Melania Trump znów jest na pierwszych stronach gazet czy serwisów internetowych. Tym razem nie chodzi o wpadkę czy wypowiedź Pierwszej Damy USA. Chodzi o pomnik. I to nie byle jak, bo przedstawiający właśnie żonę Prezydenta USA. Dzieło powstało na Słowenii, a dokładnie w mieście Sevnica nad rzeką Sawą, skąd pochodzi Melania (urodziła się jako Melanija Knavs, potem znana była jako Melania Knauss) i zostało wykonane z drewna przy pomocy piły łańcuchowej. Hołd dla słynnej mieszkanki tego kraju? Internauci uważają, że wręcz przeciwnie. 

Melania Trump ma swój pomnik. Internauci śmieją się z dzieła sztuki

Chodzi o wygląd pomnika, które delikatnie mówiąc, nie przypomina Melanii Trump. Artyści Ales Zupevc i Brad Downey (Amerykanin odpowiedzialny jest za projekt, a Słoweniec za jego wykonanie) inspirowali się stylizacją Pierwszej Damy podczas uroczystości zaprzysiężenia Trumpa na prezydenta USA (styczeń 2017 roku). Melania miała na sobie wtedy niebieski komplet od marki Ralph Lauren. Dziennikarze od razu porównali jej wygląd do looku Jackie Kennedy, żony Johna F. Kennedy'ego z 1961 roku. Podobno to właśnie na niej wzoruje się pani Trump.

Pierwsze wrażenia internautów? Użytkownicy Twittera czy Instagrama nie mogą przestać żartować, powstały już nawet pierwsze memy na ten temat. Pojawiły się też głosy, że statua Melanii jest jeszcze gorsza niż niesławny pomnik Cristiano Ronaldo na Maderze. Niektórzy porównują to dzieło do... Smerfetki, jednak autorzy uważają, że pomnik jest po prostu "piękny". Melania Trump nie skomentowała tej sprawy. Podobnie Donald Trump. 

East News

Sprawa pomnika Melanii Trump nie tylko trafiła na serwisy społecznościowe. O wydarzeniu piszą najważniejsze tytuły w USA, m.in. Time, New York Times, czy ELLE US. Brad Downey wystawiał swoje prace m.in. w Tate Modern oraz ICA (Londyn), Mass MOCA, czy Kunsthalle Dominikanerkirche. W 2008 roku Amerykanin pomalował sprayem na zielono część domu handlowego KaDeWe w Berlinie, co uznano za wandalizm. Artysta tłumaczył się, że chodziło o kampanię dla Lacoste, z okazji 75. urodzin marki. Ostatecznie brand zerwał współpracę z Downeyem.

East News

Melania Trump na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA, styczeń 2017.

Getty Images