Jak sok z cebuli działa na włosy i skórę głowy?

W naturalnej pielęgnacji włosów często wykorzystuje się produkty, które pozornie nie mają nic wspólnego ze sferą beauty. Z pewnością słyszałyście już o tym, jak popularne stały się maseczka z drożdży na włosy czy płukanka z alkoholowych trunków. I drożdże, i piwo na włosy działają zmiękczająco, regenerująco, a także stymulują ich wzrost. Do grona składników o podobnym działaniu koniecznie trzeba dodać cebulę.

W niepozornej bulwie znajduje się mnóstwo składników odżywczych, a sok z cebuli może pomóc nie tylko uporać się z przeziębieniem, ale też maksymalnie odświeżyć swoją fryzurę w domowych warunkach. Warzywo jest źródłem, między innymi, siarki, cynku, potasu, kwasu foliowego i witamin z grupy B i C oraz słynących ze swoich odmładzających i regenerujących właściwości witamin A, E i K.

Pomysł stosowania kosmetyków z cebulą na włosy może wydawać się odrobinę ekscentryczny, jednak naprawdę warto spróbować, ponieważ taka kuracja potrafi przynieść zaskakujące efekty. Regularne stosowanie gwarantuje wzmocnienie cebulek, co jednocześnie pomoże ograniczyć wypadanie kosmyków, jak i przyspieszyć wzrost włosów. Ma też działanie antybakteryjne, które pomoże wyleczyć mikrourazy i ranki na skórze głowy. Co więcej, poprawi ogólny wygląd fryzury – pasma będą dużo zdrowsze, zmiękczone i pełne blasku. Kosmetykom z zawartością cebuli powinny też przyjrzeć się osoby zmagające się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Sok z cebuli ogranicza wydzielanie sebum przez skórę głowy i umożliwia cieszenie się świeżymi pasmami na dłużej. 

Jak wycisnąć sok z cebuli?

Sok z cebuli ma wiele rewelacyjnych właściwości, z których największe zainteresowanie budzi zawartość katalazy. Jest to enzym, który hamuje proces siwienia. Jeśli więc chcesz zachować młody wygląd na dłużej, koniecznie wypróbuj cebulową kurację.

Brzmi zachęcająco? Warto skorzystać z mocy cebuli, jednak trzeba użyć jej w odpowiedni sposób. Pokrojona na kawałki na niewiele nam się zda, więc najlepiej wycisnąć z niej sok, który zawrze wszystkie drogocenne składniki w bogatym koncentracie.

Cebula nie jest warzywem, które kojarzy się z dużą ilością wody, dlatego wyciskanie z niej soku zwykle nie jest łatwym zajęciem. Jeśli masz sokowirówkę, wyciskanie soku z cebuli nie powinno sprawić ci trudności, jednak jeśli nie jesteś jej szczęśliwym posiadaczem, będziesz musiał poradzić sobie w inny sposób.

Aby uzyskać sok z cebuli, możesz zetrzeć warzywo na kuchennej tarce, a potem odcisnąć wodę przy pomocy gazy. Decydując się na ten sposób, musisz liczyć się z dużą ilością łez. Aby uniknąć nagłego płaczu, polecamy sięgnąć po blender ręczny.

Wcierka z cebuli – przepis

W pielęgnacji włosów i skóry głowy cebulę najlepiej stosować formę wcierki. Wtłaczanie soku w skórę głowy najsilniej oddziałuje na cebulki włosów i pozwala uzyskać najlepsze efekty. Co więcej, działając przy samej nasadzie włosa chronimy je przed przesiąknięciem zapachem na całej długości. Cebulowej wcierki nie musimy, a nawet nie powinniśmy kupować w drogerii. Przygotowanie jej samodzielnie jest bardzo łatwe, a świeży produkt jeszcze intensywniej zadziała na poprawę kondycji kosmyków.

Wcierka z cebuli:

Do przygotowania wcierki będziesz potrzebować tylko jednej dużej cebuli i narzędzia, które pozwoli ci wycisnąć z niej sok. Najlepiej sprawdzi się do tego sokowirówka, ale możesz też użyć blendera lub zwykłej tarki. Odciśnij sok od miąższu przepuszczając mieszankę przez gazę lub bawełnianą ściereczkę.

Gotowy produkt wetrzyj w skórę głowy i pozostaw na 20 minut, a następnie umyj włosy ulubionym szamponem i dokładnie spłucz. Kurację stosuj 3 razy w tygodniu. 

Maseczka z cebuli na włosy – przepis

Wiele mówi się o naturalnych maseczkach na włosy, mających poprawić ich kondycję i nadać im pięknego blasku. Niektóre z nich, nieostrożnie stosowane, mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Węgiel aktywny lub soda oczyszczona dają wspaniałe efekty, jednak z łatwością mogą też zniszczyć i wysuszyć kosmyki.

Cebula jest bardzo bezpiecznym składnikiem do odżywiania włosów i przywracania im gęstości. Nie musząc martwić się efektami ubocznymi, możemy śmiało wykorzystywać ją w intensywnych kuracjach, na przykład maskach.

Maska z cebuli

Składniki:

  • cebula
  • łyżeczka oleju kokosowego lub arganowego

Przygotowanie:

Wyciśnij sok z cebuli, a następnie dokładnie wymieszaj go z olejkiem. Mieszankę nałóż na całą długość włosów. Dla wygody i lepszego efektu możesz włosy ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką. Maskę trzymaj na głowie około 40 minut, a następnie umyj włosy tak jak zwykle. Kosmetyk stosuj raz w tygodniu.

Opinie internautek

Wciąż nie możesz przekonać się do cebulowej kuracji? Zobacz, co o warzywnych kosmetykach sądzą internautki.

„Włosy przestały mi prawie wypadać, ale ich kondycja jest jeszcze tragiczna, tzn. kruszą się z przodu . Po tej maseczce włosy pięknie lśnią i są takie zdrowe.” (kunta, wizaz.pl)

„Robiłam trzy razy maskę ze startej cebuli (masakra jeśli chodzi o wypłukiwanie tego z włosów, ale na wygląd wpływa rewelacyjnie) i jedno co mogę powiedzieć to że moim zdaniem cebula działa." (cebulowaFanka, preparatynalysienie.pl)

„Osobiście skusiłam się tylko raz na wcierkę z cebuli. Wszystkie domowe sposoby na wzmocnienie, pobudzenie włosów do wzrostu wymagają czasu, systematyczności i cierpliwości. Przy zastosowaniu tej wcierki wygrał bardzo intensywny zapach, który mnie zniechęcił...." (Wiki82, lysienie.net)

Jak pozbyć się zapachu cebuli z włosów?

Choć trudno w to uwierzyć, cebula naprawdę bardzo dobrze wpływa na wygląd fryzury – wzmacnia kosmyki, ogranicza ich wypadanie i opóźnia proces siwienia. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym pomaga też rozwiązywać problemy skóry głowy, jak choćby łupież czy drobne ranki.

Mimo wszystkich zalet, cebula ma jednak jedną dużą wadę – intensywny zapach, który bardzo trudno zniwelować. Na szczęście są sposoby na to, by po cebulowej kuracji nie pachnieć nieprzyjemnie. Zanim umyjesz włosy szamponem, spłucz je wodą z dodatkiem soli. To powinno pomóc pozbyć się niechcianego aromatu.

Woń cebuli neutralizują też pietruszka i kawa. O ile zioło może być niełatwe do wykorzystania w kosmetyce, to kawowych produktów na drogeryjnych półkach można znaleźć setki. Po użyciu wcierki lub maski z cebulą, umyj włosy szamponem o zapachu kawy i nałóż kawową odżywkę. Jeśli nie chcesz kupować dodatkowych kosmetyków, możesz przygotować samodzielną płukankę z popularnego napoju i zastosować ją jako ostatni etap pielęgnacji włosów.