Labradoryt – właściwości i pochodzenie

Labradoryt to wyjątkowy kamień zaliczany do krzemianów. W przyrodzie tworzy skupiska występujących w dużym zagęszczeniu kryształów. Jest kruchy, przezroczysty i ma intensywną barwę. To popularny składnik skał magmowych, zwłaszcza labradorytów i skał metamorficznych. Jego nazwa pochodzi od Półwyspu Labrador, choć skupiska tego szlachetnego kamienia występują również poza nim. Można znaleźć je między innymi w USA, Meksyku, Australii i Finlandii. Pewna jego forma spotykana jest też w Polsce na Dolnym Śląsku w postaci drobnych ziaren migoczących na niebiesko.

Labradoryt – kolor i wygląd

Labradoryt trudno pomylić z jakimkolwiek innym kamieniem, ze względu na intensywność barwy i charakterystyczny efekt migotania nazywany w jego wypadku labradoryzacją. Najczęściej przyjmuje kolor niebiesko-zielony, pojawiają się również tony złote i fioletowe. Może być poprzecinany ciemniejszymi paskami. Zarówno swoje przepiękne barwy, jak i charakterystyczny sposób odbijania światła zawdzięcza zjawisku inkluzji, które polega na przedostaniu się do wnętrza minerału ciała obcego. Związki chemiczne i pierwiastki, które łączą się ze sobą, nadają labradorytom ich wyjątkowy, niemal magiczny wygląd.

Labradoryt surowy na pierwszy rzut oka przypomina zwykły kamień. Łatwo można jednak zauważyć, jak mieni się na charakterystyczne kolory. Może występować też w mniej świetlistej wersji, w której kamień jest matowy, a kolor bardziej jednolity.

Labradoryt jest cenionym materiałem w jubilerstwie i rzeźbiarstwie. Szczególnym uznaniem cieszą się kamienie pochodzące z Finlandii, na których ponoć efekt labradoryzacji jest szczególnie intensywny. Ozdoby z nich wykonane były bardzo modne w XX wieku. 

Labradoryt – znaczenie magiczne

Właściwości magiczne labradorytu zapracowały na jego miano Świątyni Gwiazd. Jest kamieniem, który zamienia lęki, stres i stany depresyjne w entuzjazm, pomaga odzyskać wiarę w siebie i otworzyć się na swoją duchowość. Przyciąga inspiracje i rozjaśnia nasze myśli. 

Labradoryt oczyszcza pole energetyczne, dzięki czemu ponosi naszą samoświadomość. To zaś przekłada się na łatwość skupienia się, umiejętność sprecyzowania swoich celów i osiągniecie ich. Wprowadzi też w nasze życie harmonię i ułatwi kontakty z otoczeniem. Jest kamieniem, który pozwoli nam otworzyć się na nasze wnętrze, dokonać dokładnej analizy naszych potrzeb i przemyśleć nurtujące nas zagadnienia. Jest symbolem ruchu cyklicznego, dzięki czemu pomoże nam odnaleźć swoje miejsce we wszechświecie. 

Działanie labradorytu wpływa również na wyostrzenie się intuicji, pobudza do kreatywnego myślenia i wzmacnia silną wolę. Labradoryt pomoże nam nauczyć się łączenia mądrość intuicyjnej z intelektem. Okaże się również niezastąpiony podczas medytacji. Łączy w sobie energię Słońca i Księżyca, dzięki czemu skutecznie wyrówna Twoje niedobory energetyczne i pomoże osiągnąć wewnętrzny spokój. Spanie z labradorytem wzmocni prorocze sny i pozwoli nam skoncentrować się na potrzebach ducha.

Labradoryt w sferze fizycznej może okazać się pomocny dla oczu i mózgu. Podnosi też sprawność układu kostnego i polecany jest szczególnie osobom cierpiącym na reumatyzm czy artretyzm. Dodaje również energii w sensie fizycznym, dlatego powinny sięgnąć po niego osoby uprawiające sport lub te, które chcą stracić na wadze. Ponadto spowalnia  procesy starzenia.

Labradoryt – znaki zodiaku, które wzmacnia

Znaki zodiaku, którym labradoryt pomoże najbardziej to Skorpion, Lew i Strzelec. 

Skorpion jest znakiem pewnym siebie, często wręcz może być odebrany jako narcyz. Ma silny i nieugięty charakter, a labradoryt pomoże mu nawiązać przyjazne relacje z otoczeniem, które mogłoby odebrać Skorpiona jako zadufanego i wyniosłego. 

Lew ma osobowość gwiazdy, lubi, gdy oczy wszystkich zwrócone są na niego, przez co często może koncentrować się na powierzchowności i przywiązywać zbyt dużą wagę do spraw doczesnych. Dzięki labradorytowi Lwy otworzą się na swoją duchową i emocjonalną stronę. 

Strzelec jest pełen energii i często działa pod wpływem emocji. Gdy równowaga Strzelców zostaje zachwiana, może to skutkować gwałtownością, zniecierpliwieniem, a czasem i  łatwowiernością. Labradoryt pomoże im odzyskać wewnętrzny spokój, ostudzi ich temperament i ułatwi chłodną ocenę sytuacji. 

Labradoryt – cena, gdzie kupić

Labradoryt jest łatwo dostępny, zwłaszcza jako sam kamień - ceny oscylują wokół kilkunastu złotych. Biżuteria z labradorytem może być bardzo droga zależnie od oprawy. Ceny zaczynają się od około 30 złotych, a kończą na kilkuset. Prost wisiorek ze srebra z pojedynczym kamieniem kosztuje około 150 złotych. 

Labradoryt jest popularnym materiałem jubilerskim, dlatego biżuterię i ozdoby z niego wykonane znaleźć można w większości sklepów, zwłaszcza internetowych.