Współcześnie lotos powszechnie występuje w zachodniej popkulturze. Niewiele osób zdaje się pamiętać znaczenie rośliny związane z hinduską czy buddyjską duchowością. Kwiatem lotosu ozdabia się elementy garderoby, maty do jogi czy domowe akcesoria. Równie często lotos wybierany jest jako wzór tatuażu. Zanim się jednak na niego zdecydujesz, poznaj jego symbolikę i zakorzenione w duchowości znaczenie.

Jak wygląda kwiat lotosu?

Kwiat lotosu przyciąga swoim delikatnym i subtelnym wyglądem, chociaż nie tylko za jego sprawą postrzegany jest jako oryginalna, interesująca roślina. Okazuje się, że lotos potrafi zakwitać nawet przez 1300 lat, co może zadziwiać. Co więcej, niektóre źródła podają, że lotos potrafi wyrosnąć z ziaren mających ponad 3000 lat.

Zwykle rośnie na obszarach bagiennych. Wyrasta z dna jeziora, a jego liście i kwiaty unoszą się na tafli wody. Z tego też powodu, jego korzenie są wyjątkowo długie i bardzo mocne – nie jest łatwo je uszkodzić czy przerwać. Lotos może kojarzyć ci się z lilią wodną – to skojarzenie jest jak najbardziej zasadne, bo kwiat lotosu to po prostu jeden z rodzajów lilii.

Ze względu na to, że lotos potrafi wyrosnąć w trudnych dla innych roślin warunkach, traktowany jest jako wyjątkowy kwiat. Nie straszne mu kanały czy muł – każdą przestrzeń ożywia swoim pięknem.

Co istotne, każdego wieczoru zamyka swoje płatki i chowa się pod wodą, aby następnie wynurzyć się o wschodzie słońca. Posiada samooczyszczające, hydrofobowe właściwości, dzięki którym potrafi pozbyć się błota czy brudnej wody ze swoich kwiatów. Z tego powodu zawsze wygląda zachwycająco.

Lotos ma dość szerokie, rozłożyste płatki, które każdego poranka unoszą się ku górze. Choć kojarzony jest z bielą, kwiaty lotosu przybierają także inne barwy – na przykład różowe lub żółte.

Co symbolizuje kwiat lotosu?

Lotos jest wyjątkowo istotną rośliną dla Wietnamczyków – traktowany jest przez nich jako kwiat narodowy. Symbol lotosu znajduje się także na fladze Indii. Co więcej, i w kilku innych krajach Azji umieszcza się dekoracje z lotosu podczas istotnych uroczystości narodowych. Skąd jednak wzięła się sława lotosu? Dlaczego wiąże się go z podniosłością i okazałością? Istnieje kilka wyjaśnień – co istotne, niemal wszystkie znaczenia lotosu są pozytywne.

Co oznacza kwiat lotosu?

Boskość

Wierzy się, że z kwiatu lotosu narodził się Budda. Znaczenie lotosu wiąże się więc z boskością, pięknem i nieskazitelną czystością. Lotos składa się z ośmiu płatków, a każdemu z nich przypisany jest inny, ważny dla buddyzmu element. Nie można też zapomnieć o pozycji lotosu, w której najczęściej przedstawia się wizerunek Buddy. Nie ma żadnych wątpliwości, że lotos stanowi ważny symbol dla religii buddyjskiej i odwołuje się do boskiej doskonałości.

Długowieczność

Lotos ma istotne znaczenie także w hinduizmie – wiąże się go z bóstwami Brahmy i Wisznu. Kwiat lotosu miałby symbolizować ich nieśmiertelność. Dodatkowo, wyznawcy hinduizmu postrzegają lotos jako amulet przyciągający bogactwo i szczęście, symbol długiego i pełnego spełnienia życia.

Harmonia

Bez wątpienia uwagę przyciąga symetryczność płatków lotosu – dlatego też lotos postrzegany jest jako wyraz harmonii, porządku, równowagi duchowej, a zarazem delikatności.

Kobiecość

Kwiat lotosu wiązany jest także z kobiecością – to za jego pomocą symbolicznie ukazywano kobiece piękno. Co więcej, według hinduizmu lotos zawiera w sobie kosmiczną, kobiecą energię, za pomocą której narodziły się istotne dla tej religii bóstwa.

Oświecenie

Oprócz tego, wskazuje się, że znaczenia lotosu kojarzone są z takimi wartościami jak wolność, mądrość czy dojrzałość. Ściśle wiąże się go z oświeceniem – fakt, że lotos potrafi się samooczyszczać, traktowany jest jako wyraz pozbycia się wszelkich negatywnych życiowych aspektów i spojrzenie w jasną, świetlistą przyszłość.

Odrodzenie

Ze względu na to, że każdego poranka lotos wyłania się na powierzchnię, traktowany jest jako znak odrodzenia, ponownych narodzin.

Niewinność

Zwłaszcza biały kwiat lotosu traktowany jest jako wyraz niewinności i czystości.

Regeneracja

Nie sposób nie wspomnieć o pozycji lotosu – jednej z podstawowych asan w jodze, za pomocą której często wchodzi się w stan relaksacji i medytacji. Padmasana, bo tak nazywa się tę pozycję, sprzyja odprężeniu i odpędzeniu negatywnej energii. Znaczenie lotosu w jodze wiąże się więc z regeneracją – zwłaszcza układu nerwowego – oraz dogłębnym, duchowym rozwojem.

Lotos – zastosowanie

Kwiat lotosu można kojarzyć z produktami pielęgnacyjnymi – roślina posiada działanie nawilżające, dlatego nie jest zaskoczeniem, że często czerpie się z jej dobroczynnych właściwości.

Co ciekawe, przez lata używano lotosu w medycynie naturalnej. Uważa się, że ma właściwości przeciwgorączkowe, moczopędne czy relaksujące.

Znaczenie kolorów kwiatu lotosu

Kolory także mają znaczenie dla symboliki tej niezwykłej rośliny. W zależności od tego, jaką barwę kwiatu lotosu wybierzemy, inaczej powinniśmy odczytywać związany z nim przekaz.

 • biały – przede wszystkim symbolizuje duchowe oświecenie, co można połączyć z czystością intencji, oczyszczeniem i harmonią. Wskazuje się, że biel może być także wyrazem zwycięstwa nad swoją naturą i dowodem na poskromienie instynktów.
 • niebieski – w przypadku błękitu przede wszystkim podkreśla się duchowość – to ona staje się nadrzędna, znacznie ważniejsza od ziemskiej materii. Niebieski lotos może także symbolizować mądrość.
 • różowy – najczęściej na różowy kwiat lotosu decydują się wyznawcy hinduizmu, jest to symbol Buddy. Chociaż, można znaleźć powiązanie różowego lotosu z romansem, przywiązaniem czy relaksem.
 • czerwony – namiętność, pasja i miłość – takie znaczenie zawiera w sobie czerwony kwiat lotosu.
 • fioletowy – fioletowe płatki lotosu odwołują się do mistycyzmu i transcendencji, chociaż zwraca się także uwagę na kwestie związane z bogactwem, szlachetnością czy prawdą.
 • czarny – to jedyny kolor, jaki utożsamiany jest z negatywnym znaczeniem lotosu. Czarny lotos miałby symbolizować wyrafinowanie, krzywdę oraz śmierć.

Tatuaże w kształcie kwiatu lotosu

Wiesz już, co oznacza kwiat lotosu? Znaczenie rośliny oraz symbolika jego kolorów mogą pomóc ci zdecydować się na tatuaż i wybrać taki wizerunek lotosu, który najbardziej będzie odpowiadał twoim gustom i pasował do osobowości. Wybór lotosu tatuażystów z pewnością nie zdziwi – od lat ten wzór mocno osadzony jest w trendach. Zwłaszcza kobiety niezwykle często decydują się na ten symbol.

Jednak interesujący wygląd to nie wszystko. Wiele osób decyduje się wytatuować sobie kwiat lotosu, wierząc, że ten symbol:

 • doda im odwagi i pewności siebie,
 • będzie stanowił wyraz wolności i mądrości,
 • wpłynie oczyszczająco czy odprężająco,
 • pomoże osiągnąć wewnętrzną, duchową harmonię.

Innym, często wybieranym wzorem na tatuaż, ściśle związanym z wierzeniami wschodnich religii, jest mandala. Znaczenie tego symbolu także warto poznać, zwłaszcza przed podjęciem decyzji o tatuażu. Co ciekawe, niektórzy decydują się na połączenie mandali i kwiatu lotosu – kompozycja tych dwóch wzorów może stanowić ciekawą inspirację na tatuaż.

Oczywiście, i w tym przypadku nie bez znaczenia pozostają kolory. Zarówno lotos, jak i jego barwa, niosą wiele znaczeń – weź to pod uwagę, zanim zdecydujesz się na kolorowy tatuaż. Zwłaszcza, że wzór zawierający wiele detali i drobnych szczegółów może wydawać się przytłaczający w wielokolorowej wersji.

Gdzie najczęściej tatuuje się kwiat lotosu?

Oczywiście, wiele zależy od tego, na jakiej wielkości tatuaż się decydujemy. Mniejsze wzory będą świetnie wygląda na stopie czy w okolicach nadgarstka. W przypadkach większych tatuaży dobrze wybrać:

 • plecy
 • kark
 • przedramiona
 • uda

Wyjątkową popularnością cieszy się tatuowanie lotosu pod biustem – w połączeniu z delikatnym ornamentowym wzorem, lotos będzie prezentował się wyjątkowo subtelnie.