Badania dotyczące kolagenu coraz bardziej postępują. Jakiś czas temu uważano, że wystarczy stosowanie kremów, aby uzupełnić kolagenowe braki – obecnie poddaje się to w wątpliwość, natomiast odkryto, że w organizmie człowieka można wyróżnić aż około 30 różnych rodzajów kolagenu. Jak działają?

Co to jest kolagen?

To właśnie dzięki kolagenowi nasza skóra jest jędrna i elastyczna. Kolagen jest peptydem, który przede wszystkim można znaleźć w tkankach łącznych – głównie w skórze. Wraz z postępowaniem procesu starzenia się skóry kolagenu zaczyna ubywać, pojawiają się zmarszczki i przesuszenia, a skóra przestaje być napięta. Już od ok. 25 roku życia poziom kolagenu zaczyna spadać.

Jednak, tkanki łączne skóry nie są jedynym miejscem w naszym organizmie, w którym kolagen odgrywa znaczącą rolę. Jeśli zmagasz się ze słabymi, wypadającymi włosami, może się okazać, ze po prostu… brakuje im kolagenu!

Z czego składa się kolagen?

 • glicyna
 • prolina
 • hydroksylizyna
 • hydroksyprolina

Za sprawą obecnych w składzie kolagenu aminokwasów, skóra i włosy zostają zregenerowane i nawilżone. Jednak w przypadku wyjątkowo przesuszonych włosów, nie zaszkodzi uzupełnić działania kolagenu innymi nawilżającymi substancjami – takimi jak miód. Na włosy działa odżywczo i nawilżająco, co powinno rozwiązać problem.

Jakie efekty daje stosowanie kolagenu na włosy?

Kolagen zapewnia nawilżenie nie tylko skórze, ale również włosom. A odpowiednio nawilżone włosy nie są tak skłonne do kruszenia się, łamania i wypadania. Wręcz przeciwnie – są gładkie i elastyczne.

Dzięki zdolności powlekania kolagen sprawia, że woda zostaje na dłużej zatrzymana w łusce włosa. Gdy nawodnienia brakuje, włosy łatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom – łamią się podczas pocierania ich ręcznikiem, kruszą podczas rozczesywania.

Jak wskazują eksperci, „kolagen spełnia dla włosów wiele ważnych funkcji – przede wszystkim dostarcza niezbędnych aminokwasów odpowiedzialnych za odżywienie cebulek włosowych, jak również wzmaga ich prawidłowy wzrost”.

Dzięki temu włosy po kuracji kolagenowej:

 • są sprężyste i elastyczne,
 • nie plączą się,
 • są nawilżone,
 • mają mniejszą tendencje do rozdwajania się i łamania,
 • rzadziej się elektryzują,
 • są zregenerowane.

Przeprowadzono badania, z których wynika, ze absorpcja peptydów kolagenowych zwiększa się ze stopniem uszkodzenia włosa.

– czyli, jak wskazuje doktor nauk chemicznych Jacek Arct, im bardziej zniszczone włosy, tym więcej zyskają na kolagenowej kuracji. Efekty na zdrowych włosach nie będą tak spektakularne.

Czy kolagen pomaga na wypadanie włosów?

Stosowanie odżywek czy maseczek może sprawić, że włosy będą piękne i odżywione. Jednak w przypadku porostu włosów, ich wypadania i gęstości, znaczącą rolę odgrywa nie sama łodyga włosa, co cebulki i mieszek włosowy.

Kolagen znajduje się właśnie w mieszku – razem z elastyną i kwasem hialuronowym dba o to, aby poziom nawodnienia w macierzy mieszków włosowych był wystarczający. Dlaczego jest to takie ważne? Gdy nawilżenie spada poniżej określonego poziomu, procesy produkcji włosów zostają spowolnione czy nawet zatrzymane.

Co też udowadnia, że ilość kolagenu ma wpływ na wypadanie i rośnięcie włosów. Jeśli więc zmagasz się z utratą włosów i zauważasz, że wypada ich coraz więcej – spróbuj stosować kolagen. Może się okazać, że właśnie dzięki niemu odzyskasz gęste, bujne włosy.

Zabieg kolagenowy na włosy u fryzjera

Kolagen wykorzystywany jest przez profesjonalistów – lekarki medycyny estetycznej, fryzjerki czy kosmetolożki. W przypadku kuracji włosów przeprowadza się zabieg kolagenowy, który zazwyczaj składa się z kilku etapów:

 1. Peeling skóry głowy, dzięki któremu pozbywamy się warstwy krystalizacyjnej – łoju i martwego naskórka
 2. Mycie skóry głowy specjalnym szamponem
 3. Nakładanie kolagenu, który odżywi, wzmocni włosy i nada skórze głowy odpowiedniego nawilżenia
 4. Zastosowanie produktu „split fix” na rozdwojone końcówki
 5. Użycie prostownicy, aby dodatkowo utrwalić efekt

Poszczególne etapy mogą wyglądać inaczej w zależności od salonu, w którym zdecydujemy się na zabieg.

W przypadku wyjątkowo wysuszonych i zmęczonych włosów, może się okazać, że niezbędne będzie wykonanie serii lub uzupełnienie kuracji innymi zabiegami – wśród specjalistów przede wszystkim polecana jest sauna. Na włosy zniszczone zadziała fenomenalnie.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg kolagenowy?

Przede wszystkim kolagen polecany jest posiadaczkom włosów:

 • zniszczonych koloryzacją lub częstym używaniem suszarek, lokówek, prostownic,
 • pozbawionych połysku,
 • plączących się, trudnych do rozczesywania,
 • elektryzujących się,
 • łamliwych i przesuszonych.

Opisane zniszczenia włosów często wiążą się z chemicznymi uszkodzeniami – częste rozjaśnianie i farbowanie włosów może doprowadzić je do opłakanego stanu. Jeśli nie chcesz dopuścić do takich zniszczeń, sprawdź, dlaczego coraz częściej stosowana jest gencjana na włosy.

Jak stosować kolagen na włosy w domu?

Kolagen jest często dodawany do różnych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jednak, na rynku dostępny jest także kolagen naturalny, w czystej formie. Cena czystego kolagenu różni się w zależności od producenta – za 100 ml zapłacimy od 30 do nawet kilkuset złotych.

Przed kupnem kolagenu warto zwrócić uwagę, że mamy do wyboru kilka różnych rodzajów kolagenu. Na przykład:

 • kolagen wieprzowy,
 • kolagen bydlęcy,
 • kolagen rybi.

I to właśnie kolagen rybi powinien sprawdzić się najlepiej. Ma budowę trójhelisy, co sprawia, że najbardziej przypomina kolagen, który jest naturalnie produkowany przez nasz organizm. Kolagen rybi występuje w żelu, co też ułatwia stosowanie go na włosy.

Jak możemy wykorzystać kolagen w pielęgnacji włosów?

Maska z kolagenu

Jak stosować?

 1. Umyj włosy tak, jak zawsze.
 2. Na wilgotne, odsączone z nadmiaru wody włosy nałóż kolagen. Powinny wystarczyć 2-3 pompki.
 3. Pozostaw produkt na włosach przez 15-20 minut.
 4. W odróżnieniu od zwykłych masek do włosów, kolagen możesz także nałożyć na skórę głowy. Podczas aplikacji kolagenu, wykonaj delikatny masaż, aby pobudzić skórę.
 5. Spłucz kolagen z włosów i skóry głowy.

Wskazówka: Niektórzy wskazują, że po upływie 20 minut kolagen zostanie wchłonięty przez cebulki włosów i jego spłukiwanie nie jest konieczne. Wystarczy osuszyć włosy za pomocą zimnego nawiewu.

Płukanka kolagenowa

 1. Przygotuj około 1 litr ciepłej wody.
 2. Dodaj do niej 2-3 dawki kolagenu i zamieszaj.
 3. Po umyciu włosów przepłucz je kolagenowym roztworem.

Czy warto kupić kolagen do picia?

Kolagen można stosować na wiele sposobów:

 • wewnętrznie – poprzez suplementy, płyny, proszki kolagenowe,
 • zewnętrznie – w kosmetykach, maskach, odżywkach i podczas profesjonalnych zabiegów.

Niektórzy eksperci uważają, że komórki kolagenu są zbyt duże, żeby mogły wniknąć w naskórek i tym samym stosowanie kremów z kolagenem nie ma sensu – dlatego też polecają suplementacje. Inni wskazują na to, że kolagen nie przyswoi się w ten sposób odpowiednio, a efekty, zwłaszcza na włosach, są lepsze po zewnętrznym użytkowaniu.

Dlatego też odpowiedź na pytanie, czy warto pić kolagen, nie jest jednoznaczna. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, czy sięgnąć po suplementację kolagenową, nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem. Z pewnością również dokładnie sprawdź skład kolagenu, zanim zaczniesz go pić – najlepiej będzie sięgnąć po czysty kolagen, pozbawiony wielu niepotrzebnych, dodatkowych substancji.

Alternatywą dla suplementacji jest spożywanie produktów bogatych w kolagen, na przykład galaretek mięsnych i rybnych czy rosołu. Nie bez znaczenia jest rola antyoksydantów, które spowalniają procesy starzeniowe i tym samym sprawiają, że kolagenu w organizmie nie ubywa tak szybko. Dieta bogata w owoce, warzywa, oleje roślinne i orzechy jest sprzymierzeńcem naturalnej produkcji kolagenu.

Źródło: V. Tomaszewicz i in, Wybrane metody badania skuteczności kolagenu w odniesieniu do stanu włosów i skóry, Poznań 2015.

J. Arct., Kolagen w kosmetykach, 2017.