Księżniczka Anna jest bez wątpienia nietuzinkową postacią. Wielu zainteresowało się jej osobą dopiero po obejrzeniu serialu „The Crown” – to za sprawą produkcji, inspirowanej życiem brytyjskiej rodziny królewskiej, przypomniano sobie o tym, jak wyjątkowa jest księżniczka Anna.

W młodości krytykowana za buntowniczość, w późniejszych latach słynęła z ostrego języka. Zarzucało się jej oziębłość, podejrzliwie oceniano nietypowe (jak na członka rodziny królewskiej) zachowanie. Dzisiaj docenia się jej „normalność” i oszczędność – media chwalą księżniczkę Annę za jej pełne skromności zachowania.

Księżniczka Anna i jej kariera sportowa

Księżniczka Anna, 1980 rok.

Co wielu może zaskakiwać, księżniczka Anna brała udział w Igrzyskach Olimpijskich. Jest pierwszą członkinią rodziny królewskiej, która może poszczycić się karierą olimpijską. Trenowała jeździectwo, o czym z pewnością wiedzą fani Ewy Bem – wokalistka w jednej ze swoich piosenek śpiewa: „I znów księżniczka Anna spadła z konia”.

Chociaż treningi faktycznie mogły wiązać się z wieloma trudami, księżniczce Annie udało się zdobyć mistrzostwo Europy w 1971 i 1975 roku. W pełni poświęcała się treningom, nieco zaniedbując obowiązki związane z reprezentowaniem królewskiej rodziny. Chociaż w pewnym momencie była druga w sukcesji do tronu, wolała zajmować miejsce na uboczu i nie często udzielała się publicznie.

Ile lat ma księżna Anna?

Księżniczka Anna i królowa Elżbieta, 1969 rok.

Księżniczka Anna, córka Elżbiety II, urodziła się w 1950 roku. Ze względu na to, że w linii sukcesyjnej wyprzedzali ją męscy krewni – bracia, ich dzieci i wnuki – obecnie zajmuje 16 pozycję w kolejce do korony.

Co warte wspomnienia, księżna Kate i książę Willliam zadbali o to, aby płeć nie wpłynęła na sukcesję ich dzieci. Zniesiono zasadę męskiej primogenitury, dlatego też zaledwie siedmioletnia księżniczka Charlotte obecnie zajmuje trzecią pozycję w linii sukcesji. Jest pierwszą kobietą w brytyjskiej rodzinie królewskiej, która ma takie same szanse na zajęcie tronu, jak jej bracia.

Księżniczka Anna, chociaż ma już 72 lata, wciąż pozostaje wyjątkowo aktywna. Postrzega się, że jest najbardziej zapracowana spośród całej rodziny królewskiej. Pomimo swojego wieku, nie myśli o emeryturze.

Co robi księżniczka Anna?

Księżniczka Anna i Kate Middleton, 2022 rok.

W młodości zajmowała się sportem, dzisiaj patronuje Brytyjskiej Organizacji Olimpijskiej i jest członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nie są to jednak jedyne organizacje, które wspiera – okazuje się, że księżniczka Anna patronuje ponad 300 różnym stowarzyszeniom. Żeby je wszystkie odwiedzić potrzebuje 180 dni w roku.

Jak sama zauważa, bycie częścią rodziny królewskiej wiąże się z określonymi obowiązkami – księżniczka Anna nie ma zamiaru ich uniknąć, a wręcz przeciwnie. Wzorem matki, królowej Elżbiety II, chce jak najlepiej spełnić powierzoną jej służbę.

Czym jeszcze zajmuje się księżniczka Anna? Wielka Brytania, ale i nie tylko, dumna jest z jej działalności charytatywnej na rzecz dzieci. W 1990 roku ówczesny prezydent Zambii nominował ją do Pokojowej Nagrody Nobla – przede wszystkim doceniono organizację charytatywną księżniczki Anny Save the Children.

Czy księżniczka Anna ma męża?

Księżniczka Anna i Mark Phillips, 1973 rok.

Wskazuje się, że w czasach swojej młodości księżniczka Anna nie stroniła od romansów. Potrafiła jednak zadbać o dyskrecję, dzięki czemu media przede wszystkim skupiły się na miłosnych podbojach jej brata, Karola. To jego związki przyciągały uwagę tłumu – księżniczka Anna mogła umawiać się z kolejnymi mężczyznami bez wiedzy paparazzi.

Jednak gdy w 1973 roku wzięła ślub, uwaga mediów w pełni się na niej skupiła. Mężem księżniczki Anny został Mark Phillips. Aż do ślubu księżnej Kate i Williama, ceremonia zaślubin Anny i Marka cieszyła się największą oglądalnością – aż 500 mln widzów obejrzało ich Royal Wedding.

Niestety, małżeństwo księżnej Anny nie przetrwało. Para w 1989 roku ogłosiła separację, a w 1992 zdecydowała się na rozwód. Nie bez powodu 1992 rok królowa Elżbieta II nazwała annus horribillis – w tym samym roku rozwód ogłosił obecny król Karol oraz książę Andrzej, czyli bracia księżniczki Anny. Na rozwód księżniczki Anny prawdopodobnie miał wpływ romans z Timothym Laurencem, z którym wkrótce później Anna wzięła ślub. Małżeństwo trwa do dziś.

Księżniczka Anna i Timothy Laurence, 2010 rok.

Księżniczka Anna – dzieci

Księżniczka Anna i Zara Phillips, 2019 rok.

Z pierwszym mężem księżna Anna miała dwójkę dzieci. Syna Petera urodziła w 1977 roku – był to pierwszy z wnuków królowej Elżbiety. Cztery lata później na świat przyszła córka Zara. Co istotne, po ślubie księżna Anna odmówiła przyjęcia tytułów szlacheckich, które zaproponowała jej i jej mężowi królowa. To skutkowało tym, że dzieci księżniczki Anny mogły być wychowane tak samo, jak pozostali, brytyjscy obywatele.

Córka księżniczki Anny, Zara Tindall, wyjawiła „The Times”, że czuje się szczęściarą. Chociaż pochodzi z rodziny królewskiej, miała normalne dzieciństwo, za co będzie zawsze wdzięczna matce.

Prawdopodobnie Zara może podziękować rodzicom także za zaszczepienie w niej pasji do jeździectwa. W 2012 roku córka księżniczki Anny zdobyła srebrny medal olimpijski – dzisiaj częściej kojarzona jest ze swoimi sportowymi sukcesami niż z rodziną królewską.

Księżniczka Anna – moda

Księżniczka Anna, 2021 rok.

Mówienie o modzie w kontekście księżniczki Anny może budzić zdziwienie. Chociaż zwykle wymienia się księżniczkę Annę jako tę członkinie rodziny królewskiej, która wyglądem w ogóle nie była zainteresowana, moda jest dla niej istotna. Jej styl doceniają czołowi projektanci.

Podobnie jak matka nie bała się sięgać po jaskrawe kolory czy przyciągające wzrok nakrycia głowy. Jednak, równie dobrze czuje się w kowbojkach i jeansach, czy zwykłej marynarskiej koszulce – luźny styl dobrze koresponduje z charakterem księżniczki Anny.

Co warte podkreślenie, księżniczka Anna od lat nosi te same ubrania. Sprzeciwia się fast fashion i szybko zmieniającym się trendom – wypracowany i niezmieniony styl to coś, co z pewnością ją wyróżnia, ale i świadczy o ogromnej świadomości i pewności do swojego gustu. Ostatnio księżniczka Anna włożyła strój, który miała na sobie także... 40 lat temu! Zdaje się, że takim podejściem inspiruje się księżna Kate, która również kilkukrotnie sięga po tą samą kreację.

Księżniczka Anna – kontrowersje

Księżniczka Anna, 1973 rok.

Fakt, że księżniczka od dekad nosi te same ubrania wzbudził przede wszystkim pozytywne emocje. Natomiast, wiele innych wyróżniających się zachowań księżniczki spotkało się z różnym odbiorem…

Swego czasu nazywano ją The Royal Rudeness – zwracano uwagę, że jest niegrzeczna i niezbyt życzliwa. Fakt, że księżniczka Anna stroniła od kamer sprawił, że nie była ulubienicą Wielkiej Brytanii, chociaż ostatnimi czasy wzbudza wśród podwładnych coraz więcej sympatii.

W 2019 roku księżniczka Anna nie podała dłoni na powitanie Donaldowi Trumpowi. Nagranie z tego wydarzenia obiegło Internet. Oczywiście, tłumaczono się, że to wyłącznie pomyłka. Internauci potraktowali jednak jej zachowanie jako wyraz (często podzielanej) niechęci do ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj kontrowersje wzbudzają komentarze, jakich udziela księżniczka Anna. Angielska prasa rozpisuje się o tym, jak odnosi się do innych członków rodziny królewskiej – uważa, że William i Harry charakteryzują się emocjonalnym podejściem, natomiast księżną Dianę postrzegała jako osobę, dla której nad wyraz liczyła się sława. Popularność z pewnością nie ma znaczenia dla stroniącej od uwagi mediów księżniczki Anny.