Prawdopodobnie po raz pierwszy spotkali się w klubie i zaiskrzyło pomiędzy nimi tak szybko, że zaledwie po kilku miesiącach znajomości postanowili wziąć ślub. Małżeństwo Kurta Cobaina i Courtney Love przepełnione było skandalami, narkotykami i zdradami. Historia ich miłości jest gotowym scenariuszem na film, który niestety nie miałby szczęśliwego zakończenia... 

Kurt Cobain i Courtney Love – pierwsze spotkanie

Kurt Cobain i Courtney Love

Courtney Love niegdyś uchodziła za blondwłosą piękność, która śmiało stawiała swoje kroki w branży muzycznej. Była ambitna i zorientowana na cel – wiedziała, co chce osiągnąć i konsekwentnie do tego dążyła, kreując przy tym dość skandaliczny wizerunek. Lidera zespołu Nirvana po raz pierwszy spotkała w 1991 r. w klubie Hollywood Palladium. Imprezowała wówczas m.in. ze znanym dziennikarzem muzycznym - Everettem True. Niezbyt przejmowała się swoim wyglądem. Po latach wspominano, że miała wówczas brudne blond włosy, rozmazany makijaż i podarte rajstopy, była pijana i głośno chwaliła się swoimi licznymi podbojami miłosnymi ze sławnymi osobami. Swoim zachowaniem zwróciła uwagę Kurta Cobaina, który podszedł do niej i od razu chciał ją poznać. Według jednej z wersji artystka miała nazwać muzyka dupkiem i uderzyć go w brzuch.

Wedle innej wersji Kurt i Cobain poznali się nieco wcześniej, bo już w 1990 r. i nie w klubie Hollywood Palladium, a w Satyricon w Portland. Artystka miała zwrócić uwagę wokaliście Nirvany na jego podobieństwo do… Dave'a Pirnera (nie wiadomo czy był to komplement, czy zniewaga). Tym raczej nie zdobyła jego serca, ale sprawiła, że chciał ją bliżej poznać. Ich pierwsze spotkanie zakończyło się upojną nocą w hotelowym apartamencie.

Kurt Cobain i Courtney Love – szybki ślub

Podobno początkowo Kurt Cobain nie traktował zbyt poważnie swojej relacji z Courtney Love. Łączył ich tylko namiętny seks i tak miało pozostać, ponieważ muzyk skupiony był przede wszystkim na rozwoju swojej kariery i daleki był od chęci zakładania rodziny. Wokalistka jednak nie dawała za wygraną, dzięki czemu udało jej się zdobyć serce lidera Nirvany. Była ona entuzjastką romantycznych gestów. Pewnego razu podarowała artyście pudełko w kształcie serca, w którym umieściła…list miłosny i głowę porcelanowej lalki. To zainspirowało Kurta do stworzenia hitu - "Heart Shaped Box", który przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, kawałek Nirvany. Wcześniej muzyk zdecydowanie nie chciał tworzyć poważnego związku z Courtney Love. Była ona niezwykle absorbującą osobą, a do tego odważną, szczerą, wygadaną i nieznoszącą kompromisów. To z jednej strony pociągało Kurta, z drugiej zaś strony odwracało jego uwagę od muzyki, na której wtedy mu najbardziej zależało. Co ciekawe, Courtney Love wielokrotnie później podkreślała, że była wówczas bardzo natarczywa, a złośliwi komentowali nawet, że zostawiła swoją godność za drzwiami.

Bez względu na środki piosenkarka osiągnęła swój cel i uwiodła lidera zespołu Nirvany. Zaledwie po kilku miesiącach związku całkowicie stracił dla niej głowę. Stała się dla niego całym światem, co niestety zaczęło odbijać się negatywnie na jego zespole. Był szczęśliwy i każdą wolną chwilę chciał spędzać ze swoją ukochaną. W jednym z wywiadów przyznał nawet, że mógłby porzucić zespół dla Courtney, co oczywiście nie spodobało się członkom zespołu. Wkrótce parę okrzyknięto drugimi Yoko Ono i Johnem Lennonem. Porównanie miało to jednak drugie dno – uważano, że artystka rozbije Nirvanę, tak jak Yoko Ono rozbiła The Beatles. Cały świat usłyszał o Courtney wówczas, gdy Kurt gościł w brytyjskim programie „The World” i zanim po raz pierwszy na żywo w telewizji wykonał on "Smells Like Teen Spirit", powiedział słynne zdanie, które później było wielokrotnie cytowane. Chodzi o: „Courtney Love – wokalistka grupy popowej Hole – rżnie się najlepiej na świecie”.

Zaledwie po kilku miesiącach związku Courtney Love i Kurt Cobain postanowili sformalizować swój związek. Było to spore zaskoczenie dla znajomych pary. Podobno członkowie Nirvany próbowali przekonać lidera grupy, że tak poważny krok jest błędem. To jednak nie osiągnęło zamierzonego efektu. W konsekwencji na jego ślubie pojawił się tylko perkusista zespołu David Grohl, reszta, w tym m.in. najlepszy przyjaciel Kurta - Krist Novoselic, nie został zaproszony. Na ślubie Courtney ubrana była w długą, białą i półprzeźroczystą sukienkę w bieliźnianym stylu. Z kolei Kurt na ślub włożył… zieloną piżamę.  Uwagę przykuwał jej lekko zaokrąglony brzuszek. Szybko wyszło na jaw, że artyści spodziewają się dziecka. Pół roku po uroczystości na Hawajach przyszedł na świat owoc ich miłości, córka - Frances Bean.

Kurt Cobain i Courtney Love – w szponach nałogu

Kurt i Courtney tworzyli osobliwe małżeństwo, które z całą pewnością nie można było nazwać nudnym i stabilnym. Oboje mieli silne charaktery i byli żądni wrażeń. Niestety oboje stosunkowo szybko zaczęli sięgać po narkotyki, a ich styl życia nie zmienił się nawet po narodzinach córki. Często bywali też bohaterami artykułów, a ich zdjęcia umieszczano na okładkach popularnych magazynów. Zwykle jednak pisano o nich w negatywnym kontekście, zwłaszcza o Courtney Love - media okrzyknęły ją femme fatale, która uwiodła lidera Nirvany i sprowadziła go na złą drogę i była z nim tylko dla pieniędzy. Nikt nie patrzył na to, że gdy zaczęli się spotykać Nirvana i Hole były równie popularne. Wina za wszystkie skandale z udziałem pary była przypisywana artystce, co oczywiście budziło jej sprzeciw. Prawdopodobnie wynikiem tego była płyta Courtney o znaczącym tytule „Bring Me the Head of Lynn Hirschberg”.

Zarówno Courtney, jak i Kurt popadli w szpony nałogu narkotykowego. Media pisały nawet, że artystka brała heroinę będąc w ciąży. Jednak prawdopodobnie to on był bardziej uzależniony. Narkotyki pomagały mu uciekać od presji otoczenia i przytłaczającej sławy. Ona kilkukrotnie miała prosić go o porzucenie nałogu, jednak sama też walczyła z uzależnieniem. Zaledwie dwa tygodniach po narodzinach córki para straciła prawo do opieki nad nią. Malutką Frances Bean zajęła się wówczas siostra Courtney. To zmobilizowało Courtney i Kurta do pracy nad sobą i kilka tygodni później ponownie tworzyli kompletną rodzinę.

Kurt Cobain i Courtney Love – tragiczny koniec ich historii miłosnej

Związek Kurta i Courtney przepełniony był burzliwymi kłótniami, po których najczęściej namiętnie się godzili. Oboje skazywali siebie nawzajem na emocjonalny rollercoaster. Po pojawieniu się na świecie ich córeczki artystka coraz częściej zaczęła nalegać na zmianę ich stylu życia. Sam Cobain 30 marca 1994 zgłosił się kliniki W Los Angeles na odwyk. Wytrzymał w nim jedynie dwa dni, po czym zdecydował się na ucieczkę. 3 kwietnia Courtney wynajęła prywatnego detektywa by pomógł odnaleźć muzyka. 8 kwietnia elektryk, odnalazł ciało Curta Cobaina w pomieszczeniu nad garażem obok jego domu. Śledczy ustalili, że śmierć nastąpiła 3 dni wcześniej, a za przyczynę podano postrzał w głowę. Obok wokalisty znaleziono też strzykawki oraz list pożegnalny wyjaśniająycy samobójstwo. "Od lat nie ekscytuje mnie ani słuchanie, ani pisanie muzyki. Z tego powodu mam tak silne poczucie winy, że trudno mi wyrazić je słowami. Chodzi o to, że nie mogę was nabierać. (...) Największą zbrodnią, jaką mógłbym popełnić, byłoby zniechęcenie ludzi do mojej twórczości udawaniem, pozorowaniem, że doskonale się bawię. (...) Nie mogę się uwolnić od poczucia winy i frustracji, od empatii dla wszystkich. Tyle w was dobra i po prostu za bardzo kocham ludzi. Tak bardzo, że jest mi zbyt... smutno i czuję się mało wrażliwy oraz niewdzięczny... Więc pamiętajcie: lepiej ze sobą skończyć, niż stopniowo odchodzić w cień". 

Kurt Cobain i Courtney Love – kontrowersje wokół śmierci wokalisty

Wieść o samobójczej śmierci Kurta Cobaina zaszokowała cały świat. Wiele osób nie uwierzyło w nią i oskarżało Courtney Love o morderstwo swojego męża. Jako potencjalny motyw zbrodni podawano pieniądze – po śmierci Kurta stała się właścicielką pokaźnego majątku i zyskała prawo do wszystkich piosenek Nirvany, zaś w przypadku rozwodu dostałaby zaledwie ułamek fortuny. Courtney konsekwentnie zaprzeczała tym doniesieniom i pogrążyła się w żalu po stracie męża. Popadła też w nałóg narkotykowy i straciła prawa do opieki nad swoją córką. Trafiła w końcu na odwyk i gdy już wszyscy myśleli, że udało jej się wyjść na prostą, to znaleziono przy niej narkotyki. Artystka próbowała też wrócić na scenę, ale nigdy nie udało jej się powtórzyć swojego sukcesu z lat 90. Chciała nawet popełnić samobójstwo.

Pomimo że od śmierci Kurta Cobaina minęło już prawie 20. lat Courtney nigdy nie ułożyła sobie życia na nowo i nie wyszła ponownie za mąż. Wciąż twierdzi, że lider zespołu Nirvana był miłością jej życia. Obecnie nadal pojawia się w przestrzeni publicznej i żyje po swojemu.

Kurt Cobain i Courtney Love – kim jest ich córka Frances Bean?

Frances Bean Cobain i Courtney Love, 2015 rok

Frances Bean – córka Kurta Cobaina i Courtney Love – od najmłodszych lat żyła na świeczniku. Miała zaledwie dwa tygodnie, gdy po raz pierwszy została odebrana rodzicom, ponieważ ci nie umieli się nią odpowiednio zająć. Gdy miała rok pojawiła się na słynnej gali MTV, a dwa lata, gdy jej słynny ojciec popełnił samobójstwo. Głównie wychowała ją babcia – matka Kurta Cobaina i ciocia – siostra Courtney Love. Swoje imię zawdzięcza piosenkarce Frances McKee z zespołu The Vaselines.

Pierwsze lata swojego życia Frances Bean spędziła Seattle i Los Angeles, uczęszczając do najlepszych prywatnych szkół. Następnie studiowała sztukę i próbowała swoich sił w modelingu i aktorstwie. Odrzuciła propozycję roli w „Alicji w kranie czarów” Tima Burtona i ostatecznie postanowiła zająć się sztuką. W 2010 r. stworzyła własną kolekcję sztuki, a w kolejnych latach została producentką filmu HBO o życiu jej ojca. Odziedziczyła 37% majątku po liderze zespołu Nirvana i to ona, a nie jak mogłoby się wydawać Courtney Love, kontroluje prawa do wykorzystywania wizerunku Kurta Cobaina.

Historia relacji Frances Bean z matką jest dość burzliwa. Nigdy nie utrzymywały bardzo bliskich relacji i jeśli wierzyć plotkom przez kilka lat w ogóle się do siebie nie odzywały. Gdy Frances miała 17 lat postanowiła wyprowadzić się od matki i zamieszkać ze swoją babcią. Obecnie jednak relacje te są poprawne i Frances od czasu do czasu pokazuje się ze swoją matką.

Frances Bean jest bardzo aktywna na Instagramie – jej profil obserwuje niemal 2 mln osób. Sprzed laty walczyła z uzależnieniami i depresją. Teraz chętnie mówi o swojej walce z chorobą, chcąc przekazać innym swoją siłę. Często mówi też o swoim ojcu – Kurcie, którego nigdy nie dane było jej bliżej poznać.

Frances Bean Cobain i Courtney Love, 2000 rok