"Jak wzmocnić włosy?" to jeden z najczęstszych dylematów, które próbują rozpracować redaktorki beauty. Najprostsza odpowiedź? Mocne, piękne kosmyki to efekt zdrowych cebulek włosów. Dlatego, jeśli zależy ci na długich i gęstych włosach, nie tylko pielęgnuj je na długości, ale również pamiętaj o stosowaniu wcierek do skóry głowy. Jako domową wcierkę możesz użyć między innymi maści końskiej (sic!). O jej skuteczności zapewniają między innymi influencerki z Teksasu. 

Jakie właściwości ma maść końska?

Maść końska to produkt leczniczy, który stosuje się na różnego rodzaju urazy, bóle stawów, stłuczenia. Przede wszystkim działa rozgrzewająco, co pozwala poradzić sobie z bólem i sprawia, że regeneracja przebiega szybciej. Działanie maści końskiej na urazy jest nam wszystkim znane – w jaki sposób jednak maść działa na włosy?

Maść końska składa się z wyciągów takich ziół jak:

 • miłorzęb japoński
 • nagietek lekarski
 • świerk
 • kasztanowiec
 • mięta pieprzowa
 • tymianek
 • jeżówka purpurowa

…i wiele innych. Najczęściej polecana szwajcarska maść końska ma w swoim składzie aż 25 ekstraktów różnych roślin. Każdy z nich posiada wiele leczniczych właściwości. Ich działanie jest przede wszystkim stymulujące – cebulki włosów są pobudzone. Niektóre z maści końskich zawierają również oleje naturalne – na przykład olej z konopi, który pozytywnie wpływa na kondycję pasm.

Warto jednak dodać, że oprócz dobroczynnych substancji, maść końska zawiera alkohol, który może okazać się podrażniający lub wysuszający. Dlatego też niezbędna są regularne przerwa w kuracji.

Jaką maść końską najlepiej wybrać?

Zdecyduj się na produkt o najbardziej naturalnym składzie. Zwróć uwagę, aby zioła znalazły się na początku listy składników – nie mogą być jedynie dodatkiem. Najczęściej polecane maści kosztują w granicach 20-30 złotych, a zawierają w sobie przede wszystkim wyciągi z wielu leczniczych ziół.

Efekty stosowania maści końskiej na włosy

Ze względu na rozgrzewające właściwości maść końska działa stymulująco na cebulki włosów. A to sprawia, że:

 • wypadanie włosów zostaje zahamowane
 • porost włosów jest przyspieszony
 • włosy są w lepszej kondycji za sprawą odżywionych cebulek 

Wiele osób uważa, że specyfik ten stymulująco działa także na porost włosów. Maść może sprawić, że włosy zaczną rosnąć w miejscach, w których ich wcześniej nie było. Linia włosów może się przesunąć, a zakola ulegną zmniejszeniu. Warunkiem - jak zwykle - jest oczywiście regularność.

Pierwszych efektów można się spodziewać po około miesiącu – w najlepszym wypadku po 2-3 tygodniach zaczną pojawiać się już pierwsze nowe baby hair.

Przeciwskazania

Maść końska może znacząco przyspieszyć porost włosów i pobudzić uśpione cebulki. Jednak, w przypadku wrażliwej skóry głowy, poleca się ostrożność. Nie lekceważ alergizujących właściwości ziół, z których składa się maść końska, ani podrażniającego działania alkoholu – wykonaj próbę uczuleniową. Nałóż odrobinę maści na skórę za uchem i odczekaj 48 godzin. Jeśli okaże się, że twoja skóra jest zbyt wrażliwa na stosowanie maści końskiej – nic straconego. Pokrzywa na włosy działa równie dobrze!

Pokrzywa na włosy – niedrogi i skuteczny sposób na mocne włosy. 5 pomysłów, jak ją stosować>>

Wstrzymaj się z wcieraniem maści końskiej, jeśli zmagasz się z chorobami skóry głowy. Gęste, bujne włosy to nie tylko efekt regularnej pielęgnacji – zdrowa skóra głowy to podstawa.

Jak stosować maść końską na włosy?

Jak często używać wcierki z maści końskiej, aby przyspieszyć porost włosów? Na początek możesz spróbować wcierać maść 2 razy w tygodniu. Poniżej podrzucamy prosty przepis wielokrotnie przetestowany przetestowany przez część naszej redakcji:

Wcierka z maści końskiej

 1. Rozcieńcz maść w wodzie w proporcji 1:4
 2. Wetrzyj rozcieńczoną maść końską w skórę głowy. Wykonaj delikatny masaż.
 3. Po 20-30 minutach zmyj maść. Nie przetrzymuj produktu na skórze – maść końska działa bardzo rozgrzewająco.
 4. Po miesiącu regularnego stosowania zrób 1-3 miesiące przerwy – pozwól skórze głowy odpocząć.

Niektórzy zwracają uwagę na to, że maść końska doskonale się wchłania i nie ma potrzeby jej spłukiwania. Jeśli nie działa na twoją skórę podrażniająco, możesz wypróbować ten sposób. Częściej jednak poleca się nakładanie maści na kilkadziesiąt minut przed myciem. Po pewnym czasie możesz zacząć stosować nierozcieńczoną maść.

Jak najwygodniej nałożyć maść na skórę głowy?

 • za pomocą grzebienia do wydzielania przedziałka – ta metoda polega na nakładaniu maści w miejscu przedziałka. Po wtarciu maści zaczesujesz następny przedziałek parę centymetrów dalej. W ten sposób docierasz do skóry, nie brudząc maścią włosów. Maść możesz nakładać wacikiem (jeśli ma formę płynną) lub rękoma.
 • wykonując masaż skóry głowy – jeśli obawiasz się rozgrzewających właściwości maści, włóż rękawiczki. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku maści końskiej w żelu. Masaż dodatkowo pobudzi cebulki włosów.

Maść końska na porost włosów – opinie

Stosowanie maści końskiej na skórę głowy to jeden z ulubionych sposobów na porost włosów wśród internautek:

„Największa zaleta to taka, że maść działa! Wyciągi odżywiają skórę głowy, a kapsaicyna w niej zawarta powoduje że skóra jest lepiej ukrwiona (…) Mogę powiedzieć, że zdecydowanie zagęściła moje zakola” (Waleria, goodhairday.pl/forum)

Jak widać, włosy nie tylko zaczęły rosnąć szybciej, ale i pojawiać się w przerzedzonych obszarach.

 „Też stosuję wcierkę z maści końskiej, tyle, że ja korzystam z nieco większego stężenia (1:2) i muszę powiedzieć – to naprawdę działa. Jestem więcej, niż zadowolona z tej metody. Spośród wszystkich domowych wcierek, maseczek itd. - maść końska wydaje mi się być zdecydowanie najlepsza.” (Marlena, leyraa.blogspot.pl)

Wiele osób zwraca jednak uwagę, że nie zawsze maść końska się sprawdzi:

„Ja przetestowałam i efekt był WOW, ale powtarzam - u każdego mogą być inne skutki.” (aniakropka, vinted.pl/forum)

W eksperymentowaniu z ziołami trzeba zachować ostrożność. Wyciągi z roślin mają wyjątkowo mocne działanie – świetnie działają, co udowadniają opinie internautek, ale w przypadku wrażliwej skóry głowy ich działanie może okazać się zbyt silne. Zwróć uwagę również na zawartość alkoholu, który może działać wysuszająco.