Książka Michelle Obamy 

Rzeczniczka kobiet, utalentowana prawniczka, Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych i pierwsza Afroamerykanka w tej roli. W jej CV można znaleźć m.in. kancelarię Sidley & Austin w Chicago, University of Chicago Medical Center czy chicagowską kapitułę organizacji Public Allies, którą sama założyła. To absolwentka Uniwersytetu Princeton i Harvard Law School. Żona jednego z najbardziej znanych współczesnych polityków i byłego prezydenta USA, Baracka Obamy, matka dwóch córek, kobieta, której każdy krok był (i wciąż jest) śledzony przez media. O Michelle Obamie wiemy dużo - ale głównie z tego, co wyczytamy z bio w internecie lub co powiedzą nam prasa czy telewizja. Teraz możemy jeszcze bardziej i szerzej poznać historię tej wyjątkowej postaci, bo do amerykańskich sklepów trafiła właśnie napisana przez Michelle Obamę biografia. 

Muzyka do ćwiczeń Michelle Obamy. Czego słucha była Pierwsza Dama USA podczas treningów? >>

Zobacz: Michelle Obama przyznała w wywiadzie, że poroniła i zdecydowała się na in vitro>>

Autobiografia Michelle Obamy: o czym jest książka?

Pozycja Michelle Obama "Becoming" miała swoją premierę wczoraj, 13 listopada. To książka wypełniona wyznaniami byłej Pierwszej Damy - szczegółami z jej życia prywatnego, opowieściami zawodowymi oraz tymi ze świata polityki i czasie spędzonym w Białym Domu. Przeczytamy w niej m.in. o tym, że Michelle Obama dwadzieścia lat temu poroniła, a córki jej i Baracka Obamy urodziły się dzięki zapłodnieniu in vitro. Pierwsza Dama mówi otwarcie o swoim związku z Barackiem Obamą, różnicach między nimi (np. zupełnie innym rozumieniu bliskości), terapii dla par i małżeństwie, ale też wyznaje skąd bierze się jej optymizm i co sądzi o Donaldzie Trumpie

Michelle Obama "Becoming. Moja historia" - fragmenty

Chociaż książka została dopiero co zaprezentowana, w internecie można już znaleźć fragmenty tego, co w "Becoming" napisała Michelle Obama. Oto wybrane z nich.

Michelle Obama o Donaldzie Trumpie i Hillary Clinton

"Nie jestem osobą polityczną, więc nie zamierzam przedstawiać analizy wyników i nie będę próbować spekulować o tym, kto był za to odpowiedzialny lub co było niesprawiedliwe.

Życzyłabym tylko sobie, żeby więcej osób głosowało i zastanawiam się, co skłoniło tak wiele kobiet do odrzucenia wyjątkowo wykwalifikowanej kandydatki płci żeńskiej, że zamiast niej wybrały mizogina na swego prezydenta".

Michelle Obama o mieszkaniu w Białym Domu

"Byliśmy czterdziestą czwartą Pierwszą Rodziną i tylko jedenastą, która spędziła dwie kadencje w Białym Domu. Ale byliśmy i zawsze będziemy pierwszymi czarnymi (...) Podczas drugiej kadencji Baracka zdecydowaliśmy się na odrestaurowanie starej jadalni rodzinnej, znajdującej się tuż obok State Dining Room, odświeżając ją nowoczesnym wyglądem i po raz pierwszy udostępniając ją publiczności".

Michelle Obama o podejściu do życia

"Wszyscy odgrywamy swoją rolę w tej demokracji. Musimy pamiętać o sile każdego głosu. Utrzymuję też, żeby być w kontakcie z siłą, która jest większa i silniejsza niż jakiekolwiek wybory, przywódca lub news - to optymizm, forma wiary, antidotum na strach".

Michelle Obama o modzie

"[Nie tylko jako pierwsza dama - przyp. red.] Również jako czarna kobieta wiedziałam, że będę krytykowana, jeśli będę postrzegana jako efektowna i wysokiej klasy, a także byłabym krytykowana, gdybym była zbyt swobodna".

Czytaj też: Brigitte Macron: poznaj styl pierwszej damy Francji>>

Michelle Obama o mężu i początku ich znajomości

"Starannie konstruowałam swoje istnienie, chowając i składając każdy luźny i nieuporządkowany element, jak gdyby budując trochę ciasny i bezpowietrzny kawałek origami... On był jak wiatr, który zagrażał wszystkiemu".

Michelle Obama o związku z Barackiem Obamą

"Obudziłam się pewnej nocy, gdy zobaczyłam, że gapi się w sufit, a jego profil rozświetla blask ulicznych latarni z zewnątrz. Wydawał się zmartwiony, jakby zastanawiał się nad czymś głęboko osobistym. Czy to był nasz związek? Utrata ojca? 'Hej, o czym tam myślisz?' wyszeptałam. Odwrócił się, by spojrzeć na mnie, a jego uśmiech był nieco zakłopotany. 'Och' - powiedział - 'myślałem tylko o nierówności dochodów'".

Michelle Obama o przyjaźni

"Stajesz się Pierwszą Damą i wtedy ludzie myślą sobie 'Cóż, ona jest zbyt zajęta, nie ma ochoty ze mną rozmawiać'. Wszystkim moim bliskim mówię: 'Opowiedz mi o swoim synu', ale wtedy spotykam się z reakcją: 'Nie masz ochoty o tym słuchać". Oczywiście, że mam. Musiałam znaleźć sposób na przypomnienie moim przyjaciółkom, że wciąż jestem dla nich".

Michelle Obama o Donaldzie Trumpie

"Co by się stało, gdyby ktoś uwierzył w teorię, że Barack nie urodził się w USA i nie ma prawa być prezydentem. Co by się stało, gdyby ktoś zdecydował się nam zaszkodzić? Trump nie tylko nawoływał do rasizmu i ksenofobii, ale chciał przez to dodać odwagi szaleńcom. Bezpieczeństwo mojej rodziny było zagrożone i tego mu nigdy nie wybaczę".

Polska premiera książki Michelle Obamy "Becoming. Moja historia" - kiedy?

"Becoming. Moja historia" Michelle Obamy będzie miała swoją polską premierę 13 lutego 2019 roku, ale można już ją zamówić w przedsprzedaży. Za jej publikację w Polsce odpowiada wydawnictwo Agora. Michelle Obama pojawiła się też właśnie na okładce grudniowego numeru amerykańskiego ELLE, gdzie wywiadu udzieliła samej Oprah Winfrey. 

Co zmieni lektura podpisana nazwiskiem Michelle Obama? Książka "Becoming" może być hitem - media już to prognozują, ale najpewniej przekonamy się o tym wkrótce.