Od lat zwraca się uwagę na przepaść dzielącą kobiecą i męską piłkę nożną. Gdyby zapytać przeciętnego kibica, kim jest Alexia Putellas, pewnie nie znałby poprawnej odpowiedzi. A mniejsze zainteresowanie przekłada się na kwestie finansowe. Zeszłoroczny raport FIFA wykazał, że 70% żeńskich klubów piłki nożnej ponosi straty, a najlepsze zawodniczki mogą tylko pomarzyć o zarobkach zbliżonych do kolegów z czołówki rankingów.

Co ciekawe, na początku ubiegłego wieku sytuacja wyglądała kompletnie inaczej. Żeński futbol cieszyły się dużą popularnością, ale dobrą passę przerwały bezpodstawne teorie o rzekomym złym wpływie gry w piłkę nożną na zdrowie i moralność. Dziś kobieca piłka nożna odzyskuje utraconą pozycję. Zaledwie kilka miesięcy pobito rekord frekwencji, kiedy ponad 91 tysięcy osób obejrzało na żywo mecz FC Barcelony z Realem Madryt. Sukcesem okazały się również tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet. Liczba telewidzów wzrosła o ponad 58% w porównaniu do poprzednich edycji EURO, a przed angielskimi stadionami ustawiały się długie kolejki.

Księżniczka Charlotte wpiera reprezentację Anglii w piłce nożnej kobiet

Tłumy na trybunach nikogo nie dziwiły, bo reprezentantki gospodarzy radziły sobie nad wymiar dobrze. W finale na Wembley pokonały Niemki 2:1. Po wczorajszym zwycięstwie podopieczne Sariny Wiegman-Glotzbach są na ustach wszystkich kibiców. Okazuje się, że przed ostatnim meczem „Lwice”, bo taki przydomek nosi narodowa drużyna Anglii, mogły liczyć na wyjątkowe wsparcie księcia Williama i księżniczki Charlotte.

Na kilka godzin przed ostateczną walką o trofeum EURO 2022 na profilach książęcej pary pojawiło się urocze nagranie. Ojciec z córką zwrócili się do piłkarek, składając życzenia pomyślności w starciu z reprezentacją Niemiec. Chcemy życzyć »lwicom« powodzenia dzisiejszego wieczora, radziłyście sobie niesamowicie w turnieju, a my trzymaliśmy za was kciuki przez cały ten czas” – powiedział do kamery książę William. Księżniczka dodała na koniec: „Powodzenia, mam nadzieję, że wygracie, pa!”, a następnie pomachała w stronę obiektywu. 

Wideo natychmiast uzbierało tysiące polubień i komentarzy. Reprezentantki Anglii podziękowały za doping, a fani nie szczędzili komplementów pod adresem księżniczki. Zwracali uwagę na jej pewność siebie i z zachwytem pisali o jej relacji z ojcem.

Z informacji udostępnionych przez Pałac Kensington wynika, że Charlotte od dawna interesuje się piłką nożną. Być może pasję odziedziczyła po ojcu, który aktywnie działa w ramach angielskiego związku piłkarskiego i jest stałym bywalcem meczów. W zeszłym miesiącu następca tronu wziął udział w treningu „lwic” i przekazał piłkarkom słowa córki: „Charlotte chciała, żebyście wiedziały, że jest naprawdę dobra w strzelaniu goli. Powiedziała: »Proszę, powiedz im o tym«. Jest początkującą gwiazdą!”.

Córka Kate i Williama nie byłaby pierwszym członkiem rodziny królewskiej profesjonalnie uprawiającym sport. Choć trzeba przyznać, że brytyjskich royalsów kojarzymy raczej z zamiłowaniem do jazdy konnej i gry w polo. Wystarczy wspomnieć o księżniczce Annie, która wstąpiła na igrzyskach olimpijskich w dyscyplinie jeździeckiej. Czy księżniczka Charlott ma szansę zerwać z tradycją i zrobić karierę na murawie?