Nazwa naukowa krwawnika pospolitego - achillea millefolium - pochodzi od imienia Achillesa (achillea) i tysiąca liści (millefolium). Jest głęboko odżywiającą i uzdrawiającą rośliną, którą można stosować do łagodzenia obolałych mięśni, leczenia siniaków i oczyszczania skóry. W historii był znany jako środek leczący rany, który może zatrzymać krwawienie. 

Jest to zioło, które rośnie dziko na polach, zapuszcza korzenie w słabej glebie, jest odporne na trudne warunki pogodowe i wytrzymałe. Chociaż jest znany jako krwawnik pospolity, jego właściwości pospolitymi nazwać nie można.  

Krwawnik - właściwości

Krwawnik z natury ma właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że tak skutecznie leczy rany. Kwiat i liść działają rewitalizująco na skórę i mogą być destylowane do hydrozoli lub olejków stosowanych w środkach oczyszczających, serum, tonikach, kremach nawilżających, maseczkach i balsamach. Krwawnik pobudza krążenie, działa jak tonik i środek łagodzący. Może znaleźć się w twojej apteczce, kuchni i łazience.

Wachlarz możliwości wykorzystania krwawnika jest bardzo szeroki, gdyż w naturalny sposób pomaga on oczyszczać i odtruwać organizm, działa rozkurczająco, wspomaga procesy trawienne oraz skutecznie przyspiesza gojenie ran i łagodzi stany zapalne. 

Hibiskus - właściwości i znaczenie. Dlaczego uznawany jest za symbol pożądania i wyjątkowy afrodyzjak?>>

Krwawnik w medycynie ludowej

W medycynie ludowej stosowano go przy kuracjach wzmacniających, odtruwających, przy dolegliwościach wątroby, trzustki, śledziony, żołądka i jelit. Wierzono, że ziele krwawnika poświęcone wśród innych roślin w wieńcu na Boże Ciało, może pomóc w leczeniu anemii, a nawet gruźlicy. Napar z krwawnika podawano z miodem i mlekiem jako środek wyjątkowo odżywczy i wzmacniający. Jego liście siekano drobno i spożywano w okresie wiosennym na surowo lub w formie herbat oczyszczających krew. Krwawnik podawano również zwierzętom wiejskim w celu usunięcia pasożytów przewodu pokarmowego.

Magiczne właściwości krwawnika

Krwawnika używa się do wróżenia i zaklęć miłosnych oraz w zaklęciach mających na celu skontaktowanie się z konkretną osobą lub odnalezienie jej. Herbatę z krwawnika można również pić przed wróżeniem, aby pomóc umysłowi skupić się na konkretnej sprawie i uniknąć rozproszenia uwagi. Jest szczególnie przydatna w komunikacji niewerbalnej z ukochaną osobą, a w chwilach kryzysowych może pomóc tobie i twojemu partnerowi spojrzeć na problem z punktu widzenia drugiej osoby.

Jednak to nie wszystko: niektórzy uważają, że powieszenie pęku krwawnika nad łóżkiem w noc poślubną ma zapewnić trwałą miłość przez siedem lat. Ten sam efekt ma dodanie go do bukietu lub wiązanek pary młodej.

W dawnych czasach wieszanie pęku krwawnika nad kołyską miało chronić dziecko przed czarownicami próbującymi ukraść jego duszę; używało się go również jako talizmanu dla kobiet w ciąży. Krwawnik rozsypany na progu zapobiegał wejściu do domostwa niepożądanych duchów.

Krwawnik a ezoteryka

Krwawnik pomaga powstrzymać falę przeciążenia sensorycznego, zwłaszcza tym, których energetyczne granice zostały naruszone w wyniku przemocy słownej lub fizycznej. Nazwa krwawnik pochodzi od staroangielskiego słowa garwe oznaczającego "studnię z włóczniami", czyli uzdrowiciela ran zadanych bronią. Krwawnik leczy nawet najgłębsze skaleczenia (co odzwierciedlają jego pierzaste, głęboko wycięte liście) i był używany na całym świecie do leczenia ran odniesionych w walce.

Z tego powodu ta niezwykła roślina, której łacińska nazwa brzmi achillea millefolium, jest znana jako tysiąclistne ziele Achillesa, a jak wiadomo Achilles, wielki grecki wojownik, uczył się sztuki uzdrawiania u centaura Chirona, archetypowego symbolu rannego uzdrowiciela. Krwawnik zamyka energetyczne rany i przywraca właściwe granice w taki sam sposób, w jaki leczy rany ciała fizycznego.

Siemię lniane - efekty regularnego picia przez miesiąc>>

Herbata z krwawnika

Na co działa napar z krwawnika? Większość osób pije go nie ze względu na smak, ale na korzyści lecznicze, które zapewnia. Stosuje się go przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach przewodu pokarmowego, tj. niestrawnościach, nudnościach, wzdęciach czy nieżytach i stanach zapalnych. Warto sięgać po niego również, aby pobudzić apetyt lub uregulować zaburzony cykl menstruacyjny. 

Herbata z ziela krwawnika ma gorzki, ziołowy smak i jest praktycznie pozbawiona słodyczy. Dla zniwelowania mało przyjemnego smaku, można ją jednak odrobinę posłodzić miodem oraz dodać cytrynę. 

Jak zrobić herbatę z krwawnika

  1. Do kubka wsyp 1 łyżeczkę świeżego lub suszonego krwawnika. Zalej 250 ml wrzącej wody.
  2. Zaparzaj herbatę przez 7-10 minut lub dłużej, aby wydobyć wszystkie magiczne i lecznicze właściwości krwawnika. Upewnij się, że parzysz ją wystarczająco długo, aby miała jak najwięcej smaku, ale postaraj się nie przesadzić, bo będzie stawała się coraz bardziej gorzka.
  3. Odcedź kwiaty i pij czystą ciepłą herbatę powoli, delektując się każdym łykiem. Dodaj miód lub plasterek cytryny dla smaku.

Krwawnik - przeciwwskazania i skutki uboczne

Stosowania krwawnika pospolitego nie poleca się w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Z powodu braku odpowiednich badań, nie należy także stosować tego zioła u dzieci poniżej 12 roku życia. Uwaga: każdą planowaną ziołoterapię dobrze jest skonsultować z lekarzem oraz zachować należytą ostrożność.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania krwawnika jest nadwrażliwość na zawarte w nim składniki aktywne. Uczulenie wiązać się może często z wystąpieniem wysypki i zaczerwienieniami skóry, które zawsze należy konsultować z lekarzem. Warto zaznaczyć, że krwawnik zawiera tujon, czyli składnik, który może wykazywać działanie toksyczne oraz wywoływać takie objawy, jak ból głowy i nadwrażliwość na światło.

Zobacz: Co trzeba pić codziennie rano, żeby mieć ładne i mocne włosy?>>

Pamiętaj: zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek ziołoterapii, zwłaszcza jeśli przyjmujesz jednocześnie leki na receptę.