"Maria Skłodowska-Curie" - na ten film czekaliśmy! Opowieść o dwukrotnej polskiej noblistce wyreżyserowała  Marie Noelle, mająca na swoim koncie m.in. dwie produkcje historyczne („Ludwik Szalony” i „Żona anarchisty”). Dzieło Francuzki to nie tylko historia słynnej chemiczki, ale również realistyczny obraz sytuacji kobiet w środowisku naukowym na początku XX wieku. W rolę Marii Skłodowskiej-Curie wcieliła się Karolina Gruszka. Na ekranie partnerują jej:  Iza Kuna, Piotr Głowacki, Jan Frycz oraz Daniel Olbrychski. W opisie dystrybutora możemy przeczytać:

"Maria Skłodowska-Curie" to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

Światowa premiera filmu odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto. Produkcja została już doceniona przez międzynarodową krytykę. Wczoraj odbył się warszawski pokaz "Marii Skłodowskiej-Curie" z udziałem ekipy filmowej. W kinie pojawili się także: Marta Kuligowska, Doda, Małgorzata Foremniak, Karolina Szostak, Lana Nguyen oraz Grażyna Torbicka.

"Maria Skłodowska-Curie" - premiera filmu w Warszawie >>