Michael Jackson był świetnym wokalistą, wspaniałym twórcą piosenek, producentem muzycznym i tancerzem. Przez lata inspirował innych muzyków, a także projektantów. Marynarki w cekiny, białe skarpetki do mokasynów, sławne rękawiczki z kryształkami, kurtki z pagonami - wszystko to mogliśmy później zobaczyć na wybiegach oraz na ulicach Londynu, Paryża, czy Nowego Jorku. Michael Jackson po prostu wyznaczał trendy!

Michael Jackson był nie tylko Królem Popu, ale również Królem Teledysków. To on sprawił, że klip muzyczny stał się jedną z najważniejszych form promocji singla. Krótkie filmy miały swój scenariusz, specjalną choreografię, efekty specjalne, a na plan zdjęciowy często zapraszano gwiazdy show-biznesu. Popularność jego teledysków pomogła MTV stać się najważniejszym kanałem muzycznym na świecie, a wideo do utworu "Thriller" z 1982 roku trafiło do Księgi rekordów Guinessa jako "klip muzyczny o największym sukcesie" ("the most successful music video ever"). W przeciągu dekady Micheal Jackson bił własne rekordy, jeśli chodzi o najczęściej wyświetlane teledyski czy największe budżety.

W ponad piętnastominutowym "Bad" z 1987 roku w reżyserii Martina Scorsese Michael Jackson po raz pierwszy pokazał swój legendarny ruch z dotykaniem krocza. Kilka lat później w rozmowie z Oprah Winfrey Jackson wyznał, że to nie było planowane, po prosu pasowało do muzyki. W klipie możecie zauważyć Wesley Snipesa.

W "Smooth Criminal" (1987) Michael Jackson walczył z grawitacją. Prawda jest taka, że buty, w których Michael tańczył były tak zaprojektowane, aby nie było widać, że wokalista oraz tancerze podczas obniżania ciała podnoszą lekko pięty. Mechanizm, którego użyto przy produkcji obuwia został opatentowany w 1992 roku.

"Leave Me Alone" (1989) nigdy nie miał swojej oficjalnej premiery w Stanach Zjednoczonych, ale za tą produkcję Michael Jackson otrzymał trzy nominacje do Billboard Music Video Award oraz statuetki Golden Lion i Grammy.

Najbardziem kontrowersyjnym klipem był "Black or White", który 14 listopada 1991 roku miał swoją premierę w 27 krajach. Podobno obejrzało go wtedy 500 milionów widzów, dzięki czemu wideo zdobyło tytuł "teledysku o największej oglądalności" w tamtych czasach. W filmiku pojawiły się "sceny o charakterze seksualnym i przemoc". Michael Jackson przez następnych kilka lat musiał się gęsto tłumaczyć i przepraszać za tę produkcję.

W "Remember The Time" (1992) Michael Jackson, Eddie Murphy, Magic Johnson i Iman trafili do starożytnego Egiptu. 

"In The Closet" z 1992 roku to najbardziej prowokacyjny teledysk w twórczości Michaela Jacksona. Nic dziwnego skoro występuje w nim Naomi Campbell.

"Scream" narobił sporo szumu w mediach. Klip zdobył aż 11 nominacji MTV Video Music Awards 1995. Michael Jackson nagrał ten teledysk w odpowiedzi na zarzuty molestowania dziecka w 1993 roku. Produkcja wideo kosztowała "jedyne" 7 milionów dolarów.

Najbardziej proekologiczny teledysk i piosenka w historii muzyki, czyli "Earth Song" (1995).

Michael Jackson razem ze Stephenem Kingiem napisali scenariusz do najdłuższego teledysku jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Premiera prawie 40-minutowego "Ghosts" odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1996 roku.