Krostki po goleniu na nogach – przyczyny

Korzyści płynące z depilacji nie ograniczają się jedynie do gładkiej, błyszczącej skóry. Usunięcie ostrych włosków gwarantuje również lepsze wchłanianie się balsamów, a co za tym idzie efektywniejsze działanie ich składników. Jest to szczególnie ważne latem, gdy powinniśmy chronić ciało, smarując je kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Podrażnienia po goleniu nóg mogą powodować ból w kontakcie z kosmetykami i zniechęcać do stosowania SPF-ów. Na szczęście można się z nimi uporać!
 
Przed przejściem do walki z problemem, warto poznać jego przyczyny - a tych może być niemało. Gdy na nogach pojawia się wysypka po goleniu, w pierwszej kolejności należy wykluczyć reakcje alergiczne na którykolwiek ze składników pianek, kremów i żeli do depilacji. Warto wymienić kosmetyki na produkty hipoalergiczne, bezzapachowe i niezawierające sztucznych barwników. Jeżeli okaże się to nieskuteczne, uczulenie po goleniu może mieć swoje źródło gdzie indziej. Najczęstsze powody powstawania podrażnień to:

 • używanie tępej maszynki do golenia
 • zaniedbywanie zasad higieny przy goleniu
 • źle dobrana metoda depilacji
 • brak nawilżenia podczas wykonywania zabiegu i po nim

Krostki po goleniu bikini – przyczyny

Okolice miejsc intymnych mają bardzo delikatną skórę, która wymaga równie delikatnego traktowania. O podrażnienia po goleniu bikini nietrudno, szczególnie kiedy nie zachowujemy odpowiedniej ostrożności. Połączenie nieprawidłowego sposobu depilacji i obcisłej bielizny obcierającej ciało może przynieść niepożądane skutki, jak choćby uczulenie po goleniu, czy zapalenie mieszków włosowych. Infekcja bakteryjna wywołuje stan zapalny, którego efektem są ropne białe krostki po goleniu. Kiedy bezpośrednio po depilacji decydujemy się na kąpiel w morzu, jeziorze, basenie, czy jacuzzi dodatkowo zwiększamy ryzyko wystąpienia podrażnień. Usuwanie włosków często wiąże się z powstawaniem mikrourazów, a brak precyzji i niedokładne pozbywanie się cebulek włosowych przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Osłabione regularną depilacją włoski nie przebijają się przez warstwę skóry, ale wrastają w jej głąb, wywołując stan zapalny.

Jak pozbyć się krostek po goleniu?

Krostki po depilacji i zaczerwieniona skóra dolnych partii ciała bywa określana jako „truskawkowe nogi”. Podrażnienia często przybierają postać czerwonych plamek, a pojawiające się krosty po goleniu przypominają pestki letnich owoców. Choć same truskawki są pyszną i zdrową przekąską, po którą często sięgamy, niekoniecznie chcemy upodabniać się do nich wyglądem. W walce z uczuleniem warto kierować się zasadą „łatwiej zapobiegać niż leczyć”, jednak nie musimy się martwić jeśli już za późno na wprowadzenie jej w życie. By zwalczyć podrażnienia po goleniu należy przede wszystkim załagodzić powstałe stany zapalne. Warto wybrać delikatną formę okładów, które, w przeciwieństwie do balsamów, nie będą wymagały dodatkowego tarcia. Dobrze sprawdzą się:

 • okład z czarnej herbaty (i zawartego w niej kojącego kwasu taninowego)
 • roztwór z wody i tabletek aspiryny, która jest składnikiem przeciwzapalnym
 • okład z lodu, który złagodzi stany zapalne i zredukuje zaczerwienieni po goleniu

Krostki po goleniu – domowe sposoby

Uczulenie nie jest jedynym powodem zjawiska „truskawkowych nóg”. Często odpowiedzialność ponoszą zaskórniki otwarte, które są wynikiem braku odpowiedniej higieny przy goleniu. Zatkane brudem i zanieczyszczeniami pory tworzą na skórze ciemne kropki przypominające pestki. Aby ich uniknąć, a także wyeliminować inne rodzaje podrażnień warto zastosować domowe sposoby.

Jednym z nich jest szczotkowanie na sucho przed depilacją. Ostre włosie szczotki ściera martwy naskórek i zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń w porach. Nietuzinkową metoda, która zapobiegnie powstawaniu krostek jest kąpiel w mleku. Zawarte w nim tłuszcze i białka odżywiają skórę i zmiękczają ją, dzięki czemu ruchy ostrzem maszynki nie będą aż tak inwazyjne. Po goleniu koniecznie należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia odsłoniętego naskórka. Czym smarować ciało, by dać mu jak największy zastrzyk wody? Dobrym wyborem będą dermokosmetyki z alantoiną, cynkiem lub kwasem hialuronowym, które dodatkowo otulą skórę warstwą ochronną.

Jak golić nogi, żeby nie mieć krostek?

Depilacja ma wiele zalet, ale aby móc się nimi cieszyć, nie wolno zapominać o jej wadach. Usuwanie niechcianego owłosienia narusza warstwę lipidową skóry, która jest dla niej barierą chroniącą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Należy zadbać o dokładne nawilżenie nóg zarówno w trakcie golenia, jak i po nim. Jest to jeden ze sposobów ograniczenia podrażnień. Ropne krosty po depilacji kiedy raz się pojawią, bardzo często wracają jak bumerang i niełatwo pożegnać się z nimi na dobre. Przestrzegając kilku prostych zasad można jednak zminimalizować ryzyko powstania efektu „truskawkowych nóg”.

 1. Dzień przed depilacją wykonaj peeling. Ostrza golarki wraz z owłosieniem usuwają martwy naskórek, który może potem zalegać w porach i mieszkach włosowych. Nie jest wskazane mechaniczne złuszczanie naskórka tuż przed goleniem, ponieważ podrażniona peelingiem skóra będzie bronić się przed kolejnymi urazami.
 2. Dezynfekuj golarkę. Dbanie o higienę to najlepsza prewencja, jednak ze względu na ekologię stosowanie maszynek jednorazowo może budzić nasze wątpliwości. Najlepszym sposobem będzie dokładne przemywanie sprzętu po każdym użyciu spirytusem.
 3. Zmiękcz włoski w ciepłej wodzie. Gorąca kąpiel nie tylko zagwarantuje nam relaks, ale też przygotuje nogi do usuwania owłosienia, co zminimalizuje możliwość podrażnień.
 4. Zadbaj o właściwe nawilżenie. Golenie na sucho jest największym błędem, jaki możesz popełnić. Sięgnij po produkt (krem, żel, piankę), który zapewni maszynce odpowiedni poślizg i będzie stanowić barierę pomiędzy jej ostrzem a twoją skórą.

Jak golić miejsca intymne bez podrażnień?

Częstym problemem pojawiającym się wśród kobiet jest to, jak ogolić miejsca intymne? Delikatna skóra narażona jest na podrażnienia, bardzo częstym kłopotem są też wrastające włoski, które powodują bolesny obrzęk. Depilacja przy użyciu maszynki do golenia to metoda inwazyjna, której skutkiem często są ranki i urazy. Przy usuwaniu owłosienia z miejsc wyjątkowo czułych pomocna może okazać się profesjonalna pomoc specjalisty. Warto to rozważyć, jeżeli oprócz obaw o podrażnienie okolic bikini, martwisz się też o to, jak golić pachy. Korzyści z nieinwazyjnej depilacji jest bardzo wiele. Epilacja a depilacja – czym się różnią?
 
Epilacja to usuwanie owłosienia przy pomocy lasera. Metoda ta polega na pozbyciu się odpowiedzialnych za wzrost włosów mieszków włosowych wraz z macierzą. Choć wymaga kilku, a czasem nawet kilkunastu sesji, to jej efekty są długotrwałe, a ryzyko podrażnień znika.

Czym golić miejsca intymne?

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych trudno jest załagodzić, ze względu na to, że są one praktycznie stale zasłonięte przez bieliznę. Przylegające ubrania utrudniają gojenie się urazów, a także tworzą mikroklimat, w którym mogą rozwijać się infekcje bakteryjne. Zdecydowanie nie brzmi to zachęcająco, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest prewencja podrażnień.
 
Warto rozważyć depilację woskiem, która daje długotrwałe efekty, przez co ogranicza ryzyko wystąpienia podrażnień. Ważnym jest jednak, by nie wykonywać jej samodzielnie, ale oddać się w ręce specjalisty. Podobna wskazówka odnosi się do bardzo popularnych kilka lat temu kremów do depilacji. Często tego typu produkty zawierają w sobie substancje, mogące zaburzyć prawidłowe pH miejsc intymnych, co z kolei często prowadzi do infekcji. Jeżeli do golenia bikini wybierzemy maszynkę, najlepiej używać jej w towarzystwie olejków (na przykład olejku z drzewa herbacianego), delikatnego żelu lub pianki. Zawsze zwracajmy uwagę, by sięgać po produkty przeznaczone do cienkiej i delikatnej skóry okolic bikini i pach.