Kultowe torebki

Niektóre znane są od lat, inne dopiero powstały, ale już zostały mianowane "it-bags". Z kultowymi torebkami wiążą się już całe anegdoty, takie jak ta z Jane Birkin, która podróżując, zapragnęła mieć dużą skórzaną torbę i z tym marzeniem podzieliła się z Jeanem Louisem Dumasem. Dzięki tej rozmowie, dziś szalejemy za "jej torebką" od Hermèsa (więcej na ten temat pisałyśmy tutaj>>). Teraz do tej historii dopisał się ciąg dalszy. Po ponad 30 latach od powstania pierwszego modelu Birkin, sama pomysłodawczyni odcięła się proponowania "Birkin Croco" - ze względu na drastyczny sposób pozyskiwania skóry z krokodyla (zobacz>>).

Niektóre torby zawdzięczają swoją sławę tym, ze założyła je jakaś gwiazda, inne owiewa mroczna tajemnica. Niektóre są znane przez bardzo wymagające zapisy. Na wybrane modele trzeba w końcu czekać kilka lat! Cena większości it-bags może przyprawić o zawrót głowy, a marzenia o nich - o bezsenność. Cytując bohaterów filmu "Diabeł ubiera się u Prady" można stwierdzić, że o niektóre z nich "miliony dziewczyn dałoby się zabić".

1. Kultowe torebki: Chloé Faye, Chloé Drew

fot. mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Pod sterami Clare Waight Keller w domu mody Chloé powstały dwie torebki, które spokojnie można dopisać do listy it-bags. Modele Faye i Drew stały się chyba najchętniej fotografowanymi akcesoriami w 2015 roku (zobaczcie same na Instagramie!). Obie inspirowane były latami 70., a tym samym retro estetyką boho. Co najważniejsze, są łatwo rozpoznawalne, do czego niewątpliwe przyczyniają się metalowe aplikacje, pasują do wszystkiego i są stosunkowo tanie (!) jak na kultowe torebki. 

Ceny: Chloé Faye około 5 300 zł, Chloé Drew około 4 600 zł. 

Kultowe torebki Chloé nosi między innymi Chiara Ferragni i polska blogerka Alicja Zielasko.

Kultowe torebki Chloé nosi między innymi Chiara Ferragni i polska blogerka Alicja Zielasko, fot. instagram @alicezielasko, @chiaraferragni, kolaż ELLE.pl

2. Kultowe torebki: Chanel 2.55c, Classic Flap, Chanel Boy

Chanel 2.55c, Classic Flap, Chanel Boy, fot. mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Tej torebki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Chanel 2.55c została zaprojektowana przez samą Coco Chanel w lutym 1955 roku (stąd jej nazwa) i jest uznawana za... jedną z najstarszych it-bag. Była inspirowana witrażami i kolorem szkolnego mundurka. Ma specjalne kieszeń - na pieniądze i taką, w której Coco podobno trzymała listy miłosne. Do produkcji w 2005 roku - po 50 latach od jej stworzenia, wdrożył ją ponownie Karl Lagerfeld. W 1980 roku powstała jej wersja z zamknięciem ze skrzyżowanymi literkami CC - nazywamy ją “Classic Flap". Modele: 2.55c i Classic Flap noszą między innymi Katy Perry, Alexa Chung, Kate Moss i Diane Kruger. Chociaż nadal są (bardzo) "in", po piętach w rankingu najbardziej znanych torebek francuskiego domu mody depcze im słynny Boy. To chyba najbardziej pożądany "chłopak" na świecie.

Kate Moss, fot. East News

U nas ten model promuje między innymi blogerka Jessica Mercedes.

Cena: Chanel 2.55c - jej ceny zaczynają się od około 16 000 zł, wersja Extra Mini kosztuje około 8000 zł, Chanel Boy - około 20 000zł.

Kultowe torebki: Chanel 2.55c, Classic Flap, Chanel Boy, fot. instagram.com/chiaraferragni, nstagram.com/jemerced, kolaż ELLE.pl

3. Kultowe torebki: Balenciaga MOTORCYCLE

Balenciaga MOTORCYCLE, fot. mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Chociaż zdawałoby się, że cienka i lekka skóra, która posłużyła do wykonania prototypu tej torby to zaleta, w praktyce okazało się zupełnie inaczej. Nicholas Ghesquière przyznał, że kiedy stworzył ją w 2000 roku, została odrzucona przez zarząd Balenciagi, właśnie przez to, że była za miękka. Pewnie gdyby nie Kate Moss i inne modelki, które od razu się w niej zakochały, Motorcycle Bag nigdy nie ujrzałaby światła dziennego.

Cena: 3848 – 6020 zł

Kate Moss, Chiara Ferragni, fot. East News, instagram.com/chiaraferragni, kolaż ELLE.pl

4. Kultowe torebki: Monogram Saint Laurent Tassel Satchel

Kultowe torebki: Monogram Saint Laurent Tassel Satchel

Chociaż Hedi Slimane zabrał słowo "Yves" z nazwy francuskiego domu mody, najbardziej kultowe torebki Saint Laurent to te ze złotym YSL. Podobno zapewniają tak duże zyski dla marki, że mimo skróconej nazwy, firma nie chciała zrezygnować ze sprzedaży znanych akcesoriów z pełnym logo. Najbardziej pożądana it bag z kolekcji Saint Laurent? To ta ze złotym albo srebrnym łańcuchem. Nosi ją między innymi blogerka i stylistka Amanda Shadforth z Oracle Fox blog.

Cena: około 8 000 zł

Monogram Saint Laurent Tassel Satchel, fot. mat. prasowe, instagram.com/oraclefoxblog, kolaż ELLE.pl

5. Kultowe torebki: Alexander Wang Rocco i Rockie

fot. mat. prasowe

Powstała w 2009 roku i z robiła wielką karierę. Skórzana torbę, która wygląda jak elegancka wersja treningowego worka projektant ozdobił ćwiekami. Swoją torbę od Wanga ma między innymi Mary-Kate Olsen, Jennifer Love Hewitt, Nicky Hilton i blogerka Julie Hammer.

Cena: około 6 000 zł

Jennifer Love Hewitt, Nicky Hilton i blogerka Julie Hammer. ze swoimi torebkami Wanga, fot. East News, instagram.com/julieghammer, kolaż ELLE.pl

6. Kultowe torebki: CÉLINE Luggage 

Kultowe torebki: CÉLINE Luggage, fot. mat. prasowe

Zaprojektowała ją Phoebe Philo w 2010 roku i od tej pory jest jedną z najbardziej pożądanych torebek. Oprócz tego, że jest poręczna i duża ma jeszcze jedną ważną zaletę - można ją personalizować. Klientki mają możliwość wybrania dowolnych kolorów i "złożenia" z nich swojej wymarzonej it bag.

Noszą ją między innymi: Claudia Schiffer, Leighton Meester, Chiara Ferragni, Gwyneth Paltrow, Kate Upton i siostry Olsen.

Cena około 7740 – 10 750 zł 

Kultowe torebki: , fot. East News, instagram.com/chiaraferragni, kolaż ELLE.pl

7. Kultowe torebki: Louis Vuitton Speedy

Kultowe torebki: Louis Vuitton Speedy, fot. mat. prasowe

Bezsprzecznie torba ikona. Zaprojektował ją Georges Vuitton w 1932 roku, a nosiła sama Audrey Hepburn. Od tamtej pory miała wiele wersji - występowała w różnych kolorach, nosiła kolorowe wzory, a nawet pokochała graffiti. Chociaż pierwotna z Monogramem Canvas jest na pewno najbardziej znana i... najchętniej podrabiana. Żeby zaradzić temu problemowi, kupując torbę Louis Vuitton Speedy w salonie możesz zamieścić na niej swoje inicjały. Tak jak to zrobiła Adriana Lima, Jessica Biel i Miranda Kerr.

Cena około 2464 – 8383 zł

Chiara Ferragni ma spersonalizowaną nie tylko swoją torebkę LV, ale takze walizki, fot. instagram.com/chiaraferragni

Kultowe toebki: Louis Vuitton Twist MM 

Ostatnio dużą popularnością wśród torebek francuskiego domu mody cieszy się model Twist MM. Pokochała go między innymi: Chiara Ferragni, Miranda Kerr, Alicja Zielasko.

Kultowe toebki: Louis Vuitton Twist MM, fot. instagram.com @chiaraferragni, mirandakerr, alicjazielasko, mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Cena: około 15 500 zł 

8. Kultowe torebki: Hermès Birkin

Kultowe torebki: Hermès Birkin, fot. mat. prasowe

Zaprojektował ją Jean-Louis Dumas w 1984 roku na życzenie Jane Birkin. Jej marzenie o pojemnej i szykownej torbie spełniło się i od tej pory można ją kupić w butikach Hermès. Jest bezsprzecznie jedną z najlepiej rozpoznawalnych torebek na świecie. Kochają ją gwiazdy, między innymi Victoria Beckham, Katie Holmes i Olivia Palermo. My też!

Niedawno o modelu Birkin zrobiło się ponownie głośno za sprawą modelu Croco. Sama Jane Birkin sprzeciwiła się produkcji jej ze skóry krokodyla i nie chce sygnować jej swoim nazwiskiem (przytaj o tym więcej tutaj>>).

Cena 21 770 – 477 000 zł

Kultowe torebki: Hermès Birkin, fot. East News, Instagram.com/chiaraferragni, kolaż ELLE.pl

 9. Kultowe torebki: Lady Dior

 Kultowe torebki: Lady Dior, fot. mat. prasowe

Zaprojektowano ją w 1995 roku. Od tamtej pory zdążyła już się pokazać w różnorodnych odsłonach i kolorach: może być ozdobiona haftami i łańcuszkiem, wykonana z krokodylej skóry albo mieć print zebry.

Lady Dior noszą gwiazdy, miedzy innymi Marion Cotillard, Monica Bellucci, Penélope Cruz, kochała ją także Lady Di - podobno miała w swojej szafie wszystkie jej modele.

Cena 5 883 – 22 896 zł

 Kultowe torebki: Lady Diorfot. Imaxtree, mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

10. Kultore torebki: Valentino Chain Schoulder Bag 

 Kultore torebki: Valentino Chain Schoulder Bagfot. mat. prasowe

Zyskała dużą popularność w okresie mody na ćwieki. Jest idealnym połączeniem grunge'owej nuty z elegancją. Występuje w różnych rozmiarach i kolorach - nawet dżety ma nie tylko srebrne albo złote (do wyboru są między innymi błękitne, brązowe i czarne). Noszą ją między innymi Amanda Shadforth, Chiara Ferragni i Jessica Mercedes.

Cena koło około 6 200 zł

 Kultore torebki: Valentino Chain Schoulder Bag, fot. instagram.com/chiaraferragni,instagram.com/jemerced, instagram.com/oraclefoxblog, kolaż ELLE.pl