Książę Harry w styczniu wydał swoją książkę-pamiętnik "Spare" (w polskiej wersji językowej "Ten drugi"), w której zawarł swoje wspomnienia. To szczera autobiografia, w której nie brakuje krytyki monarchii czy bardzo prywatnych - często wręcz szokujących - opowieści z życia Mountbattena-Windsora. W związku z niedawną premierą książę wciąż udziela wywiadów promujących książkę, a jeden z ostatnich miał miejsce podczas transmisji na żywo z doktorem Gabor Maté. Harry podczas rozmowy opowiedział o różnych aspektach swojej przeszłości, takich jak zażywanie narkotyków czy dzieciństwo (w kontekście tego, jakim ojcem jest sam), a także o swoim obecnym życiu. 

Książę Harry do napisania autobiografii zatrudnił ghostwritera. Teraz utytułowany pisarz i dziennikarz tłumaczy się z błędów w książce>>

"Z pewnością przez całe moje życie, przez całe moje młodsze lata, zawsze czułem się nieco inny niż reszta mojej rodziny" opowiedział książę. Przyznał też, że kiedy próbował zachowywać się, tak jak czuje, wielokrotnie słyszał: "Nie bądź sobą, wróć do tego, kim powinieneś być".

Gdy zeszło na temat zdrowia psychicznego, doktor zauważył, że Harry może mieć zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia koncentracji uwagi (ADD), zaburzenia lękowe i depresję. Maté dokonał wstępnej diagnozy rozmawiając ze swoim gościem i czytając o nim wcześniej. Zauważył, że wiele z tych problemów może mieć korzenie w dzieciństwie i być związanych ze śmiercią matki Harry'ego, księżnej Diany. Książę przyznał wówczas, że jego własny terapeuta zdiagnozował mu już PTSD.

Podczas ponad godzinnej rozmowy poruszono też temat książki "Spare", zerwania z rodziną królewską, korzyści z bycia autentycznym i doświadczeń związanych z rasizmem oraz związku z Meghan Markle.

Książę Harry: „Chciałbym pogodzić się z ojcem i z bratem”. Ex-royals promuje swoją autobiografię wywiadami dla CBS i ITV>>