Kolagen do twarzy – co to jest?

Kolagen to białko podporowe, produkowane przez fibroblasty. Sama nazwa wiele o nim mówi, ponieważ to on stanowi podporę dla skóry i jeden z jej budulców. Nadaje jej również elastyczność i napięcie, a także odpowiada za jej wzmocnienie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak ujędrnić twarz, koniecznie zainteresuj się tematem kolagenu. Składa się aminokwasów i jest jednym z głównych składników skóry, stanowi około 75% jej tkanek i około 30% wszystkich białek w organizmie. Z wiekiem praca włókien kolagenowych staje się coraz mniej efektywna. Z roku na rok kolagenu w skórze jest coraz mniej, a produkowane białka nie są tak silne, jak w młodości.

Czysty kolagen do twarzy – jak działa?

Zastanawiając się, jak odmłodzić twarz często do głowy przychodzi nam kupowanie przeciwzmarszczkowych produktów do pielęgnacji lub udanie się do gabinetu medycyny estetycznej. Znacznie łatwiej jest jednak zadbać o to, by na twarzy nie pojawiły się pierwsze zmarszczki niż wypełnić lub usunąć już istniejące. Na pracę włókien kolagenowych wpłyniemy, dostarczając skórze antyoksydantów, na przykład w postaci witaminy C.

Naturalny kolagen do twarzy – jakie są rodzaje?

Kolagen naturalny zbudowany jest z aminokwasów i peptydów, które charakteryzują się wysoką przenikalnością przez warstwę rogową naskórka. Z tego powodu w kosmetyce stosuje się kolagen naturalny na twarz. Wyróżnia się kilka typów tej substancji, z których każda o nico innym działaniu:

  • odzwierzęcy
  • natywny
  • hydrolizowany
  • atelokolagen
  • mikrokolagen
  • liofilizowany
  • roślinny

 
Jak widać, w kosmetyce wyróżnia się wiele rodzajów kolagenu, jednak najbardziej podstawowe rozróżnienie to podział na odzwierzęcy kolagen i roślinny kolagen. Jeżeli chodzi o pierwszy typ najczęściej stosowany na twarz jest kolagen rybi, który pozyskuje się z rybich łusek. O jego popularności świadczy to, że budową cząsteczek najbardziej przypomina składnik ludzkiej skóry, a co więcej, podobnie jak u człowieka, zbudowany jest z aminokwasów. Wegański kolagen (zwany też pseudo-kolagenem) jest efektem rozkładu związków cukrowych pozyskanych z roślin. To nowość na rynku kosmetycznym, dzięki której coraz większa liczba produktów do pielęgnacji może stać się cruelty free.

Kolagen na twarz – jaki wybrać?

Kolagen na cerę działa rewelacyjnie, a jego stosowanie przynosi zauważalne efekty. Z tego powodu często jest składnikiem kosmetyków. Na półkach sklepowych możemy wypatrzyć kremy z kolagenem, sera o skoncentrowanym działaniu przeciwzmarszczkowym, czy wieloskładnikowe maski do twarzy. Jaki kolagen na zmarszczki wybrać, by nie nabrać się na fałszywe obietnice producentów? W składach produktów zwracaj uwagę na zawartość składnika aktywnego. Standardowa ilość kolagenu nie powinna być wyższa niż 4% - większe stężenie uniemożliwiłoby korzystanie z kosmetyku przez galaretowatą konsystencję. Nie sięgaj po kosmetyki, które łączą w sobie kolagen naturalny do twarzy i cynk, kwasy owocowe, kwas salicylowy, ceramidy, czy retinol. Działanie tych składników neutralizuje właściwości kolagenu. Warto też zastanowić się nad tym, gdzie kupić kolagen do twarzy. Lepiej nie zamawiaj go na nieznanych stronach internetowych, tylko wybierz zaufane źródło, jak apteka, czy drogeria apteczna.

Kolagen do twarzy – jak stosować?

Kolagen w kremach pojawia się często na początku składu, jednak nie oznacza to wcale, że jego działanie przyniesie spektakularne efekty. Kolagen to białko, którego cząsteczki mają zbyt duży rozmiar, by przedostać się do głębokich warstw skóry, gdzie działa najsilniej. Ze względu na swoją objętość oraz właściwości chemiczne nie jest w stanie pokonać warstwy rogowej naskórka i przebić się przez nią. Oznacza to, że jeśli stosujemy kosmetyki, kremy, czy maski z tym składnikiem, jego działanie będzie odbywało się jedynie na powierzchni skóry. Po nałożeniu produktu z kolagenem twarz wydaje się bardziej napięta i ujędrniona, a zmarszczki wygładzone, jednak efekt ten nie jest trwały.

W aptekach często możemy trafić na suplementy, mające uzupełnić poziom kolagenu w skórze. Często jednak obietnice producentów są jedynie chwytem marketingowym, jeśli jednak zdecydujemy się np. na kolagen w proszku, warto dodać do diety również białka, cukry i witaminę C, które również naturalnie stymulują produkcję kolagenu.

Kolagen i kwas hialuronowy na twarz – dlaczego to dobre połączenie?

Proces starzenia się skóry polega na zmniejszeniu się produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Kolagen gwarantuje skórze wytrzymałość i napięcie, natomiast kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za wiązanie wody w naskórku. Z racji tego, że ich składniki występują naturalnie w organizmie, kremy z kolagenem i kwasem hialuronowym są bezpieczne i nie wywołują reakcji alergicznych, a co więcej wspomagają naturalne procesy odbywające się w najgłębszych tkankach skóry. Podobnie jak kolagen, kwas hialuronowy składa się z dużych cząsteczek. Z tego powodu często kosmetyki działają jedynie powierzchniowo, a magiczne działanie składników aktywnych nie ujawnia się. W kosmetykach z kolagenem i kwasem hialuronowym szukaj informacji o tym, że zawierają nanocząsteczki czynnych składników. Jedynie mały rozmiar cząsteczek pozwoli przedostać się im go głębszych warstw skóry, gdzie ich potencjał odnowy komórkowej zostanie w pełni wykorzystany. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki zawierające te składniki są nieskuteczne. Ich działanie odbywa się na powierzchni skóry, tworząc warstwę okluzyjną, która chroni twarz przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pod tą barierą wpływają na naskórek nawilżająco, regenerująco i odbudowująco. Dla nas, jako użytkowniczek oznacza to, że kosmetykami z kolagenem i kwasem hialuronowym nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia się skóry, jednak na pewno możemy go w pewien sposób wydłużyć.

Kolagen na twarz – efekty

W ostatnim czasie wiele osób zainteresowało się tematem świadomej pielęgnacji i tym, jak dbać o cerę. Rozpoznając typ naszej skóry i słuchając komunikatów, które wysyła, możemy lepiej i skuteczniej reagować na jej potrzeby, za co ona odwdzięczy się promiennym wyglądem. Kolagem jest składnikiem bardzo często wykorzystywanym w kosmetykach, choć, jak pisałyśmy wcześniej, w takiej formie nie jest w stanie wprowadzić realnych zmian w strukturę skóry i zredukować ilości zmarszczek. Nie oznacza to jednak, że kolagen wymieniony w składzie kremu czy serum ma jedynie zachęcić nas to zakupu, w rzeczywistości nie robiąc nic dla kondycji naszej cery. Jego powierzchniowe działanie również daje zauważalne efekty:

  • napięcie skóry
  • ujędrnienie i przywrócenie sprężystości
  • rozświetlenie i odżywienie
  • nawilżenie
  • wypełnienie niewielkich zmarszczek

Kolagen na twarz – opinie

W skuteczność działania kolagenu w kosmetykach można wierzyć lub nie, jednak najlepiej o zdanie zapytać osoby, które na własnej skórze przetestowały ten składnik. Nie bez przyczyny cieszy się on tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy chcą poznać sekret młodości, a ci, którzy raz wypróbowali tajemniczy kolagen, nie przestają go stosować ani na chwilę.
 
Wierzę w moc kolagenu i to bardzo, więc dostarczam go od zewnątrz i od wewnątrz. Stosuję od kilku miesięcy i z tego, co zauważyłam, poprawiła się jakość mojego snu, lepiej się czuję, a wygląd skóry poprawił się” (Honia, forumleczeniaran.pl)
 
„Mogę potwierdzić, że kolagen stosowany na skórę twarzy poprawia jej budowę. Na początku nie mogłam się pogodzić z tym, że na efekt trzeba czekać, ale moja kosmetyczka tłumaczyła mi, że ta prawdziwa odbudowa skóry idzie od wewnątrz” (Dominika, magalenajaglarz.pl)
 
„Stosuję kolagen naturalny od kilku dni i już widzę różnice w wyglądzie skóry – jest ujędrniona, nawilżona, koloryt wyrównany” (MSLB, wizaz.pl)