdka. W Mrągowie nie brakuje nastrojowych hotelików, których styl sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających.

Karpacz

Karkonosze to kolejne miejsce, które docenią pary chcące wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Karpacz to przede wszystkim niezapomniane widoki i dziesiątki kilometrów szlaków spacerowych. Nie zabraknie też innych atrakcji jak choćby muzeów.

Wolin

Były góry, były Mazury, czas na polskie morze. Szum fal Bałtyku wprowadzi każdą parę w niezwykle romantyczny nastrój. Wyspa Wolin oferuje jednak coś więcej. Zakochanych zachwycą piękne klify, gęste lasy i przede wszystkim cudowna panorama rozpościerająca się ze wzgórza Zielonka.  

Kraków

Osobom, które ponad dziką naturę przedkładają wielkomiejski klimat, polecamy wyprawę do Krakowa. Dawna siedziba królów dziś jest kolebką artystów i bodaj najromantyczniejszym miastem w Polsce. Każda mała kawiarenka i każda wąska uliczka wprowadza niezwykłą atmosferę, dokładnie taką, jakiej szukają nowożeńcy.

Gdzie jechać na miesiąc miodowy za granicą?

Wiele par, które szuka magicznego miejsca na podróż poślubną, decyduje się na zagraniczny wyjazd. To dobry pomysł daje bowiem gwarancję, że przywieziemy ze sobą niesamowite wspomnienia. Oto 5 propozycji na idealny miesiąc miodowy za granicą.

Paryż

Listę otwiera Paryż, najsłynniejsze miasto zakochanych. Od zawsze inspiruje wielkich malarzy i poetów, a to najlepsza rekomendacja dla tego miejsca. Niezliczone zabytki, nastrojowe brukowane uliczki i niepowtarzalna atmosfera - to wszystko czeka tam na nowożeńców.

Florencja

Jak nie Francja, to Włochy. Florencja oferuje wszystko, czego potrzebują zakochani - piękną architekturę, wspaniałe zabytki i niepowtarzalną włoską kuchnię. Najlepiej poczują się tam osoby nastawione na całodzienne zwiedzanie okolicznych atrakcji. 

Kreta

To najpopularniejsza ze wszystkich greckich wysp. Zatoka Mirabello zapiera dech w piersiach, grecka kuchnia urzeka bogactwem smaków, a wspaniała pogoda po prostu rozpieszcza. Kreta to idealne miejsce na pierwsze wakacje po sakramentalnym "tak".

Dubaj

Miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Dubaj to nie tylko przepych i najnowocześniejsza na świecie architektura, wiele części miasta zachowało klimat baśni z tysiąca i jednej nocy. Ma tylko jedną wadę - tamtejsza kultura nie toleruje publicznego okazywania uczuć, nowożeńcy muszą o tym pamiętać.

Dominikana

Zakochani szukający pogody, egzotycznego krajobrazu i wspaniałych hoteli powinni zdecydować się na podróż na Dominikanę. Ta malownicza wyspa słynie też z najpiękniejszych na świecie plaż, szerokich i pokrytych białym piaskiem.