Na rynku wydawniczym pojawia się sporo nowości. Nie brakuje wśród nich publikacji poruszających trudne tematy i w przystępny sposób wyjaśniających skomplikowane zjawiska zachodzące w naszych głowach. Nie każdy bestseller jest jednak równie wartościowy, dlatego warto śledzić opinie i ranking książek psychologicznych, by wyłapać prawdziwe perełki. Dobrym pomysłem jest także sięganie po starsze tytuły. Poniższa lista uwzględnia i nowości, i uznane, nadal aktualne książki sprzed kilku lat.

Książki psychologiczne o zachowaniach ludzkich

Książki psychologiczne warte przeczytania to między innymi tytuły, skupiające się na różnego typu zachowaniach ludzkich: zarówno w perspektywie jednostki, jak i społeczeństwa. Nie jesteśmy doskonali, a naszymi codziennymi postępkami kierują w dużej mierze nawyki, automatyzmy oraz traumy z przeszłości. Jak je zrozumieć? Czy można je zmienić? Odpowiedzi warto poszukać w poniższych tytułach.

 • Daniel Kahneman - "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym"

Żadne zestawienie książek psychologicznych nie może obejść się bez tej przełomowej publikacji. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zrozumieć, od czego zależy ludzki umysł, jak pozbyć się uprzedzeń i w jaki sposób unikać fałszywych analiz. Autor skupia się na dwóch systemach myślenia: pierwszym - intuicyjnym i emocjonalnym oraz drugim - wolniejszym, a przez to bardziej logicznym. To dla Kahnemana punkt wyjścia do wyjaśnienia, dlaczego popełniamy życiowe błędy i nie potrafimy przewidywać konsekwencji własnych zachowań. Z tej książki można dowiedzieć się także, w jaki sposób myślowe pomyłki wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie lub kłócimy się z partnerem.

 • Roberto Cialdini - "Wywieranie wpływu na ludzi"

To kolejny światowy bestseller i obowiązkowa pozycja w biblioteczce miłośnika psychologii. Książka ta przez niektórych określana jest mianem podręcznika manipulacji, przede wszystkim dlatego, że z wiedzy tu zgromadzonej korzystają studenci dziennikarstwa, zarządzania, marketingu, reklamy czy kierunków nauczycielskich. Cialdini pokazuje, w jaki sposób można wpływać na decyzje innych osób, jak manipuluje nami otoczenie i jak można się przed tym skutecznie bronić. Wiedza poparta została przykładami z życia wziętymi.

 • Chris Barez-Brown - "Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie"

Tę książkę polecić można osobom, którym od pewnego czasu towarzyszy w życiu poczucie stagnacji. Autor przekonuje, że - aby ruszyć z miejsca - wystarczy powalczyć z własnymi nawykami i rutyną, oddalić się od schematów i doświadczać. Kiedy wyostrza się świadomość, człowiek przestaje reagować odruchowo, zaczyna podchodzić do działań z rozmysłem i celowością. W książce znajduje się wiele technik i metod pracy nad uważnością.

 • Dale Carnegie - "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi"

Ta pozycja to prawdziwa biblia zachowań międzyludzkich. Napisała została z myślą o ludziach biznesu, ale przedstawione w niej sytuacje oraz metody działania z powodzeniem odnieść można także do życia rodzinnego i towarzyskiego. Praktyczne wskazówki i prosty język sprawiają, że wiedza prezentowana jest w sposób niezwykle przystępny.

Książki psychologiczne o szczęściu

Zdaniem wielu, ciekawe książki psychologiczne to takie, które ułatwiają zrozumienie samego siebie, ale jednocześnie pozwalają odmienić życie. Mimo że szczęścia nie da się nauczyć teoretycznie, warto poznać kilka zasad, które przybliżą nas do jego osiągnięcia.

 • Mirosław Kofta, Teresa Szustrowa - "Złudzenia, które pozwalają żyć"

Czy dążąc do szczęścia jesteśmy racjonalni? Czy dostrzegamy siebie takimi, jakimi jesteśmy w rzeczywistości? Czy nasze sądy na własny temat to wyraz dobrego samopoczucia i spełnienia, a może przejaw samooszukiwania się? Książka autorstwa Mirosława Kofty i Teresy Szustrowej to publikacja starsza, ale nadal aktualna. Pokazuje, jak często nasze szczęście oparte jest jedynie na złudzeniach i w jaki sposób możemy je urealnić. Mimo że miejscami język publikacji jest trudny dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z psychologią, warto skupić się na tej lekturze.

 • Paul Waltzlawick - "Jak być nieszczęśliwym"

Pod tym nieco ironicznym tytułem ukrywa się naprawdę dobra książka psychologiczna, z której - za pośrednictwem anegdot - czytelnik dowie się, że fakt bycia nieszczęśliwym to efekt podejścia do napotykanych w życiu wyzwań. Lekka i zabawna pozycja konstrukcyjnie zasadza się na gotowych receptach na nieszczęście, które w rzeczywistości odpowiadają faktycznym działaniom wielu ludzi.

 • Emily Esfahani Smith - "Znajdź w życiu sens"

"Znajdź w życiu sens" pozornie nie jest książką o szczęściu. Autorka uświadamia czytelnikowi, że w rzeczywistości daje ono niewiele. Liczy się poczucie przynależności, własna tożsamość oraz cel w życiu. Robin Williams był jednym z najlepszych hollywoodzkich aktorów, mężem, ojcem, osobą sławną i majętną. Mimo to popełnił samobójstwo. To tylko jedna z opowiedzianych przez Emily Esfahani Smith historii. Wśród opowieści nie brakuje także tych pokazujących, jak przekuć traumę w coś dobrego, odnaleźć sens, a może i szczęście...

 • Janusz Czapiński - "Psychologia szczęścia"

Książka polskiego psychologa ma dość zaskakujący podtytuł. Brzmi on: "Kto, kiedy, dlaczego kocha życie i co z tego wynika, czyli nowa odsłona teorii cebulowej". Janusz Czapiński jest psychologiem społecznym, nic więc dziwnego, że w swojej publikacji opisuje szczęście jednostki przez pryzmat szczęścia ogółu. Pokazuje, w jaki sposób historia III Rzeczypospolitej wpłynęła na każdego z nas i co z tego wynika.

Książki psychologiczne o emocjach

Panowanie nad emocjami to umiejętność pożądana przez większość z nas, szczególnie, że uczucia bywają źródłem niepokojów oraz głębokiej frustracji. Sama lektura nie załatwi sprawy, ale dobre książki psychologiczne wyjaśniają, skąd biorą się nasze reakcje, w jaki sposób wyrażać swoje oczekiwania i jak kontrolować to, co dzieje się w naszym wnętrzu.

 • Daniel Goleman - "Inteligencja emocjonalna"

To absolutna podstawa i jedna z najbardziej przydatnych książek z dziedziny psychologii, jakie kiedykolwiek powstały. Jej tematem są relacje międzyludzkie - kluczowe dla większości aspektów naszego życia. Goleman pokazuje, że kontrola emocji, wytrwałość i empatia są kluczowe w osiąganiu celów.

 • Dale Carnegie - "Jak przestać się martwić i zacząć żyć"

To druga już książka tego autora w naszym zestawieniu. Tym razem treść publikacji koncentruje się na szkodliwym nawyku martwienia na zapas. Tutaj także nie brakuje obrazowych przykładów oraz praktycznych zasad wartych zastosowania dla uspokojenia życia. Szczególnie skorzystają z tej wiedzy osoby narażone na silny stres.

 • Rafael Santandreu - "Być szczęśliwym na Alasce. Silny umysł odporny na życiową niepogodę"

To przezabawna i napisana prostym językiem książka, opisująca trzyetapowy program kontrolowania emocji. Autor udowadnia, że nawet niesprzyjające warunki zewnętrzne nie będą w stanie nas pokonać, jeśli tylko zapanujemy nad tym, co dzieje się w naszej głowie. Każdy rozdział rozpoczyna się krótką anegdotą, wprowadzającą w temat, a kończy podsumowaniem, ćwiczeniami i zadaniami dla czytelnika.

Książki psychologiczne o związkach

Książki o związkach cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego. Mimo że sprawa dotyczy nas osobiście i mamy na jej temat komplet informacji, budowanie szczęśliwych i harmonijnych relacji międzyludzkich to trudna sztuka. Psychologiczne publikacje pozwalają nabrać dystansu, przedstawiając ogólne zasady, które później możemy wykorzystać.

 • Richard Schwartz - "To na siebie od zawsze czekasz. Magiczna Kuchnia relacji i miłości pełnej odwagi"

Richard Schwartz to psychoterapeuta, twórca własnego systemu terapeutycznego. Uważa on, że często wchodzimy w relacje, chcąc wypełnić własne emocjonalne ubytki. Szukamy kogoś, kto zaopiekuje się niedopracowanymi częściami naszej osobowości. O tym właśnie opowiada ta książka. Autor pokazuje, w jaki sposób unikać pułapek zmieniania kogoś na siłę i odcinania się od trudnych uczuć.

 • Bogdan Wojciszke - "Psychologia miłości"

"Psychologia miłości" to wielokrotnie wznawiana książka, podejmująca temat miłości z perspektywy psychologii społecznej. Autor odsłania mechanizmy rządzące przepływem uczuć, pokazuje, w jaki sposób zauroczenia wpływają na nasze zachowanie i myślenie. Przedstawia także kolejne etapy miłości, ilustrując je wynikami badań. Bardzo ciekawe fragmenty poświęcone są różnicom w odczuwaniu u kobiet i mężczyzn.

 • Zbigniew Lew-Starowicz - "O zazdrości i innych szaleństwach miłości"

Ta książka to wywiad-rzeka przeprowadzony przez Krystynę Romanowską z największym polskim autorytetem w dziedzinie seksuologii. Miłość stanowi punkt wyjścia do dalszych rozważań, poświęconych temu, jak jedno z najpiękniejszych uczuć może zamienić się w obsesję. Przykłady pokazują, że od najwznioślejszych emocji do chęci zemsty jest bardzo niedaleko, a droga wiedzie przez zazdrość.

 • John Grey - "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus"

Ta książka w latach 90. XX wieku sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, a CNN uznało ją za najlepsze dzieło non-fiction dekady. Siła tego tekstu to prosty język i skuteczne rozwiązania najczęściej spotykanych na gruncie damsko-męskim problemów. John Grey wyjaśnia, na czym polegają różnice między kobiecą a męską wizją związku, podpowiadając jednocześnie, w jaki sposób rozładować wynikające z tego napięcia.

Dobre książki psychologiczne – forum

Polecane książki psychologiczne pojawiają się także na tematycznych forach internetowych. Osoby udzielające się na nich śledzą nowości wydawnicze i dzielą się swoimi wrażeniami z lektury, co sprawia, że zdecydowanie warto poszukiwać w takich miejscach inspiracji. Oto kilka wypowiedzi czytelników:

 • "Ostatnio przeczytałam "Psychoterapię egzystencjalną" Irvina Yaloma. To chyba najlepsza książka z psychologii, jaką miałam do tej pory w ręku. Yalom opisuje problemy wynikające z braku konfrontacji z własną wolnością (w naszych czasach - nadmiarem wolności), samotnością i skończonością życia. Pisze bardzo jasno, ma ciepły styl, pełen historii jego autentycznych pacjentów". [MonikaRomanowska, goldenline.pl/grupy]
 • "Kochać z otwartymi oczami" Jorge Bucay. Ciekawa książka o tym, aby budować związek opierając się na możliwych zmianach kobiety i mężczyzny. Powinniśmy pokochać to, co nas różni, a nie na siłę wymagać zmian. Mój ulubiony cytat: Być zakochanym - to kochać podobieństwa, a kochać - to zakochiwać się w różnicach". [Kamilla D., familie.pl]
 • Polecam „Człowiek o 24 twarzach”. Tylko jest to bardziej przedstawiona historia mężczyzny (na faktach), który cierpiał na osobowość wielkoraką, w tym m.in. lesbijkę, Żyda i nauczyciela. Czyta się bardzo szybko i poniekąd przyjemnie, bo wkrada się wątek kryminalny, gdyż jedna z tych osobowości popełniania przestępstwo". [Yies, vinted.pl]