W czwartek świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Elżbiety II. W kolejnych dniach tysiące poddanych wyszło na ulice, aby oddać hołd monarchini i okazać wsparcie rodzinie królewskiej. Trawniki w londyńskich parkach przysłoniło morze kwiatów, a wnukowie królowej w towarzystwie swoich małżonek odbierali bukiety z rąk żałobników zebranych pod Pałacem Buckingham.

Zgodnie z zasadą „The king is dead, long live the king!” najbliżsi krewni władczyni nie mogą przeznaczyć zbyt wiele czasu na opłakiwanie bolesnej straty i muszą niezmiennie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jednym z nich jest utrzymywanie kontaktu z opinią publiczną, który coraz częściej przyjmuje postać postów w mediach społecznościowych. Już w dniu odejścia królowej światło dzienne ujrzało oficjalne oświadczenie księcia Karola. Z kolei w piątek nowy król przemówił do narodu i publicznie wyraził wdzięczność za matczyną miłość i wierną służbę ojczyźnie.

Wzruszające orędzie króla Karola III po odejściu Elżbiety II >>

Księżniczka Anna zabiera głos po śmierci królowej Elżbiety II

Teraz swoimi wspomnieniami i przeżyciami dzielą się kolejni royalsi. Wczoraj na oficjalnym profilu Windsorów pojawił się wzruszający wpis autorstwa księżniczki Anny. Jedyna córka królowej Elżbiety II wyznała, że trwała przy matce w ostatnich godzinach jej życia i podziękowała Brytyjczykom za troskę.

„Miałam szczęście dzielić z moją najdroższą Matką ostatnie 24 godziny jej życia. Zaszczytem i przywilejem było towarzyszenie jej w końcowej podróży. Bycie świadkinią miłości i szacunku okazywanych przez tak wielu w tych chwilach było zarówno źródłem pokory, jak i pocieszenia.

Te wspomnienia będą łączyć nas wszystkich. Pragnę podziękować każdemu, kto odczuwa naszą stratę. Być może to uświadomiło nam, jak bardzo jej obecność i wkład w naszą tożsamość narodową braliśmy za pewnik.

Jestem również bardzo wdzięczna za wsparcie i zrozumienie dla mojego drogiego brata Karola, który przejmuje obowiązki monarchy.

Mojej matce, Królowej, dziękuję”.