Łuszcząca się skóra na twarzy – przyczyny

Łuszczenie się skóry jest problemem nie tylko o wymiarze estetycznym, ale przede wszystkim natury zdrowotnej. Może być spowodowane różnymi czynnikami, a określenie jego źródła jest kluczowym etapem walki o piękną cerę. Pierwszą możliwą przyczyną są uwarunkowania genetyczne i choroby dermatologiczne, na przykład łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Drugą – niewłaściwa pielęgnacja. Źle wypracowana rutyna pielęgnacyjna może skórze przynieść więcej szkody niż pożytku. Na łuszczenie się skóry mogą również wpływać pozornie nieistotne czynniki:
 

  • warunki atmosferyczne (zmiana temperatury, promieniowanie UV)
  • przebywanie w ogrzewanym bądź klimatyzowanym pomieszczeniu
  • codzienny kontakt z detergentami podrażniającymi skórę
  • brak zbilansowanej diety

 
Kiedy sucha skóra na twarzy łuszczy się, nie należy tego ignorować. Problemy dermatologiczne są częstym objawem poważniejszych chorób, jak cukrzyca czy wahania hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy. Przy niepokojącym lub nasilającym się wysuszeniu skóry konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Łuszcząca się skóra na twarzy – domowe sposoby

Łuszcząca się skóra na twarzy jest problemem, z którym niełatwo sobie poradzić. Gdy jego źródłem jest uwarunkowanie genetyczne, prawdopodobnie będzie towarzyszył nam do końca życia. Nie oznacza to jednak, że nie można zminimalizować jego objawów i uczynić go jak najmniej doskwierającym. Na nawilżenie cery zbawienny wpływ mają składniki naturalne. Możemy się o tym przekonać, testując kilka pomysłów na wykorzystanie łatwo dostępnych produktów. Czas urządzić domowe spa!
 

  1.  Awokado – jest bogate w tłuszcze i witaminy A oraz E, które znane są z właściwości antyoksydacyjnych. Maseczka z awokado i miodu pozwoli z nich skorzystać, a przy okazji pozostawi skórę miękką i nawilżoną. Rozgnieciony miąższ wymieszaj z łyżeczką miodu, a gotową pastę nałóż na 15 minut na twarz i dekolt.
  2. Bananmaseczka z banana zawiera w sobie taki sam kompleks witamin, a dodatkowo pomaga w walce z przebarwieniami. Rozgnieć banana i wymieszaj go z łyżeczką jogurtu naturalnego. Maseczkę nałóż na twarz i szyję, pozostaw na 15 minut.
  3. Róża – działanie róży jest przede wszystkim kojące, nawilżające i antybakteryjne. Można ją wykorzystać, przygotowując domowy tonik do twarzy. Najłatwiej zrobić to przy użyciu kawiarki. Kilka garści płatków róży (około 6), wsyp je w miejsce kawy i przygotuj napar. Po ostygnięciu będzie idealnym, naturalnie kojącym i odżywiającym skórę hydrolatem.

 Ten krótki czas trzymania na buzi maseczki warto wykorzystać na wyciszenie się. Oprócz działania naturalnych składników, domowe SPA ma zagwarantować też relaks i pozbycie się nadmiaru stresu, który zawsze niekorzystnie wpływa na kondycję cery.

Łuszcząca się skóra na twarzy – jaki krem pomoże?

Świadoma pielęgnacja i słuchanie potrzeb własnej skóry przyniosą najlepsze efekty w przywróceniu skórze pięknego wyglądu. Łuszcząca się skóra na twarzy domaga się nawodnienia, dlatego najważniejszym celem powinno być przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. Odpowiednio dobrana pielęgnacja zakłada, że różne kosmetyki można stosować na całą twarz lub miejscowo, w zależności od lokalizacji suchych skórek. Łuszcząca się skóra na brodzie może być nawilżana przy użyciu innych składników aktywnych niż łuszcząca się skóra na czole.

Efekty właściwej pielęgnacji powinny pojawić się od razu i natychmiastowo przynieść ulgę. Przed przejściem do doboru odpowiedniej pielęgnacji najlepiej uspokoić najsilniej zaognione stany zapalne. Łuszczenie się skóry często wiąże się z pieczeniem, uczuciem ściągnięcia i zaczerwienieniem. Jeżeli podrażnienie jest bolesne, warto sięgnąć po kosmetyki dla dzieci. Łuszcząca się skóra u noworodka jest popularnym zjawiskiem, a w drogeriach i aptekach dostępne są balsamy łagodzące o delikatnej formule przeznaczonej dla bardzo cienkiej skóry. 

Przy wyborze najlepszego kremu należy kierować się zawartością substancji o działaniu nawilżającym i wspomagającym utrzymywanie wody w komórkach. Doskonale z tym zadaniem poradzą sobie oliwa z oliwek, masło shea, olej jojoba, czy łagodzący pantenol. Warto zwracać uwagę na zawartość gliceryny, mocznika i aloesu, które wykazują działanie hydrofilowe. Krem o takich właściwościach będzie spełniał swoje zadanie kompleksowo – przywróci skórze odpowiedni poziom nawilżenia i zadba o to, by utrzymać wodę w naskórku.

Łuszczenie się skóry na twarzy – jak mu zapobiegać?

Łuszczenie się skóry na twarzy jest sygnałem, dzieje się z nią coś niepokojącego. Najczęściej chodzi o osłabioną barierę hydrolipidową, która jest tarczą oddzielającą naszą buzię od szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak zanieczyszczenia, promienie słoneczne, czy bakterie. By sucha łuszcząca się skóra nie była naszym problemem, nie wolno dopuścić do osłabienia tej naturalnej osłony. Warto wzbogacać codzienną pielęgnację o kosmetyki z ceramidami. Składniki te nazywane są „cementem międzykomórkowym”, ponieważ tworzą rodzaj muru, który chroni skórę przed utratą wody. Silna bariera hydrolipidowa sprawi, że skóra twarzy stanie się odporna na szkodliwe warunki zewnętrzne, a co za tym idzie, nie dojdzie do nadmiernego łuszczenia się naskórka.

Często, widząc suche skórki decydujemy się na zrobienie peelingu. Niestety jest to popularny błąd. Dodatkowe złuszczanie podrażnionej cery może jedynie pogorszyć jej stan i doprowadzić do pojawienia się wyprysków oraz stanów zapalnych. Kosmetyki z kwasami, oprócz kwasu hialuronowego, lepiej zastąpić bogatym serum nawilżającym i odpowiednim kremem