Jeśli zastanawiasz się nad wytatuowaniem sobie wzoru mandali, najpierw zapoznaj się z charakterystyką symbolu. Odkryj znaczenie mandali, jej historię i funkcje, jakimi się cechuje. Okazuje się, że mandala to nie tylko przyciągający wzrok rysunek – drzemie w niej nieskończona energia.

Czym jest mandala?

Symbol mandali obecnie można znaleźć na koszulkach, torbach czy biżuterii – popkultura sprawiła, że mandala jest powszechnie rozpoznawana i często traktowana wyłącznie jako piękny, fantazyjny wzór. Tymczasem, w swojej historii ściśle wiąże się z kwestiami duchowymi. Mandala ma swoje źródło w wierzeniach hinduskich.

Jak wygląda mandala?

Na mandale składają się figury koła i kwadratu. Oczywiście, to połączenie zawiera w sobie głębokie znaczenie duchowe:

 • koło – symbolizuje to, co transcendentne, niematerialne i niebiańskie. Nawiązuje do nieskończoności.
 • kwadrat – liczba cztery odnosi się do czterech stron świata – świata, który jest skończony, ograniczony i ziemski.

Wzajemne współgranie i integracja obu elementów stanowi podstawową cechę mandali. Dlatego, podczas jej rysowania zwraca się uwagę na to, że zarówno koło, jak i kwadrat, posiadają ten sam koniec i początek. Jedność obu elementów jest niezaprzeczalna.

Rodzaje mandali

Można wyróżnić kilka rodzajów mandali – dzieli się ze względu na ich działanie i funkcje. Mogą cię zainteresować:

 • mandale naprawcze
 • mandale oczyszczające
 • mandale miłości
 • mandale wzmacniające
 • mandale uspokajające
 • mandale sukcesu

Jednak, to nie wszystko. Nie bez znaczenia są kolory, których użyjesz do pomalowania mandali. Każdy z kolorów odpowiada innej czakrze, czyli energetycznemu centrum, które znajduje się w twoim ciele. Natomiast każda czakra nawiązuje do innego życiowego aspektu. Wybór koloru mandali nie powinien być więc przypadkowy – warto świadomie zdecydować się na to, którą czakrę chcemy pobudzić i energetycznie doładować.

Kolory mandali:

 • czerwony – czerwień jest kolorem czakry bazowej, która mieści się w kręgosłupie. Wiąże się z namiętnością.
 • pomarańczowy – odpowiada czakrze pępka i nawiązuje do naszej samooceny i samoakceptacji.
 • zielony – przypisana czakrze serca jest odpowiedzialna za bezinteresowną miłość.
 • żółty – dotyczy niezależności, odpowiada mu czakra splotu słonecznego.
 • fioletowy – zawarty w czakrze korony, która łączy świat duchowy z materialnym, konkretną osobowość z całością wszechświata.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak odblokować czakry, spróbuj medytacji z wykorzystaniem mandali – może okazać się wyjątkowo pomocna i skuteczna. Świadomie wybierz kolory, decydując się na to, który życiowy aspekt potrzebuje obecnie największego wsparcia i oczyszczenia.

Znaczenia mandali

Mandala związana jest z buddyzmem tantrycznym. Najczęściej była wykorzystywana podczas medytacji – rysowanie jej pozwalało wprowadzić się w odpowiedni stan koncentracji. A co więcej, ze względu na to, że „mandala” dosłownie oznacza „okrąg” czy też „centrum”, narysowanie jej traktowane było jako symboliczne zaznaczenie początku kręgu życia. Po skończonej medytacji, mandalę można było zniszczyć, co odpowiadało symbolowi śmierci i przemijalności.

Nie jest to nic szczególnie dziwnego – buddyjscy mnisi zwykle przez wiele godzin przygotowywali wzory mandali (na przykład rysując je na piasku), a następnie przeprowadzali uroczystość, podczas której niszczyli mandale. W ten sposób nawiązywano do biegu życia i jedynej pewnej rzeczy, jaka każdego spotka – śmierci.

Jest to jednak ogólne znaczenie mandali – bardziej szczegółowe zależy od tego, po jaki rodzaj czy typ mandali sięgniemy, czy też za pomocą jakich kolorów ją namalujemy. Co istotne, w przypadku mandali najważniejszy jest nie sam efekt – czyli powstały wzór – a proces rysowania. To podczas niego możesz wejść w stan pełnej uwagi i koncentracji. Dlatego tez uważa się, że mandala stanowi obraz podświadomości osoby, którą ją przygotowała.

Korzyści z rysowania mandali

Jak to się stało, że mandala stałą się popularna w Europie Zachodniej? Psychoanalityk Carl Gustav Jung uznał, że mandala charakteryzuje się działaniem terapeutycznym. Co więcej, stanowi cenną wskazówkę, dzięki której można określić stan psychiczny osoby, którą ją narysowała. W zależności od tego, jak wygląda wzór i z jakich kolorów się składa, w takiej kondycji mentalnej była osoba, która ją stworzyła.

To jednak nie wszystko. Mandale, oprócz tego, że stanowią informację o stanie podświadomości rysującego, mogą pomóc w osiągnięciu szczęścia. Zwraca się uwagę na to, mandala może przynieść:

 • miłość – rysowanie mandali miłości pomoże znaleźć ukochaną osobę lub zadbać o aktualny związek,
 • sukces – wierzy się, że mandala prosperity sprawia, że kariera nabiera rozpędu,
 • spokój – mandale oczyszczające pomagają w osiągnięciu równowagi duchowej i pozbyciu się stresu, lęków i poczucia niepewności,
 • harmonię – istnieją także mandale, za pomocą których łatwiej się uspokoisz, wyciszysz i odnajdziesz wewnętrzny spokój.

Jakby tego było mało, mandale pomagają w oczyszczaniu czakr. Dlatego, jeśli masz problem z zablokowaną czakrą, nie zaszkodzi spróbować pracy z mandalami. Ich działanie może okazać się zbawienne – przede wszystkim dlatego, że rysowanie mandal pozytywnie wpływa na cały organizm. Często wskazuje się na działanie:

 • relaksacyjne
 • uspokajające
 • niwelujące stres
 • dodające energii
 • rozwijające wyobraźnie
 • wzmacniające koncentrację

Nie bez powodu po mandalę sięgają specjaliści arteterapii. Zauważają, że podczas rysowania mandali umysł całkowicie się wycisza i odcina od bodźców, którymi na co dzień jesteśmy bombardowani. Dlatego, jeśli czujesz się przytłoczona newsami, a twój umysł potrzebuje odpocząć od social mediów, zarezerwuj sobie trochę czasu i spróbuj narysować mandalę. Z pewnością się odprężysz.

Rada: wzór mandali może wydawać się trudny i skomplikowany do narysowania od początku do końca. Dlatego, początkującym polecamy sięgnięcie po kolorowanki z mandalą. Mogą okazać się znacznie prostsze, a równie relaksujące.

Mandala jako wzór na tatuaż

Mandale są po prostu piękne – nic więc dziwnego, że zdobywają rzesze fanek, które decydują się wytatuować symbol mandali na swoim ciele. Na co warto zwrócić uwagę, zanim wybierzemy tatuaż ze wzorem mandali?

 • Czy wiesz, co oznacza mandala? Znaczenie i jej symbolika mogą stać się dla ciebie istotne. Dlatego też, warto zapoznać się z historią symbolu, zanim zdecydujesz się na tatuaż. W przypadku znaków, które mają korzenie w innych kulturach, należy z ostrożnością i odpowiednią świadomością podchodzić do wyboru tatuażu.
 • Najpiękniejsze mandale zawierają wiele drobnych szczegółów. Dlatego upewnij się, że wybierasz takiego tatuatora czy tatuatorkę, która sprosta wyzwaniu i umiejętnie przeniesie na twoją skórę każdy, nawet najmniejszy detal. Nie bez znaczenia jest także pełna symetria mandali – nie jest to wzór, który łatwo zaprojektować czy wytatuować.
 • Podstawowe mandale składają się z koła i kwadratu, ale istnieje wiele innych wzorów. Niekiedy wewnątrz mandali umieszcza się rośliny czy nawet zwierzęta – tylko twoja własna fantazja cię ogranicza. Zapoznaj z wieloma różnymi wariacjami na temat mandali, zanim podejmiesz ostateczną decyzję i wybierzesz wzór tatuażu.
 • W przypadku mandal, tak jak już zostało to wyjaśnione we wcześniejszej części artykułu, kolory są wyjątkowo istotne i odwołują się do zawartych w ludzkim ciele czakr. Jednak, bogato zdobiony, pełen ornamentyki tatuaż prawdopodobnie najlepiej będzie wyglądał w czerni. Jeśli decydujesz się na kolor, wybierz maksymalnie dwie czy trzy barwy – w innym wypadku tatuaż może stać się zbyt przytłaczający.
 • Ze względu na mnóstwo szczegółów, tatuaż mandali prezentuje się najlepiej, gdy ma nieco większy rozmiar. Weź to pod uwagę, gdy będziesz wybierać jego wielkość i umiejscowienie. Plecy, kark czy przedramiona to wręcz idealne miejsca na tatuaż z mandalą.