Malachit – właściwości i pochodzenie

Malachit, z chemicznego punktu widzenia, jest blisko spokrewniony z lapis lazuli. Często zakłada się, że jego nazwa pochodzi od greckiego słowa malkos, czyli miękki. Malachit jest w istocie niezwykle miękkim materiałem, ponieważ osiąga on jedynie 4 w skali Mohsa. Należy do gromady węglanów i jest minerałem powszechnie występującym na powierzchni Ziemi. Największe jego złoża możemy znaleźć w Rosji, USA, Australii i na terenie Afryki. Jest niezwykle twardy i ma charakterystyczną zieloną barwę. Jak rozpoznać malachit? Jest to dość proste, ponieważ zmienia swój odcień pod wpływem działania wysokiej temperatury. Jest to dość prosty sposób, aby upewnić się, czy posiadamy oryginalny kamień. 

Malachit od starożytności jest cenionym kamieniem ozdobnym. O jego atrakcyjności decyduje wzorzysta mieniąca się struktura, która ukazuje się po wypolerowaniu. Różne odcienie zieleni układają się w pasy, które przepięknie odbijają światło. Kamień ten wykorzystuje się też nie tylko jako samodzielną ozdobę, ale również do wyrabiania barwnika, tak zwanej zieleni malachitowej.  

Malachit – kolor i wygląd

Malachit występuje zwykle w postaci ciemnobrunatnych (czarnych) nacieków lub skupień nerkowatych. Wypolerowany i używany w celach jubilerskich najczęściej ma przepiękny odcień głębokiej zieleni. Jest kruchy i przeświecający. Różne odcienie koloru układają się w nim na trzy sposoby zależnie od tego, czy ma budowę wstęgową, pasiastą, lub słojową. Może przyjmować najróżniejsze odcienie, od jasnozielonego po niemal czarny. Co ciekawe, malachit bardzo często zostaje w procesie powstawania połączony z innymi kamieniami. Może być poprzerastany na przykład turkusem i chryzokolą, tworząc tzw. eliatyt.

Jak dbać o malachit? Powinien zostać umyty pod chłodną, bieżącą wodą. Nie lubi wysokich temperatur, kwasu i amoniaku. Nie należy też stosować mydła. Po oczyszczeniu kamienia odkładamy go w dobrze naświetlone miejsce i pozwalamy mu naturalnie wyschnąć. Aby malachit przekazał nam swoje dobroczynne właściwości, należy nosić go jak najbliżej skóry. 

Malachit – symbolika magiczna

Znaczenie magiczne malachitu jest bardzo cenione. Przez starożytnych Azteków uważany był za kamień przyciągający miłość, który przy okazji wykazuje właściwości lecznicze. Niektórzy uważają, że może on stymulować zdolność wchłaniania się witamin do krwiobiegu. W magii bywa często wykorzystywany w rytuałach oczyszczających. Dzięki temu pozytywnie wpłynie też na nasz sen i koncentrację. Chętnie sięgają po niego osoby, które dopiero wstępują na swoją ścieżkę rozwoju duchowego i poszukują dla siebie odpowiedniej drogi. W medycynie alternatywnej używa się go do kojenia układy nerwowego. Malachit pomoże nam skoncentrować się na swoich potrzebach i znaleźć odpowiednie rozwiązania, które same wyjdą im naprzeciw.

Malachit jest kamieniem, który przyciąga do nas pozytywne myśli, otwiera nasz umysł na dobre zdarzenia. Sprowadza również miłość - co ważne, wszystkie jej rodzaje, nie tylko miłość romantyczną. Korzystanie z magicznych właściwości tego kamienia poleca się szczególnie osobom, które potrzebują intensywnej regeneracji po długim stresującym, okresie. Jeśli wybierasz się na urlop lub właśnie rozpoczyna się długi weekend, koniecznie załóż biżuterię z malachitem, która pomoże ci szybciej odzyskać siły. Warto wspomnieć też, że jest to minerał, który pozwoli nam łagodnie przejść przez ważne zmiany w życiu oraz sprawi, że w większości będą to zmiany na lepsze. Szczególnie poleca się go osobom zmieniającym miejsce pracy lub stanowisko. 

Malachit – znaki zodiaku, którym pomaga

Znak zodiaku, który szczególnie skorzysta na magicznych właściwościach malachitu to Koziorożec. Osoby spod tego znaku są zazwyczaj bardzo ambitne, inteligentne i wytrwale dążą do swojego celu. Malachit pomoże im uniknąć wypalenia zawodowego oraz sprawi, że szybciej odzyskają siły po intensywnym tygodniu, dzięki czemu od poniedziałku znów będą mogły zdobywać góry. 

Malachit będzie również sprzyjał zodiakalnym Bykom. To spokojne i cierpliwe osoby, które są ciekawe świata i pragną czerpać z życia pełnymi garściami. Jednak jeśli ich energia zostaje zaburzona, mogą łatwo zrobić się drażliwe lub zamknąć się na otoczenie. Aby tego uniknąć, powinny sięgnąć po malachit, który pomoże im pozostać w równowadze.

Malachit – cena, gdzie kupić

Malachit jest bardzo cenionym kamieniem, którego cena bardzo zależy od sklepu, oprawy i wyglądu konkretnego egzemplarza. Pojedynczy okaz możemy dostać już za kilka złotych. Jednak biżuteria z malachitem jest zazwyczaj bardzo okazała, ponieważ by wydobyć naturalne piękno tego kamienia, często sięga się po jak największe bryłki. Większość naszyjników znaleźć możemy w przedziale cenowym od 200 do 300 złotych. Warto wspomnieć też, że jest on kamieniem, z którego chętnie korzystają niszowe sklepy jubilerskie.