Piękne paznokcie nie muszą być długie, pomalowane i bogato zdobione. Dłonie mogą prezentować się doskonale nawet bez kropli lakieru. Jednak jak osiągnąć takie rezultaty? I jak pomóc paznokciom w regeneracji? Odpowiedzią jest manicure biologiczny. Prosty, bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który możemy wykonać samodzielnie w domu i w ten sposób odżywić paznokcie. Jeśli jednak wolisz oddać swoje dłonie w ręce profesjonalistów – nie wahaj się. Kosmetyczki bardzo często mają manicure biologiczny w swoich ofertach. Zdecyduj się na niego, zwłaszcza jeśli przed długi czas robiłaś hybrydy lub żele i dostrzegasz, że płytka twoich paznokci nie jest w najlepszym stanie.

Manicure biologiczny a klasyczny – czym się różnią?

O co chodzi z biologicznym manicurem? Przede wszystkim jego podstawowym celem nie jest stylizacja paznokci, a ich regeneracja. Ochrona naturalnej płytki paznokcia idzie jednak w parze ze zdrowym, zachwycającym wyglądem.

Czym manicure klasyczny różni się od biologicznego? Różnice pojawiają się już w podstawowych narzędziach, których używa się do przygotowania paznokci. Manicure biologiczny nazywany jest inaczej bezcążkowym, ponieważ podczas wykonywania tego zabiegu nie używa się żadnych metalowych narzędzi. Zwykłe pilniki zastępowane są szklanymi, a do odsuwania skórek służą drewniane patyczki. Rezygnacja z metalowych, ostrych narzędzi pozwala na bezpieczną pielęgnację – pozbawioną ranek i skaleczeń, które często pojawiają się w wyniku nieumiejętnego wycinania skórek.

Na manicure biologiczny decydują się osoby ze słabymi, rozdwajającymi się i często łamiącymi się paznokciami. Pielęgnacyjny zabieg może pomóc je wzmocnić, a dodatkowo nie obciąża paznokci tak, jak hybrydowe i żelowe stylizacje.

Na czym polega manicure biologiczny i jaka jest jego cena?

Manicure biologiczny polega na zregenerowaniu i odżywieniu paznokci. Często przed pomalowaniem paznokci piłuje się je i odsuwa skórki – jest to wówczas jeden z pierwszych, przygotowujących etapów. Natomiast w manicurze biologicznym to pielęgnacja paznokci odgrywa główną rolę.

W efekcie zyskujemy odżywione i zadbane paznokcie. Możemy je później pomalować, jednak odpowiednio wykonany manicure biologiczny sprawi, że już naturalne paznokcie będą wyglądać pięknie. Ze względu na naturalny efekt wypielęgnowania coraz częściej na ten zabieg decydują się mężczyźni. I nic dziwnego, zadbane dłonie i paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Dlaczego więc nie dać sobie odrobiny relaksu i nie zdecydować się na manicure biologiczny?

Zwłaszcza że cena zabiegu nie jest wysoka – przede wszystkim w porównaniu do stylizacji hybrydowych czy żelowych. Cena manicure’u biologicznego różni się w zależności od miasta czy renomy salonu, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 30-60 zł. Odpowiednio wykonany zabieg trwa w salonie kosmetycznym około 30 minut. Należy go powtarzać tak często, jak potrzebują tego paznokcie – najczęściej co 10-14 dni.

Wykonanie manicure’u biologicznego krok po kroku

Podczas tradycyjnego manicure’u często odsuwa się skórki lub nawet je wycina, chociaż od tego stylistki coraz częściej odchodzą. W manicurze biologicznym ze skórkami postępuje się inaczej – konieczne jest użyciu specjalnego preparatu złuszczającego. Jak wykonać manicure biologiczny?

 1. Dokładnie oczyść paznokieć – jeśli paznokcie tego wymagają, pozbądź się resztek lakieru i wcześniejszych stylizacji.
 2. Użyj dwustronnego pilnika lub gąbki do polerowania, aby wyrównać i usunąć przebarwienia na paznokciach.
 3. Nanieś płyn złuszczający, za pomocą którego pozbędziesz się nachodzących na płytkę skórek.
 4. Usuń pozostałe skórki, używając do tego drewnianego (ewentualnie plastikowego) patyczka. Delikatnie odsuwaj skórki – unikniesz zakażeń i zranień, które mogą się pojawić podczas wycinania.
 5. Nadaj paznokciom ulubiony kształt – skróć je i spiłuj odpowiednio. Kieruj pilniczek tylko w jedną stronę, aby nie doprowadzić do wystrzępienia.
 6. Nanieś na paznokcie odżywkę, która je wzmocni i zregeneruje. Przed nakładaniem odżywki odtłuść płytkę.
 7. Nałóż przezroczysty lakier odżywczy.
 8. Po wyschnięciu lakieru dokładnie wetrzyj olejek pielęgnacyjny w skórki wokół paznokcia i płytkę.

Cały zabieg można uzupełnić o peeling dłoni i nawilżenie ich odpowiednim kosmetykiem lub olejkami, zwłaszcza jeśli zmagasz się z suchą skórą. Oczywiście, zamiast odżywczego lakieru możesz nałożyć zwykły, kolorowy i w ten sposób skończyć manicure biologiczny – zyskując zdrowe i piękne paznokcie.

Jeśli nie masz preparatu złuszczającego, a zależy ci na wykonaniu zabiegu w domu, możesz dokładnie wymoczyć paznokcie w wodzie z delikatnymi olejkami lub mydłem. Zmiękczone skórki będzie można łatwiej odsuwać.

Regularnie, delikatne odsuwane skórki z czasem mogą przestać narastać na płytkę, co jest zdecydowaną zaletą manicure’u biologicznego.

Przeciwwskazania do manicure biologicznego

Ze względu na swoją nieinwazyjność oraz pielęgnujący charakter, manicure biologiczny posiada niewiele przeciwskazań. Wykonywany jest powszechnie wszystkim – kobietom, mężczyznom, a nawet dzieciom. Wszystko dlatego, że wzmacnia słabe, rozdwajające się paznokcie, poprawia kondycję nierównych płytek i w prosty, bezpieczny sposób odżywia paznokcie.

Tak jak i w przypadku wszystkich innych manicurów, zabiegu nie można wykonać w przypadku:

 • stanów zapalnych,
 • ropnych zmian skórnych,
 • reakcji alergicznych,
 • grzybicy paznokci,
 • skaleczeń i ran wokół paznokci,
 • drożdżycy,
 • infekcji opuszków, podpuchnięć, wysypek.

Jak widać, na liście nie ma ciąży. Ciąża jest częstym przeciwskazaniem do wykonywania wielu zabiegów kosmetycznych, jednak w przypadku manicure’u biologicznego, nie ma się czego obawiać. Jak wskazują ekspertki, wśród zabiegów „dla których ciąża nie stanowi przeciwwskazania polecany jest tzw. manicure biologiczny, który nawilża i odżywia płytkę paznokci”. Regenerujące właściwości zabiegu sprawiają, że manicure biologiczny jest wręcz zalecany kobietom ciężarnym, które mogą zmagać się z osłabieniem paznokci.

Czy tak nieinwazyjny i prosty zabieg ma jakiekolwiek wady? Może nie zachwycić osób przyzwyczajonych do spektakularnych efektów. Za pomocą manicure’u biologicznego podkreślimy naturalny wygląd płytki i pomożemy paznokciom w regeneracji, ale to wszystko. Jeśli nie wyobrażasz sobie noszenia naturalnych, krótkich paznokci, manicure biologiczny raczej nie jest dla ciebie. Tym bardziej że poprawa kondycji paznokci nie nastąpi od razu – na pełne odżywienie i regenerację trzeba trochę poczekać. Trudno też połączyć biologiczny manicure z hybrydą – jeśli chcesz skończyć manicure kolorem, sięgnij po zwykły, tradycyjny lakier.

Źródła:

 • O. Czerwińska-Ledwig i in., Potrzeby i problemy kosmetyczne kobiet ciężarnych w wybranych miastach, „Medycyna Rodzinna” 2020, nr 1.
 • E. Małek, Pielęgnowanie kończyn górnych, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.