Maseczka na trądzik i przebarwienia – o czym trzeba pamiętać?

Maski na trądzik to jeden z kilku sposobów, które wspomagają naszą walkę z wypryskami. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności zrobić próbę uczuleniową. Jest to niezwykle ważne, kiedy korzystamy z nowych kosmetyków drogeryjnych, aptecznych czy tych własnej roboty. Próba uczuleniowa polega na aplikacji produktu w niewidocznym, suchym miejscu (np. na przedramieniu) - jeśli po upłynięciu 24 h skóra nie jest podrażniona ani zaczerwieniona, możemy śmiało korzystać z danego kosmetyku.

Czym w ogóle jest trądzik? Z problemem tym zdecydowanie częściej borykają się kobiety niż mężczyźni. Jest to schorzenie, które dotyka bardzo wielu ludzi - nie tylko w okresie dojrzewania. Trądzik dzielimy na: niemowlęcy, młodzieńczy i różowaty. 

  • Trądzik niemowlęcy - (czasem noworodkowy) nie wymaga leczenia, problem znika najczęściej po kilku tygodniach, w przeciwnym razie wynika on z alergicznej reakcji dziecka na dietę matki.
  • Trądzik młodzieńczy - wynika z zaburzeń hormonalnych, które są naturalnym elementem procesu dojrzewania. W tym okresie nasza skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na powstawanie zmian zapalnych ze względu na m.in. nadmierną produkcję łoju. Nazywany jest często trądzikiem pospolitym lub hormonalnym.
  • Trądzik różowaty - wynika między innymi z zaburzeń hormonalnych, zakażeń bakteryjnych czy problemów z odpornością. Pojawia się w sytuacjach stresowych i przy gwałtownych zmianach temperatur. Często pozostawia na skórze blizny. 

Domowa maseczka z żelatyny na zmarszczki ujędrnia i oczyszcza twarz. Jak ją przygotować? >>

Najprościej rzecz ujmując - trądzik związany jest z zaburzeniem pracy gruczołów łojowych i nadmierną produkcją sebum. Krostki pojawiają się głównie na twarzy, plecach i dekolcie, ale nie tylko. Mimo że coraz częściej odchodzi się od promocji w mediach wyidealizowanego piękna (m.in. poprzez zaangażowanie do kampanii reklamowych modelek z trądzikiem), wypryski wciąż potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie. Dobrze jest więc przybliżyć sobie temat związany z pojawianiem się na naszej twarzy czerwonych punktów, aby móc im zapobiegać lub, jeśli na prewencję jest już za późno, skutecznie z nimi walczyć.

Za powstawanie na skórze niedoskonałości często odpowiadają kwestie, które należałoby wykluczyć w pierwszej kolejności, kiedy już decydujemy się przystąpić do walki z trądzikiem. Należą do nich między innymi:

  • zaburzenia hormonalne (w przypadku nagłych zmian związanych z powstawaniem trądziku zalecamy skonsultować problem z lekarzem, ponieważ ten temat może wymagać specjalistycznego leczenia np. dermatologicznego),
  • złe nawyki żywieniowe (szczególnie dieta składająca się z czekolady i ostrych przypraw),
  • stres,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry (korzystanie z niedopasowanych do naszej cery kosmetyków, np. komedogennych).

W aptekach i sklepach (również online) dostępnych jest wiele świetnych produktów dermatologicznych dedykowanych skórze trądzikowej, które powstały specjalnie z myślą o pielęgnacji niezwykle wymagającej cery, jaką jest cera tłusta (trądzik bardzo często się na niej pojawia - szczególnie narażona jest strefa T). W procesie eliminowania wyprysków świetnie sprawdzają się też maseczki na trądzik, m.in. produkty z węglem aktywnym czy maska na trądzik z cynkiem w składzie. Genialna będzie też popularna roślina o wielu właściwościach (m.in. przeciwzapalnych), jaką jest aloes. Aloes na trądzik zadziała bowiem kojąco i łagodząco. Możesz aplikować na zmiany skórne żel prosto z rośliny albo zaopatrzyć się w produkty kosmetyczne, które mają możliwie jak najwięcej procent ekstraktu tej rośliny w składzie. Traktuj go też śmiało jako żel punktowy na wypryski. Dodatkowo aloes nie zapycha porów i pomaga eliminować skutki trądziku.

Maseczki domowe na trądzik to kolejny, skuteczny sposób w procesie eliminowania problemów skóry. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich, które bez problemu możesz przygotować w swoim zaciszu domowym, kiedy (najczęściej w najbardziej nieodpowiednim momencie) zaskoczy cię wyprysk na środku czoła. Poniżej znajdziesz przepisy, jak zrobić maseczkę na trądzik. To zbiór ekonomicznych, szybkich i naturalnych rozwiązań przynoszących świetne efekty!

Maseczka z węgla aktywnego 

Jeśli chcesz walczyć ze swoim trądzikiem przy pomocy sprawdzonych, domowych sposobów, koniecznie dowiedz się, jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego! Nie jest to wcale trudne i nie wymaga wielu skomplikowanych składników, a pierwsze efekty zobaczysz już po bardzo krótkim czasie. 

Maseczka z węglem aktywnym sprawi, że twoja skóra będzie oczyszczona, a pory zwężone, dodatkowo węgiel ma przeciwbakteryjne działanie. Dzięki absorpcyjnym właściwościom tego składnika maska pomaga wyciągnąć zanieczyszczenia ze skóry na zewnątrz. 

Węglowe maseczki na trądzik są proste w przygotowaniu. Do wykonania potrzebujesz 2 łyżek jogurtu naturalnego i 2 rozkruszonych tabletek węgla aktywnego. Połącz ze sobą wszystkie składniki, a następnie aplikuj mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy (im gęstsza masa, tym lepiej). Po ok. 10 minutach dokładnie zmyj maskę z twarzy. 

Jeśli z kolei chcesz pożegnać się z zaskórnikami, genialnym rozwiązaniem będzie maseczka na wągry w stylu peel-off z węgla i żelatyny. Pokrusz tabletkę węgla aktywnego i wymieszaj ją z 3 łyżkami żelatyny, dolewając do całości ok. 4 łyżki wody. Połącz całość w kąpieli wodnej i poczekaj, aż ostygnie. Następnie delikatnie nałóż ją na wymagające obszary (najczęściej jest to strefa T) i delikatnie ściągnij maskę po ok. 5-10 minutach. 

Maseczka z ziemniaka

Domowa maseczka na trądzik z... ziemniaka? Okazuje się, że to naprawdę działa! Maseczki z udziałem ziemniaka pozwolą ci uzyskać piękny i modny efekt rozświetlonej twarzy. Ziemniak składa się z wielu mikroelementów i witamin (B12, B6, D, wapń, magnez), wygładza i nawilża skórę, ma działanie bakteriobójcze, pomaga w niwelowaniu przebarwień, a także łagodzi podrażnienia. 

Jak przygotować maseczkę z ziemniaka? Zetrzyj na tarce z niewielkimi oczkami dokładnie umytego ziemniaka. Umieść starte warzywo w misce, a następnie dodaj do niego odrobinę mleka (możesz też wlać 2 łyżki soku z cytryny). Całość wymieszaj i nałóż na strefę T. Po upływie ok. 15 minut dokładnie zmyj (letnią wodą) i… gotowe!

Maseczka z kurkumy 

Maseczka z kurkumy to świetne rozwiązanie w przypadku problemów z trądzikiem, ponieważ kurkuma słynie m.in. z właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Chcesz rozświetlić swoją twarz, a także pozbyć się przebarwień, zaskórników i wyprysków? Połącz ze sobą 2 łyżki wysokiej jakości kurkumy, 2 łyżki oleju kokosowego (o temperaturze pokojowej), 2 łyżki mleka owsianego, 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę soku z cytryny (opcjonalnie). 

Przygotowaną pastę nałóż na skórę, najlepiej przy pomocy pędzla (a pozostałości zalej 200 ml owsianego napoju i ciesz się eliksirem zdrowia, jakim jest pyszne złote mleko). Po ok. 20 minutach zmyj maseczkę z twarzy. 

Jeśli nurtuje cię, jak zmyć kurkumę z twarzy, nie martw się - ciepła woda i stary ręcznik/ściereczka, powinny okazać się wystarczającą pomocą. Bądź jednak cierpliwa, delikatny, żółty odcień może zniknąć dopiero po kilku myciach (ale spokojnie - zniknie). 

 

Maska drożdżowa na twarz 

Maseczka drożdżowa na twarz, tuż obok drożdżowej maseczki na włosy, jest niezwykle popularna. To bogactwo witamin i mikroelementów. Nic dziwi więc jej fenomen - drożdże świetnie radzą sobie z problematyczną cerą trądzikową, a przygotowanie takiego domowego kosmetyku jest niezwykle proste… i tanie! 

Ćwierć kostki świeżych drożdży zalej ciepłą wodą (tak, żeby powstała gęsta masa). Możesz dodać do maski odrobinę soku z cytryny (pomaga w redukcji przebarwień) albo oleju ze słodkich migdałów/oliwy z oliwek (jeśli jesteś właścicielką suchej skóry). Nałóż przygotowaną maseczkę na twarz (gruba warstwa jest wskazana). Po około 15 minutach zmyj ją ciepłą wodą i ciesz się gładką, piękną cerą!  Minusem tej maski może być dla niektórych jej specyficzny zapach. 

 Maseczka z rumianku na trądzik

Rumianek na trądzik to kolejny świetny pomysł na wykorzystanie tej cennej rośliny o właściwościach antyseptycznych i antybakteryjnych. Poza tonikiem i okładami z rumianku, które przyspieszają leczenie zmian trądzikowych i zapobiegają powstawaniu nowych, warto sprawdzić również działanie maseczki z rumianku. Do dzieła - 2 łyżki suszu z rumianku połącz z łyżką miodu, odrobiną wody i łyżką górskich płatków owsianych. Całość zblenduj na możliwie najbardziej gładką masę. Nałóż przygotowaną maskę twarz i szyję. Zmyj ją po ok 10-15 minutach. 

Najlepsze maseczki zwężające pory. 9 masek na rozszerzone pory, które oczyszczają i wygładzają twarz [ranking] >> 

 Maseczka z miodu i cynamonu

Maseczka z miodu i cynamonu to genialne rozwiązanie, jeśli przed snem masz chwilę na jej aplikację - może bowiem pozostawić na cerze utrzymujące się przez kilka godzin zaczerwienienia. Połącz ze sobą oba te składniki w proporcji: 2 łyżeczki cynamonu, 2 łyżki wysokiej jakości miodu. Nałóż papkę na twarz i zmyj ją po upływie ok. 5 minut. Po wszystkim aplikuj na twarz żel aloesowy lub kojący krem. 

Przyprawa ma właściwości antybakteryjne, odkażające, a także usuwa wydzielinę gruczołów łojowych, z kolei miód działa łagodząco, zmiękczająco, i (podobnie jak cynamon) odkażająco - (w szczególności polecamy miód spadziowy). 

Miód na trądzik to genialne rozwiązanie, ale jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej, alergicznej i naczynkowej, drugi składnik tej maseczki, czyli cynamon, zastąp np. jogurtem czy papką z płatków owsianych. Bez obaw - delikatne pieczenie jest normalnym elementem po aplikacji maseczki z cynamonem na twarz.

 Maseczka aspirynowa 

I ostatnia, ale nie najmniej skuteczna - aspiryna na trądzik! To jedna z najpopularniejszych metod radzenia sobie z trądzikiem i przebarwieniami. Uwielbiana przez nasze babcie i mamy, gwarantuje niesamowite i szybkie efekty. Kwas acetylosalicylowy genialnie radzi sobie bowiem ze stanami zapalnymi. Możemy nakładać go punktowo na wypryski, ponieważ ma działanie wysuszające (unikaj jednak tego działania w przypadku ropnych zmian) albo stworzyć szybką i łatwą w wykonaniu maseczkę z aspiryny. 

W miseczce umieść 4 tabletki aspiryny i zalej je wodą lub hydrolatem (powoli), po chwili rozetrzyj wszystko na gładką masę. Aplikuj maskę na twarz i dokładnie zmyj produkt po ok. 10 minutach (osoby z cerą wrażliwą i suchą powinny być ostrożne przy stosowaniu tej pasty). 

Jeśli znasz już działanie poszczególnych składników na cerę, możesz śmiało próbować łączyć ze sobą rozmaite produkty o właściwościach, które szczególnie cię interesują. Nie zawsze koniecznym jest inwestowanie w drogie dermokosmetyki - niekiedy wystarczy kilka zdrowych nawyków i znajomość domowych sposobów na pozbycie się nieproszonych gości w postaci wyprysków na twarzy. Raz na jakiś czas takie niespodzianki zdarzają się przecież każdej z nas - nie pozwólmy więc, aby problemy skórne psuły nam nastrój.