2022 to rok, w którym w końcu mieliśmy dość narcyzów” – głosi tytuł artykułu, który ukazał się na łamach Politico. Jego autorka to Joanna Weiss. Dziennikarka spotkała się z miażdżącą krytyką ze strony fanów Meghan Markle i księcia Harry’ego. Na Twitterze zarzucają oni Weiss szerzenie nienawiści wobec Amerykanki oraz rasizm. Co tak bardzo zirytowało zwolenników ex-royalsów?

Meghan Markle na liście największych narcyzów 2022 roku

Gdzieś między piątą a szóstą godziną oglądania „Harry’ego i Meghan”, nowego dokumentu Netfliksa, który wyprodukowali byli książę i księżna Sussex oraz silmowali w swojej kalifornijskiej posiadłości – dokumentu który sugeruje, że nie ma bardziej od nich zakochanej pary, nie ma bardziej świadomych społecznie ludzi i że nikt od nich nie został bardziej skrzywdzony – moja naturalna sympatia do tej dwójki zaczęła zamieniać się w irytację. Dotarło do mnie, że każde ego ma swoje limity” – wyznała Joanna Weiss w swoim kontrowersyjnym tekście. Artykuł wywołał poruszenie nie tyle ze względu na krytykę „Harry’ego i Meghan”, co z uwagi na porównanie Meghan Markle do osób takich jak Elon Musk, Kanye West czy Sam Bankman-Fried (właściciel giełdy kryptowalut, który z milionera stał się bakrutem).

Uderzyło mnie, że poczucie wszechmocy, które doprowadziło do powstania tak szeroko krytykowanego serialu Sussexów, jest tym samym impulsem, który zamienił Elona Muska w twitterowego terrorystę. Tym samym, który niebezpiecznie zbliżył Ye do granic moralności i skłonił go do przekroczenia linii, gdy zaczął świadomie szerzyć antysemityzm. I który Bankmana-Frieda strącił ze światowego topu do więzienia na Bahamach” – pisze Weiss.

Dalej w tekście dziennikarka opisuje, jak zbytnia pewność siebie i nieznoszące sprzeciwu przekonanie o własnych walorach – czy to intelektualnych, czy też moralnych – sprowadziły zgubę na sławnych narcyzów. Wśród nich wymieniła także Donalda Trumpa, Elona Muska i Elizabeth Holmes.

Fakt, że Meghan Markle znalazła się w takim gronie, może szokować. Nie dziwi więc zmasowana reakcja fanów księżnej, którzy są oburzeni takimi oskarżeniami wobec swojej idolki. „Czarna kobieta, która staje we własnej obronie, nie może być nazywana narcyzką” – napisała dziennikarka CNN Kirsten Powers. Ten sam argument wysuwają inni obrońcy Meghan. „Elon Musk, Donald Trump, Kanye West, SBF i Elizabeth Holmes? Wszyscy są megalomańskimi narcyzami. ALE Meghan Markle? Czarna kobieta, która staje we własnej obronie? Spośród wszystkich, ty uderzasz właśnie w nią? Usuń ten bull*hit, postaraj się bardziej” – można przeczytać w innym komentarzu na Twitterze, kierowanym bezpośrednio do autorki artykułu.

Jakie są objawy narcyzmu?

Warto przypomnieć, że narcyzm w psychiatrii zaliczany jest do zaburzeń osobowości. W dużym uproszczeniu jest to wyolbrzymione przekonanie o własnej ważności i wyjątkowości. W amerykańskim systemie klasyfikacji psychiatrycznej Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV) termin ten ma taką definicję: 

utrwalony wzorzec poczucia własnej wielkości (widoczny w fantazjach bądź w zachowaniu), potrzeby podziwu ze strony innych i braku empatii, który pojawia się we wczesnej dorosłości i ujawnia się w różnych kontekstach”.

Istnieje 9 kryteriów, na podstawie których amerykańscy psychiatrzy diagnozują to zaburzenie - przy czym nie wszystkie muszą pojawić się u pacjenta, u którego podejrzewa się narcyzm. Wystarczy, że badana osoba przejawia 5 z 9 poniższych cech.

Osobowość narcystyczna: 

  • ma wyolbrzymione poczucie własnej wartości (wyolbrzymia swoje osiągnięcia i talenty, oczekuje uznania własnej wyższości, niewspółmiernie do rzeczywistych dokonań).
  • Pochłaniają ją fantazje o nieograniczonym własnym powodzeniu, mocy, wybitnych zdolnościach, urodzie czy miłości idealnej.
  • Przekonana jest o własnej wyjątkowości i unikatowości, którą mogą zrozumieć lub z którą mogą obcować tylko inni wyjątkowi bądź zajmujący wysoką pozycję ludzie lub instytucje.
  • Wymaga przesadnego podziwu.
  • Ma poczucie posiadania specjalnych uprawnień, tzn. bezpodstawnie oczekuje szczególnie przychylnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się innych jej oczekiwaniom.
  • Nastawiona jest eksploratorsko wobec innych ludzi, tzn. wykorzystuje ich do osiągnięcia własnych celów.
  • Brak jej empatii, niechętnie rozpoznanie cudzie uczucia i potrzeby oraz nie jest skłonna z nimi się identyfikować.
  • Często zazdrości innym lub uważa, że inni jej zazdroszczą.
  • Swą postawą i zachowaniem okazuje arogancję i wyniosłość.