Wodnik (20 stycznia – 18 lutego): Algarve, Portugalia

Osoby spod znaku Wodnika to urodzeni marzyciele, wiecznie chodzący z głową w chmurach. Nie poprzestają jednak na snuciu planów. Gdy czegoś bardzo pragną, są gotowi o to zawalczyć. Dysponują dużymi pokładami ambicji i wytrwałości. Z całych sił dążą do niezależności. W DNA mają wpisaną skłonność do buntu i burzenia zastanego porządku. Dobrze pożytkują wolny czas, angażując się w działalność charytatywną i aktywistyczną. Nawet podczas urlopu. Popychany wiatrem zmian Wodnik odnajdzie się dobrze w grupie wolontariuszy. W poszukiwaniu pożytecznych przygód może przyjrzeć się organizacjom skupionym na ochronie środowiska morskiego. Wiele z nich zlokalizowanych jest w Portugalii. Na atlantyckim wybrzeżu zanurzy się w poczuciu wolności, jakie daje nurkowanie, a przy okazji pomoże w zachowaniu różnorodności podwodnego świata. W międzyczasie wylegując się na złotym piasku i słuchając na żywo nostalgicznego fado. 

Ryby (19 lutego – 20 marca): Piemont, Włochy

Zodiakalne Ryby cechują się ponadprzeciętną wrażliwością, romantyzmem i uczuciowością. Mają bogate życie wewnętrzne i często – przytłoczone pędem rozgrywających się wokół nich zdarzeń – uciekają do krainy fantazji. Co prawda rządzi nimi żywioł wody, ale wypłynięcie na otwarte morze wywoła u nich huśtawkę nastrojów. Dużo lepiej niż na Włoskiej Riwierze odnajdą się w otulonym alpejskimi szczytami Piemoncie. Spragnione sztuki, przyrody i spokoju Ryby powinny kupić bilet do Turynu. Tam czekają na nie muzea, galerie, opery i bogato zdobione kościoły, spokojne wędrówki śladami „Truflarzy”, poranne pogawędki przy kawie i cornetto w Caffetteria Pino. Kiedy zapełnią już żołądek panna cottą i risotto z gorgonzolą, zgłębią tajniki sztuki filmowej w Muzeum Kina i przeniosą się do czasów starożytnych za sprawą Muzeum Egipskiego, wytchnienia szukać mogą nad brzegiem pobliskiego jeziora Maggiore.

Graphic House/Archive Photos/Getty Images

Baran (21 marca – 19 kwietnia): San Blas, Panama

Podróżnicy urodzeni pod znakiem Barana są pewni siebie, otwarci na nowe doświadczenia i gotowi stawić czoła wszelkim wyzwaniom rzucanym przez los. Niestraszne im napotykane na życiowej drodze przeszkody – dzięki łatwości podejmowania decyzji, inteligencji i zdolnościom przywódczym wyjdą bez szwanku z najgorszych opałów. Baran ceni sobie dobrą zabawę i jest żądny przygód. Nie dla niego leżak i drink z palemką z pakietu all inclusive. Baran to prawdziwy backpackers i miłośnik nieprzetartych (a przynajmniej nie doszczętnie wydeptanych) szlaków. Rozglądając się za niesamowitymi widokami i doznaniami powinien wyruszyć na tropikalne wyspy San Blas w Panamie. Stojąc za sterami własnej łodzi i pływając po krystalicznych wodach, pozna członków rdzennego plemienia Kuna, zaopatrzy się w wykonywane przez miejscowych pamiątki i odkryje uroki odosobnionych plaż.

Powinnaś jeździć na wakacje z przyjaciółką. Tak twierdzą naukowcy >>

Byk (20 kwietnia – 20 maja): Paryż i Dolina Loary, Francja

Byk to znak zodiaku szczególnie wrażliwy na piękno. Wyróżnia się poczuciem estetyki i rozwiniętą wyobraźnią. Szukając zachwytów, kieruje się determinacją. Mimo zmęczenia nie spocznie, jeśli w planach ma zwiedzanie jeszcze jednej wystawy lub usłanego różami ogrodu botanicznego. Jeżeli jest twoim towarzyszem podróży, lepiej pozostaw obiekcje dla siebie – choćby mu grozić czy słodzić, będzie twardo trzymać się swojego stanowiska. Jako że zodiakalny Byk jest też namiętnym kochankiem, wakacje powinien rozpocząć od wizyty w „mieście miłości”. Po dogłębnym zwiedzeniu Luwru i Centre Georges Pompidou, ucieknie przed turystycznym cliché z Paryża do Doliny Loary. Tam będzie rozkoszować się widokiem ponad trzystu zamków. Między pałacykami, romantycznymi ruinami i winnicami najchętniej poruszać się będzie kabrioletem niczym Brigitte Bardot na słynnych zdjęciach z lat 50.

Bliźnięta (21 maja – 20 czerwca): Marrakesz, Maroko

Bliźnięta to znak sprzeczności i wiecznych poszukiwań. Osoby targane żywiołem powietrza nie znoszą rutyny, dlatego najchętniej zostałyby pełnoetatowymi nomadami. Gdy w grę wchodzi jedynie ustawowy wymiar urlopu, chcą wykorzystać go w pełni. Po zmroku ciesząc się urokami nocnego życia, aby już o świcie być gotowymi na wycieczki za miasto. Towarzyskie i chłonące zmysłami każdy szczegół Bliźnięta poczują się jak u siebie w barwnym Marrakeszu. W gąszczu wąskich uliczek medyny nadszarpną rezerwy gadatliwości, targując się ze sprzedawcami lokalnych wyrobów. Zatracą się w chaotycznym ruchu ulicznym, zapachu przypraw i świetle wielobarwnych lampionów. Złapią stopa na pustynie, gdzie ochoczo będą pukać do drzwi Berberów, pić z nimi miętową herbatę i podziwiać zachody Słońca. A żeby odpocząć od własnej skłonności do plotek zawitają do pogrążonej w ciszy tradycyjnej łaźni.

Rak (21 czerwca – 22 lipca): Bieszczady, Polska

Jak przystało na domatorów, Raki zimują w swoich czterech kątach. A gdzie spędzają lato? Troskliwe, wielkoduszne i lojalne osoby rządzone żywiołem wody przywiązują się do ludzi i miejsc. Wakacje nieodzownie kojarzą się im się z zapachem lasu, zerwanymi z przydomowego krzaczka malinami i długimi rowerowymi wyprawami. Co prawda w zaufanym towarzystwie będą szczęśliwe nawet daleko od domu – przemierzając na dwóch kółkach ulice Kopenhagi lub wypatrując drzew truskawkowych nad irlandzką rzeką Blackwater. Jednak najlepiej odpoczną wśród znajomych krajobrazów. Raki powinny rozważyć rezerwację domku w ukrytym zakątku Bieszczad, który pomieści wszystkich ich najbliższych. Jako że są wymarzonymi słuchaczami, doskonale poczują się też podczas pokazów astronomicznych. Wśród dzikiej przyrody, pod ciepłym kocem, będą mogły godzinami wpatrywać się w nocne niebo i wsłuchiwać się w prelekcje znawców gwiazd.

Oto 5 znaków zodiaku, które zawsze są w związku. Partnerstwo jest im przeznaczone i wspiera ich duchowy rozwój >>

Lew (23 lipca – 22 sierpnia): Kalifornia, Stany Zjednoczone

Zodiakalne Lwy uwielbiają być w centrum uwagi i olśniewać innych swoimi niezliczonymi zaletami. Cechują się siłą, heroiczną postawą, zuchwałością i chęcią do działania. Są łase na komplementy i skore do ekshibicjonizmu. Nic dziwnego, że tak jak wielu przed nimi, ciągnie ich do „miasta aniołów”. Dużą radość sprawią im spacery śladami znanych aktorów, pozowanie przed rozsławionym na cały świat napisem „HOLLYWOOD” na zboczu góry Lee, plażowanie na Venice Beach. Nieustannie spowite promieniami Słońca Lwy nie przejdą obojętnie obok najmodniejszych sklepów. Z pewnością dorzucą do walizki kilka ekstrawaganckich ubrań i dodatków na miarę gwiazdy kina. Przez cały wyjazd będą namiętnie wyszukiwać filmowe lokacje i odtwarzać kadry zapamiętane z wielkiego ekranu. Piekielny temperament zaprowadzi je nie tylko na zazielenione klify Monterey, ale także na rozgrzaną do czerwoności pustynię Mojave. Jedno jest pewne – Lew wyciśnie z siebie siódme poty, aby wyjechać z Kalifornii z jak najpiękniejszymi wspomnieniami, ale także po to, żeby samemu wywrzeć jak najlepsze wrażenie na Kalifornijczykach.

Panna (23 sierpnia – 22 września): Singapur

Jaki kierunek powinni obrać turyści spod znaku Panny? Ich żywiołem dominującym jest ziemia, narzucająca im racjonalne podejście do życia, dążenie do perfekcji i zamiłowanie do harmonii. Wrodzona ostrożność nie zachęca Panien do nieprzewidywalnych podróży bez planu i niskobudżetowych wypadów z plecakiem. Skrupulatnie rozpisują harmonogram zwiedzenia i czytają recenzje hoteli, dzięki czemu wiedzą, że urlop okaże się stuprocentowym sukcesem. Poprzeczkę stawiają naprawdę wysoko, dlatego muszą mieć pewność co do jakości oferowanych usług. Wyrafinowanemu gustowi sprostać mogą tylko destynacje z czołówki rankingów najbardziej uporządkowanych i bezpiecznych miejsc świata. Jednym z nich jest Singapur. O dobre pierwsze wrażenie zadba lotnisko uważane za najlepszy port na świecie. Poza doskonałymi środkami transportu, prestiżowymi miejscami noclegowymi i centrami handlowymi azjatyckie państwo-miasto oferuje też futurystyczne ogrody Gardens by the Bay, centrum rozrywki na wyspie Santosa i chińską dzielnicę, która zadowoli najbardziej wymagające kubki smakowe.

Waga (23 września – 22 października): Malediwy

Wagi mają nieskończone pokłady uroku osobistego, który bez ustanku przyciąga do nich ludzi. W efekcie osoby urodzone między 23 września a 22 października nie potrafią żyć w pojedynkę. Rozkwitają, kiedy mogą pokazać światu swoje błyskotliwe poczucie humoru i wrodzony wdzięk. A najbardziej radują je pochwały z ust partnera. Towarzyskość idzie u nich w parze z zamiłowaniem do przyjemności, wysokich standardów i porządku. Zawsze starają się zaprowadzić w swoim otoczeniu równowagę. Mogą nie znaleźć wspólnego języka z bywalcami zatłoczonych i niezapewniających prywatności hosteli. Wagi szukają rozmówców w gmachach urządzonych ze smakiem resortów rodem z „Białego Lotosu”. Schludne wnętrza, luksusowe ośrodki SPA i rozległe plaże, na których będą mogły wtulić się w ramiona ukochanego i podzielić plotkami z hotelowej restauracji – tego Wagi wyglądają na stronach biur podróży. Wakacje spędzone na Malediwach, od lat uważanych za jeden z najlepszych kierunków dla par i nowożeńców, z pewnością spełnią ich oczekiwania.

Adam Larkey/Disney Channel via Getty Images

Skorpion (23 października – 21 listopada): Islandia

Skorpion nie ma najlepszej sławy wśród fanów astrologii. Bywa zaliczany do znaków wyróżniających się trudnym charakterem i powodujących problemy w relacjach. W rzeczywistości za powierzchownym pesymizmem i podejrzliwością kryją się bystry umysł, szczerość, ambicja i dojrzałość. Z zaangażowaniem dąży do spełniania marzeń i przyciąga do siebie odważnymi decyzjami. Dla zaufanych znajomych Skorpion zorganizuje najlepszą wyprawę na bezdroża. Na trasie spodziewaj się intensywnych wrażeń. Obędzie się za to wpadek – przenikliwy organizator zawczasu rozwiąże wszelkie możliwe problemy. Road trip po islandzkich wulkanicznych plażach, wodospadach i gejzerach dostarczy tajemniczemu Skorpionowi momentów odosobnienia wśród rozległych surowych krajobrazów, jak i głębokich rozmów z przyjaciółmi podczas kąpieli w gorących źródłach.

Strzelec (22 listopada – 21 grudnia): Rio De Janeiro, Brazylia

Zodiakalny Strzelec to wolny duch i łowca przygód. Nieważne gdzie rzuci go los, w każdym miejscu poczuje się jak w domu. Adrenalina to jego drugie imię. Nie boi się konsekwencji podejmowanych akcji i głęboko wierzy w swoją intuicję. Znak zodiaku Słońca ma równie dużo wspólnego z Jowiszem – największa planeta naszego układu gwarantuje mu szczęście, które promieniuje na otoczenie. Nieustraszona natura Strzelca, wielka pewność siebie i zaraźliwy uśmiech to idealny bagaż na wycieczkę do Rio De Janeiro. Z odwagą zagłębi się w kręte uliczki faweli, zdobędzie wierzchołek Pão de Açúcar, przyłączy się do gry w siatkówkę plażową na Ipanemie i będzie korzystał z życia nocnego w artystycznej dzielnicy Lapa. Strzelec to wspaniały materiał na samotnego podróżnika. Choć z miejsca docelowego wyruszy w pojedynkę, już po chwili jego telefon będzie pękał od nowych kontaktów.

4 znaki zodiaku, w których mieszka stara dusza. Mają w sobie głębię i wiekową mądrość >>

Koziorożec (22 grudnia – 19 stycznia): Kilimandżaro, Tanzania

Na pozór niewzruszony Koziorożec naturalnie przejmuje rolę przywódcy i jest w stanie przeprowadzić przyjaciół przez najbardziej niebezpieczne sytuacje. Wewnątrz łatwo się zapala i daje się ponieść ognistemu temperamentowi. Równie szybko popada w negatywny nastrój. Choć zwykle oferuje niezawodne wsparcie, bywa też uszczypliwy i sarkastyczny. Otoczony opieką Saturna znak zodiaku jest starą duszą, która powinna albo dać się pochłonąć starożytnym ruinom w Grecji, albo poczuć zew Afryki. Ogrom kontynentu nie przytłoczy go, jeśli spojrzy na niego ze szczytu Kilimandżaro. Długa wspinaczka pozwoli mu na wyładowanie złych emocji. Na końcu wędrówki czeka go nagroda. Na najwyższej afrykańskiej górze poczuje się nie tylko jak król sawanny, ale całego świata. Gdzie wzrokiem nie sięgnie, tam w dole rozpościerać się będą zapierające dech krajobrazy. A on będzie spoglądał na figowce, stada zebr i sprawy, które psują mu nerwy, sponad chmur i z odpowiednim dystansem.