Jak drożdże działają na włosy i skórę głowy?

Włosomaniaczki kochają naturalne metody pielęgnacji. Hitem ostatnich miesięcy była cebula na włosy, jednak bardzo dużą popularnością cieszą się również drożdże, które najczęściej kojarzą nam się z kuchnią i raczej nie łączymy ich ze sferą beauty. To wielki błąd, ponieważ w tych jednokomórkowych organizmach tkwi bardzo duży potencjał, który możemy wykorzystać, by znacznie poprawić wygląd naszych włosów. Stanowią bogate źródło witamin, aminokwasów i minerałów, dzięki czemu skutecznie odżywiają i wzmacniają osłabione pasma. Drożdże swoje wspaniałe działanie na włosy zawdzięczają szczególnie witaminie B7, którą pod nazwą biotyny możemy spotkać w drogeryjnych kosmetykach, a także witaminie E, zwanej często „witaminą młodości”.

W skład drożdży wchodzi również siarka, która działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Jeśli więc zmagasz się z łupieżem, mikrouszkodzeniami lub innymi chorobami skóry głowy, domowa maska z drożdży powinna uspokoić wszelkie bolesne zmiany. Drożdże doskonale sprawdzą się również w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Ich właściwości normalizują produkcję sebum i pozwalają dłużej cieszyć się świeżą fryzurą.

Fanki drożdżowych kuracji często decydują się również dostarczać je do organizmu drogą pokarmową, popijając roztwór z drożdży i wody lub mleka. Dla wielu osób zapach i smak mikstury może być odrzucający, dlatego proponujemy znacznie mniej inwazyjne rozwiązanie, czyli wprowadzenie drożdży do pielęgnacji włosów w postaci maski.

Efekty stosowania maseczki z drożdży na włosy

Ze wszystkich kosmetyków do pielęgnacji włosów, które są dostępne na rynku, maski zdecydowanie stanowią opcję najbardziej interesującą. Zawierają w sobie skoncentrowane składniki, dobrane w takich proporcjach i stężeniach, by jak najsilniej działać na zniszczone, odwodnione i poszarzałe kosmyki. Ich formuła wnika w strukturę włosa, dzięki czemu możemy osiągnąć długotrwałe efekty. Domowa maska z drożdży zapewni twoim włosom maksymalną regeneracją, odżywi je od cebulek aż po same końce i nada naturalnego, zdrowego blasku. Jest też rozwiązaniem bezpiecznym, które nie niesie za sobą ryzyka efektów ubocznych, jak choćby soda oczyszczona na włosy.

Efekt jak z salonu to nie jedyny powód do włączenia drożdży pielęgnacji włosów. Ich właściwości pomogą uporać się z chorobami skalpu, zlikwidują źródło łupieżu (a nie jedynie jego objawy), a także wzmocnią pasma, co znacznie zredukuje ich wypadanie. Działanie drożdży wpływa również na ograniczenie nadprodukcji sebum przez skórę głowy, dlatego tę kurację polecamy szczególnie osobom zmagającym się z nieznośnie przetłuszczającymi się włosami.

Drożdże na włosy – przepis

Na drogeryjnych półkach możesz znaleźć wiele gotowych produktów zawierających ekstrakty drożdżowe. Przygotowanie domowej maski odżywczej z drożdży jest niezwykle proste, nie wymaga dużo czasu ani nakładów finansowych, dlatego warto przygotować ją samodzielnie.

Maska drożdżowa do włosów

Składniki:

  • 1/4 kostki świeżych drożdży piekarskich
  • żółtko jajka
  • 2 łyżki miodu

Przygotowanie:

  1. Wszystkie składniki włóż do miseczki i dokładnie wymieszaj. Dla uzyskania lepszej konsystencji możesz użyć blendera.
  2. Gotową miksturę nałóż na całą długość włosów. Przy pomocy grzebienia zrób kilka przedziałków i wmasuj niewielką ilość maski w skórę głowy.
  3. Po upływie 30 minut dokładnie spłucz maskę i umyj włosy ulubionym szamponem.

Jak stosować maseczkę z drożdży?

Regularne stosowanie maski z drożdży gwarantuje efekt przypominający popularny w salonach botoks na włosy. Dostrzeżesz znacznie dłuższą świeżość włosów, ograniczenie ich wypadania i ogólną poprawę kondycji. Kurację polecamy stosować 2-3 razy w tygodniu, w zależności od tego, jaką ilością czasu dysponujesz. Po około miesiącu stosowania będziesz mogła zauważyć, że twoje włosy stały się miękkie, nawilżone i widocznie odżywione. Przygotuj się również na pojawienie się tak zwanych baby hair, czyli nowych kosmyków wyrastających na linii włosów.

Maskę nakładaj na suche włosy. Rozprowadzanie jej na zwilżonych pasmach może wydawać się łatwiejsze, ale to właśnie suche kosmyki znacznie lepiej absorbują wartości odżywcze, witaminy i minerały.

Dla wzmocnienia efektu po nałożeniu maski możesz związać włosy w ciasny kok, założyć specjalny czepek, owinąć je ręcznikiem lub bawełnianą koszulką. Aby jeszcze bardziej zmobilizować drożdże do działania, warto też ogrzać głowę ciepłym strumieniem powietrza z suszarki. Możesz też trzymać maskę na włosach podczas gorącej, relaksującej kąpieli w wannie.

Pamiętaj o tym, by dokładnie zmyć maskę z włosów i skóry głowy. Zapach drożdży jest bardzo intensywny, a 30 minut, czyli czas trzymania ich na włosach, wystarczy, by przeniknął kosmyki i utrzymywał się na nich przez jakiś czas. Działanie maski jest spektakularne i szkoda, by zapach stał się przeszkodą w jej stosowaniu, dlatego po nałożeniu maski, warto nawet dwa razy umyć głowę.

Opinie internautek

Zastanawiasz się, czy drożdżowa maska do włosów to coś dla ciebie? Nie jesteś pewna, czy zagwarantuje ci takie efekt, jakich oczekujesz? Przeczytaj, co sądzą internautki, które wypróbowały tę metodę:

Ja stosuje maseczkę na słabe i w ogromnych ilościach wypadające włosy, dodatkowo pije drożdże piwne i już widzę efekt- włosy są znacznie grubsze łatwiejsze do układania- optycznie jest ich więcej, skóra tak nie prześwituje.” (bjolkaa, f.kafeteria.pl)

„Na moich włosach drożdże również spisują się dobrze. Włosy po zabiegu są błyszczące i miękkie. Mam nadzieję, że na dłuższą metę stosowanie pomoże mi "wyhodować" nowe włosy, przyśpieszyć porost i ograniczyć przetłuszczanie skóry.” (Felicja, wizaz.pl)

„Lubię domowe drożdżowe maseczki do włosów. Kiedyś robiłam je regularnie 2 razy w tygodniu przez miesiąc i włosy ruszyły!” (włosowaobsesja, oazawlosow.blogspot.com).