Jeśli oglądaliście serial dokumentalny "Chef's Table" na Netflixie, na pewno kojarzycie Massimo Botturę. Włoch zakochany po uszy we włoskiej kuchni (i swojej żonie, która pomaga mu w pracy) jest właścicielem najlepszej restauracji świata z trzema gwiazdkami Michelin - Osteria Francescana***. Bottura to także pomysłodawca projektu non-profit Food for Soul. Na specjalne zaproszenie pojawi się na Festiwalu Dining Week w Warszawie. Goście posiadający festiwalową rezerwację będą mogli wygrać miejsce na wyjątkową kolację z Massimo Botturą w duchu #RespectFood (kolację zaplanowano na 7 lutego) - o szczegółach konkursu przeczytacie na stronie festiwalu.

Festiwal sztuki restauracyjnej Dining Week rusza już 6 lutego i potrwa 11 dni (pamiętajcie o Walentynkach!). Obejmie Warszawę, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź, Trójmiasto i pierwszy raz także Śląsk. W czasie jego trwania uczestnicy wydarzenia (wy też możecie nimi zostać, wystarczy zapisać się na wybraną kolację przez stronę FineDiningWeek.pl) będą mieli okazję spróbować menu degustacyjnego w specjalnych cenach w najlepszych restauracjach w Polsce (w tym także w Senses* - jednej z dwóch polskich restauracji z gwiazdką Michelin). 

"Fine Dining Week to największe w Polsce wydarzenie poświęcone scenie fine diningowej, czyli najwyższej próby sztuce restauracyjnej. Szefowie Kuchni z prawie 70 najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych restauracji przygotowali dla festiwalowych Gości specjalne pięciodaniowe menu degustacyjne w wyjątkowej cenie 119zł.  Festiwal odbywa się w duchu Respect Food. Formuła wcześniejszych rezerwacji na Festiwal sprawia bowiem, że zgodnie z zasadami zero-waste w czasie jego trwania nie marnuje się ani trochę żywności" - czytamy w informacji prasowej.

P.S. Już teraz możecie rezerwować kolacje w ramach Festiwalu Dining Week. Radzimy się pośpieszyć, bo do niektórych restauracji nie ma już wolnych miejsc.