Meghan Markle vs brytyjska grupa prasowa w sądowym sporze o naruszenie prywatności

W czwartek londyński Sąd Apelacyjny orzekł, że Meghan Markle wygrała w sprawie dotyczącej naruszenia jej prywatności i praw autorskich przeciwko brytyjskiej spółce Associated Newspapers. Prawny spór dotyczył opublikowania przez gazetę Mail on Sunday, fragmentu listu, który księżna Sussex napisała do swojego ojca Thomasa Markle po ślubie z księciem Harry'm w 2018 roku. Sędziowie uznali, że treść listu była sprawą osobistą i nie stanowiła interesu publicznego. Na mocy decyzji Sądu Apelacyjnego w Londynie, Meghan otrzyma odszkodowanie finansowe oraz publiczne przeprosiny. 

Meghan Markle wydała oświadczenie po wygranej batalii sądowej

Po wyroku uznającym Markle za wygraną, księżna wydała poruszające oświadczenie. 

To zwycięstwo nie tylko dla mnie, ale dla każdego, kto kiedykolwiek bał się stanąć w obronie tego, co słuszne. Chociaż to zwycięstwo jest precedensem, najważniejsze jest to, że jesteśmy teraz wystarczająco odważni, aby przekształcić tabloidowy przemysł, który warunkuje ludzi, by byli okrutni i czerpią zyski z kłamstwa i bólu, który tworzą. (...) W ciągu prawie trzech lat, odkąd to się zaczęło, byłam cierpliwa w obliczu oszustwa, zastraszania i wyrachowanych ataków - oznajmiła w oświadczeniu Meghan Markle.

Księżna Sussex oskarżyła brytyjską gazetę, która jest wydawana w charakterze tabloidu, o przeciąganie procesu, koloryzowanie faktów i próbę manipulacji opinią publiczną. Grupa prasowa Associated próbowała niejednokrotnie się bronić, lecz bez skutecznie. 

Sądy pociągnęły oskarżonego do odpowiedzialności i mam nadzieję, że wszyscy zaczniemy robić to samo. Ponieważ może się to wydawać odległe od Twojego życia osobistego, tak nie jest. Jutro to możesz być Ty. Te szkodliwe praktyki nie zdarzają się raz na jakiś czas - to codzienna porażka, która nas dzieli, a wszyscy zasługujemy na coś lepszego - przyznała w oświadczeniu księżna.